Největší poklad z potopené lodi? Spor se táhne už desítky let, nyní padl verdikt

Kolumbijský soud vydal embargo na veškeré předměty, které budou vyzvednuty z vraku španělské galeony San José. Ten skrývá na dně Karibského moře v hloubce asi 600 metrů zřejmě největší poklad z potopené lodi. Kvůli právním sporům ale dosud nebyl ze dna v kolumbijských výsostných vodách vyzvednut, ač ho údajně už před třemi desítkami let lokalizovala americká společnost Sea Search Armada (SSA).

Soud v kolumbijském městě Barranquilla dal v pátek za pravdu společnosti SSA, která si od 90. let minulého století soudně nárokuje 50 procent z hodnoty nákladu lodi San José, jehož dnešní hodnota se odhaduje na několik miliard dolarů. Firma tvrdí, že vrak nalezlo kolumbijské námořnictvo v roce 2015 podle jejích souřadnic a že jí polovinu pokladu potvrdily už před jejím nalezením kolumbijské soudy.

Společnost SSA, specializující se na hledání potopených vraků, údajně lokalizovala vrak galeony San José už v roce 1982. Kvůli sporům o výši odměny ale kolumbijská vláda odmítla spolupráci s touto firmou na vyzvednutí vraku.

Bývalý prezident Juan Manuel Santos oznámil s velkou pompou nález galeony v prosinci 2015, kdy mimo jiné prohlásil, že je to majetek všech Kolumbijců. Santos posléze vyhlásil výběrové řízení na firmu, která by loď ze dna moře vyzdvihla. Podle místních médií se Santosova vláda dohodla se společností Maritime Archaelogy Consultants Switzerland.

Nová vláda prezidenta Ivána Duqueho, který je v úřadu od loňského srpna, ale rozhodla přehodnotit podmínky výběrového řízení a opakovaně, naposledy minulý měsíc, o tři měsíce odložila uzavření kontraktu na vyzvednutí vraku. Důvodem jsou i obavy, že část pokladu připadne soukromé firmě.

Kolumbijská viceprezidentka Martha Lucía Ramírezová tento týden zopakovala, že vláda udělá vše pro to, aby poklad zůstal součástí národního kulturního dědictví. "Nedovolíme, aby dědictví našich předků padlo do rukou obchodníků se starožitnostmi, sběratelů či lovců pokladů," komentovala v úterý Ramírezová rozhodnutí soudu z minulého týdne.

Vláda se opírá o zákon z roku 2013 o ochraně kulturního dědictví, který mimo jiné označuje za kolumbijské národní dědictví vraky lodí i předměty z nich, které se najdou v jejích námořních vodách. Stanoví ale i výjimky, co za kulturní dědictví považovat nelze.

Zákon též umožňuje na vyzvednutí vraků založit soukromo-státní konsorcium a vyplatit soukromé firmě až 50 procent z hodnoty předmětů, které nepředstavují kulturní dědictví.

Třístěžňovou galeonu, která patřila do flotily španělského krále Filipa V., potopili Angličané v roce 1708. Na její palubě bylo kromě bronzových kanónů a keramiky také zlato, stříbro a smaragdy z tehdejších španělských kolonií v Jižní Americe.

Související

Medellín, ilustrační fotografie.

Městská zeleň v létě může zachránit životy. Česká města se mohou inspirovat v Kolumbii

Abychom ve zdraví přežili úmorná letní vedra, potřebujeme městskou zeleň. Dokazuje to případ kolumbijského Medellínu, který se díky unikátnímu projektu výsadby zelených koridorů za poslední roky ochladil průměrně o dva stupně. Letní vedra jsou obzvláště nepříjemná ve městech, kde přímý sluneční svit zachytávají stavební materiály a vypouštějí ho v noci.
Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Kolumbie Poklad Moře vrak lodi San José

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy