Ministr školství šokoval Brazílii. Narkobaron Escobar podle něj chránil děti před drogami

Brazilský ministr školství pochválil někdejšího kolumbijského drogového bosse Pabla Escobara za "práci", kterou udělal pro školáky v Kolumbii. Podle ministra Ricarda Véleze, který sám pochází z Kolumbie, pomohl Escobar mimo jiné budováním fotbalových hřišť uchránit mládež před drogami. Ministr to řekl ve středu v parlamentu, když obhajoval své reformy ve školství.

Ministr Vélez srovnával někdejšího šéfa medellínského kartelu Escobara se současnými brazilskými drogovými bossy, kteří podle něj rekrutují mládež pro prodej drog. Podle některých brazilských médií ale zvolil Vélez špatný příklad, když poukazoval na problém brazilské mládeže s drogami.

"Pablo Escobar vytvořil fotbalová hřiště pro mladé i malou knihovnu. Proto mladí nekonzumovali kokain, který byl určen převážně na export," uvedl Vélez. "To, co se dělo před 30 lety v Kolumbii, se nyní děje v Brazílii, země je nemocná a ta nemoc se jmenuje crack," dodal Vélez.

Pablo Escobar (1949-1993) se z malého kriminálníka vypracoval na šéfa medellínského kartelu, který v 80. letech zásoboval americký trh odhadem 80 tunami kokainu měsíčně a dodával do USA asi 80 procent z celkového množství pašovaného kokainu. V Escobarově válce s konkurenčními kartely přišlo o život nejen v Kolumbii také několik stovek policistů, soudců i prominentních politiků. Pro chudé Kolumbijce byl ale "novodobým Robinem Hoodem", lid si kupoval výstavbou sportovišť, škol i nemocnic.

Vystudovaný filozof a teolog Vélez, kterého si za ministra školství vybral od ledna do své první vlády ultrapravicový prezident Jair Bolsonaro, se snaží prosadit reformu školství. Jejím základem je vytvoření více škol, které by spravovala armáda. Takový model, v němž vládne tvrdá disciplína, by podle Véleze pomohl řešit problém s drogami u mládeže.

Minulý měsíc prezident Bolsonaro podepsal dekret, jímž zřídil zvláštní oddělení na ministerstvu pro podporu občansko-vojenských škol. Ty má spravovat armáda a jejich cílem je podle Véleze "skoncovat s převahou levicových ideí ve školách, obzvláště v hodinách dějepisu a zeměpisu".

Školy spravované armádou umožnil v Brazílii už zákon z roku 2001, Bolsonaro chce ale jejich počet v zemi výrazně zvýšit. Podle brazilského tisku bylo takových škol loni v celé zemi 122. V těchto školách vládne tvrdá disciplína, kromě nošení uniforem a přesně střižených a upravených vlasů musí žáci také před vstupem do tříd stát v řadě a každý den začíná školní výuka vzdáním úcty národní vlajce.

Za porušení disciplíny tam hrozí různě přísné tresty, od napomenutí až po vyloučení ze školy. Vyloučen může být žák například i za to, že se líbal se spolužačkou a měl přitom na sobě školní uniformu, a je jedno, zda to bylo v areálu školy, či mimo něj.

Bývalý armádní důstojník Bolsonaro se nikdy netajil obdivem k vojenskému režimu v Brazílii (1964-1985) a do své vlády si také vybral několik vojáků či bývalých armádních důstojníků.

Související

Ilustrační foto.

Balkánský Escobar skončil v poutech. Na útěku byl tři roky

Jeden z nejhledanějších albánských drogových bossů Klement Balili se dnes po téměř třech letech na útěku vzdal albánským úřadům. Muž, kterému se přezdívalo balkánský Escobar, čelil obviněním, že za pomoci rychlých motorových člunů pašoval narkotika do sousedního Řecka. Informovala o tom místní média.

Více souvisejících

Pablo Escobar Drogy Brazílie

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy