Nielsenová jako oběť? Trumpova „tvrdá ruka" na imigraci ze Střední Ameriky nestačí, píše švýcarský list

Imigrace ze Střední Ameriky do Spojených států amerických se masivně zvýšila. Americký prezident Donald Trump tím vystavil svůj závazek na zastavení nelegální migrace, nejtěžší zkoušce. Je to ale zároveň známkou jeho nervozity, že odpovědnost musí nést někdo jiný, píše švýcarský liberálně-pravicový list Neue Zürcher Zeitung.

Obětování Nielsenové je známkou Trumpovy nervozity

Prezident Donald Trump obětoval Kirstjen Nielsenovou, svou ministryni vnitřní bezpečnosti, jež ze svého postu včera rezignovala. „Krok není překvapením," píše švýcarský list. „Trump byl dlouhodobě nespokojen s její prací při zajišťování jižní hranice proti nelegálnímu přistěhovalectví," dodává. Její rezignace ale vypadá spíše jako obětování.

Hillary Clinton: "This administration's dehumanization and cruelty toward migrants will not stop after Kirstjen Nielsen leaves office. It is their principal policy." https://t.co/4xauGxfQaD pic.twitter.com/kX8jERFO9K

— ABC News (@ABC) 9. dubna 2019

Odchod Nielsenové působí podle komentátora Wernera J. Martiho jako „známka nervozity" prezidenta tváří v tvář rychle rostoucí vlně středoamerických migrantů. „Trump se bojí selhání kontroly přistěhovalectví - jednoho z klíčových slibů jeho volební základny - s vážnými důsledky pro jeho plánované znovuzvolení v roce 2020," tvrdí.

V posledních dvou týdnech Mexiko uzavřelo hranice, a sazba 25 procent ohrožuje zároveň vývoz automobilů do Spojených států, pokud země nebude schopna „bojovat s migračním tokem" lépe. Je však nepravděpodobné, domnívá se švýcarský list, že by vlna migrantů v blízké budoucnosti ustoupila, neboť obtížné životní podmínky ve Střední Americe se ve střednědobém horizontu jen stěží zlepší.

Politicky sice existuje v severní části tohoto regionu - zejména v Guatemale, Hondurasu a Nikaragui - jasný trend, jenž rozhodně nesměřuje nikoliv ti chudobě. Také situace kolem násilnických gangů se nelepší a v boji proti chudobě to nevypadá také lépe.

Vlna migrace navíc získala vlastní hybnou sílu, stále více nových uprchlíků se totiž hodlá v USA usadit , čím více se to daří jejich příbuzným a známým ze Střední Ameriky. „Sociální sítě dnes slouží jako informační kanály i pro chudé části obyvatelstva," podotýká Neue Zürcher Zeitung.

Trumpova „marná rétorika" a „tvrdá ruka" nestačí!

Trumpova „marná rétorika" o přistěhovatelství naznačuje, že se v tomto ohledu chce pokusit o „zpřísnění své politiky".Rezignaci Nielsenové je třeba chápat také jako součást „širšího přeskupení" ministerstva vnitra. Ale Trumpovi, domnívá se list, nevystačí k vyřešení problému pouze s „tvrdou rukou". „Jeho manévrovací prostor je přísně omezen americkými zákony a mezinárodními závazky. Ačkoli zákon umožňuje azyl kdekoliv, Trump chtěl prosadit, aby se žádosti o azyl podávaly zprávy na hraničním stanovišti," vysvětluje švýcarský list.

Současná migrační krize je totiž také důsledkem neschopnosti amerických politiků domluvit se na „rozumném právním řešení" tohoto problému. „Nejde jen o situaci na hranicích, ale také o miliony vnitrozemských vnitrozemských přistěhovalců, z nichž mnozí žili a pracovali v USA po mnoho let, často od dětství," podtrhuje komentář listu. 

„Namísto hledání pragmatických řešení využili politici obou stran toto téma pro volební kampaň," míní list. Demokraté tu tedy bojují s Trumpovou politikou a jeho „maximálními požadavky", zatímco prezident apeluje na svou volební základnu s „tvrdou politikou zabezpečení" amerických hranic.

„Trump je zvyklý na dekrety, ale příkazy samotné nevyřeší tento problém. Ani americký Kongres, ani Mexiko nejsou jednoduše řízeny pánem v Bílém domě," soudí Neue Z§urcher Zeitung. V rovné spolupráci se sousedním státem lze nalézt způsoby, jak snížit migrační tok, v Kongresu budou mít legislativní změny v této otázce šanci jen tehdy, budou-li na nich pracovat všechny strany," uzavírá komentář.

Související

Terorismus, ilustrační foto

Terorista se chtěl pomstít za Nový Zéland. Riziko útoků po vzoru IS prudce stoupá

V USA stoupá hrozba terorismu. Ačkoliv momentálně se mluví spíše o krajně pravicovém terorismu, nebezpečí představuje i navzdory pádu Islámského státu (IS) i terorismus inspirovaný touto nechvalně známou skupinou. Hlavní americká protiteroristická agentura, Ministerstvo vnitřní bezpečnosti ( Department of Homeland Security-DHS) se přitom potýká se značnými vnitřními problémy, které dle kritiků vychází z přílišného důrazu amerického prezidenta Donalda Trumpa na potíže na americko-mexických hranicích.
Kirstjen Nielsenová (ministryně USA)

Rezignovala ministryně vnitřní bezpečnosti USA. Neshody s Trumpem?

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenová rezignovala. S odvoláním na její rezignační dopis o tom napsaly světové agentury. Informaci, že Nielsenová post opouští nejprve na twitteru zveřejnil prezident Donald Trump. Ten zároveň doplnil, že nově bude funkci vykonávat dosavadní šéf amerického Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) Kevin McAleenan.

Více souvisejících

Kirstjen Nielsenová (ministryně USA) Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy