Hromadění migrantů na hranicích: Jsou na vině USA, či Mexiko?

Vlny migrantů ze zemí Latinské Ameriky se srocují v mexických městech na hranicích s USA. Tvrdší politika vůči migrantům, kterou zavedl americký prezident Donald Trump, je považována za podstatný důvod, proč jsou roste počet migrantů v mexických městech. Podle listu New York Times ale velký podíl na tom má i současný mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.

Levicový mexický prezident svou kampaň založil na podpoře chudých. To se týká i migrantů. Obrador slíbil, že je více zapojí do pracovního procesu. Jeho administrativa je v porovnání s tou předchozí mnohem štědřejší s humanitárními vízy a pracovními povoleními.

Jeho slova o pomoci migrantům nezůstala bez odezvy. „ Slyšela jsem, že vítá karavany“, sdělila New York Times Ferrufino Nunezová, která cestuje ze svým synem do mexického města Ciudad Juárez, odkud chce dosáhnout do USA.

Za první tři měsíce Obradorovy vlády se v Mexiku uskutečnilo o 44% méně deportací než za jeho předchůdce. V lednu mexický imigrační úřad utvořil speciální skupinu na jižní hranici, kde měla za úkol urychlit vydávání celoročních, obnovitelných humanitárních víz pro obyvatele Střední Ameriky putující do Mexika ve velkých karavanách. Poté, co za pouhé dva dny o vízum požádalo více než 13 000 migrantů, vláda program náhle ukončila.

Mnozí migranti, kteří požádali o vízum, uvedli, že mají v úmyslu jej využít k usnadnění přechodu až k severní hranice a poté se pokusit legálně nebo nelegálně dostat do Spojených států. „ Slyšel jsem, že dávají vynikající vstupní povolení, a proto jsme přišli s nápadem, že to uskutečníme až do Spojených států“, přiznal Donald Tejada, pracovník z kávové plantáže z Hondurasu.

Mexická vláda umožňuje migrantům poměrně nerušený průchod přes zemi. Dvě karavany, které čítají dohromady 2 800 lidí, nyní putují přes jižní Mexiko k hranicím USA, podle lokálních zpravodajských deníků. Další, která opustila San Salvador, je na cestě.

Na hranicích USA se však migranti setkávají s zpřísněnou migrační politikou, prosazovanou současným americkým prezidentem. USA zavedly opatření, limitující počet migrantů, kteří mohou  předkládat své žádosti při určitých vstupech. To výrazně zpomalilo celý proces žádosti o azyl a jeho vyřízení a v městech se tak hromadí počet uživatelů.

Přístřeší poskytované městy migrantů jsou zcela přeplněné, přitom ale stále přichází další a další migranti. V Ciudad Juárez je například devět přístřešků, ale stále to není dost, aby pojaly všechny příchozí. Podle místních úředníků do města přichází více 100 lidí každý den.

Města na severu Mexika u hranic s USA, kam přichází migranti požadují po vládě, aby jim poskytla peníze na podporu migrantů. Tvrdí, že nejsou připravena nést takovou zátěž, zvláště vzhledem k faktu, že proud migrantů nekončí. Zatím jsou ale bez úspěchu.

Stojí tak pod dvojím tlakem. Na jedné straně je Obradorova vstřícná politika, která umožňuje migrantům se dostat až na sever země. Na té druhé je její přesný opak, velmi tvrdý postoj Trumpovy administrativy, v důsledku čehož zůstávají migranti uzavřeni na jednom místě a dál se nepohybují a nemizí tedy z přeplněných měst.

Tyto oblasti tak mohou jen doufat, že tlak ze strany USA na Mexiko donutí mexické úřady, aby začaly přistupovat k celé věci taktéž tvrději a zabránily příchodu tisíce migrantů na sever země. Jinou možností je zrychlení a usnadnění vstupu migrantů do USA. Ani jedno se za současného vedení nezdá být však v dohledné době uskutečnitelné.  

Související

Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 
Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

migrace Mexiko USA (Spojené státy americké) Manuel López Obrador Donald Trump

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy