RECENZE: Kokain, brutální vraždy a obří panděro. Hvězdně obsazený Escobar vypráví příběh nejslavnějšího narkobarona

RECENZE – Forbes ho v roce 1989 označil za 7. nejbohatšího muže planety. Jeho kartel má na svědomí tisíce zavražděných v Kolumbii a nespočet obětí drogové závislosti na obou amerických kontinentech. V novém filmu se vedle Javiera Bardema objeví mimo jiné i Penélope Cruzová.

A právě španělská superstar, která ve filmu hraje Virginii Vallejovou, kolumbijskou novinářku a Escobarovu nejslavnější milenku, se ujímá role vypravěčky. Vždyť je to právě její kniha Milovala jsem Pabla, nenáviděla Escobara, která filmařům posloužila jako předloha. Snímek tak odkrývá nejen pozadí Escobarova Medellínského kartelu, ale také jeho vztah k milence, manželce Marii (Julieth Restrepová), jejich dvěma dětem a negativním společenským dopadům Escobarovy „kariéry“ na jeho nejbližší. Neopomíná ale ani občanskou válku mezi vládou a kartely.

Jak název předlohy napovídá, příběh se zaměřuje také na Escobarovu světlejší lidskou stránku. Syrové obrázky vraždění a manipulování s masami střídají scény, ve kterých Bardemův mafián září charismatem a smyslem pro humor a snaží se najít si čas na rodinu alespoň v takové míře, aby svému malému synkovi ukázal bílý prášek a upozornil ho, že se má od „téhle s***ky držet dál, jinak mu to vymele mozek“.

A to může být u historické postavy trochu problém. Někdy se zdá, že je Escobar spíš než zlosynem v centru dění antihrdinou – více Michaelem Corleonem z Kmotra než Zjizvenou tváří Tonyho Montany – a divák se může přistihnout, jak výřečnému monstru při jeho atentátech na kolumbijské policisty a politiky vysloveně fandí. Což je poněkud paradoxní zvlášť proto, že Escobar ani jednou neprojeví známky výčitek nebo studu, jak tomu u mafiánských antihrdinů často bývá.

Tomuto dojmu napomáhá velmi dobrý výkon Javiera Bardema, který kvůli roli narkobarona kompletně změnil vizáž a je ho doslova plné plátno, na čemž má lví podíl jak aura moci, jíž kolem sebe šíří, tak obrovské břicho, které hned několikrát odhalí v jeho plné kulaťoučké kráse a nechá diváka hádat, zda se jedná o proměnu fyzickou, nebo zde zasáhli filmoví maskéři a trikaři (jestliže vás odpověď zajímá, dá se snadno najít na internetu, já vás tu ale škodolibě nechám tápat). Stejně dobrá je také Penélope Cruzová (ve skutečném životě Bardemova manželka), byť její postava nemá bohužel moc co nabídnout. Virginia je ve filmu více méně popisována jako obyčejná trofej, zlákaná nejprve Escobarovou mocí, a později také luxusními dárky, kterými ji zahrnuje.

Horší už je scénář, který sice není vyloženě špatný, občas ale nesoustředěně skáče od jedné události ke druhé. A hlavně nenabízí nic nového. Je jedno, na jakou scénu se zrovna díváte, zcela jistě na ni budete moci ukázat prstem a říct: „Tohle jsem už někde viděl(a)! A lépe zpracované.“ Všechny postavy pak postrádají hloubku, a to včetně titulního Escobara, kterému navíc v mnoha momentech schází i onen proklamovaný fištrón, díky němuž si dělal přes deset let z vlád USA i Kolumbie dobrý den.

Escobar je klasickou filmovou biografií mafiána (ať už skutečného, nebo fiktivního), která nenadchne ani neurazí. Jestliže se toužíte něco dozvědět o dost možná nejbohatším zločinci všech dob, ale nechce se vám obětovat přes 20 hodin svého života na oceňovaný seriál Narcos (2015–), nenechte si ho ujít. Zázrak ale nečekejte, to bude dřív na horách sněžit jistý notoricky známý bílý prášek.

 

Celkové hodnocení: 65 %

Loving Pablo (2017)

Hrají: Javier Bardem, Penélope Cruz, Peter Sarsgaard, David Valencia, Giselle Da Silva, Nathan Cooper, Lillian Blankenship, Julieth Restrepo a další

Režie: Fernando León de Aranoa

Scénář: Fernando León de Aranoa

Předloha: Virginia Vallejo

Kamera: Alex Catalán

Hudba: Federico Jusid

Španělsko, Bulharsko / 123 minut / životopisný, krimi, drama

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Escobar Pablo Escobar biografie Javier Bardem Penélope Cruz Mexiko Drogy kartel

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 35 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy