Nielsenová jako oběť? Trumpova „tvrdá ruka" na imigraci ze Střední Ameriky nestačí, píše švýcarský list

Imigrace ze Střední Ameriky do Spojených států amerických se masivně zvýšila. Americký prezident Donald Trump tím vystavil svůj závazek na zastavení nelegální migrace, nejtěžší zkoušce. Je to ale zároveň známkou jeho nervozity, že odpovědnost musí nést někdo jiný, píše švýcarský liberálně-pravicový list Neue Zürcher Zeitung.

Obětování Nielsenové je známkou Trumpovy nervozity

Prezident Donald Trump obětoval Kirstjen Nielsenovou, svou ministryni vnitřní bezpečnosti, jež ze svého postu včera rezignovala. „Krok není překvapením," píše švýcarský list. „Trump byl dlouhodobě nespokojen s její prací při zajišťování jižní hranice proti nelegálnímu přistěhovalectví," dodává. Její rezignace ale vypadá spíše jako obětování.

Hillary Clinton: "This administration's dehumanization and cruelty toward migrants will not stop after Kirstjen Nielsen leaves office. It is their principal policy." https://t.co/4xauGxfQaD pic.twitter.com/kX8jERFO9K

— ABC News (@ABC) 9. dubna 2019

Odchod Nielsenové působí podle komentátora Wernera J. Martiho jako „známka nervozity" prezidenta tváří v tvář rychle rostoucí vlně středoamerických migrantů. „Trump se bojí selhání kontroly přistěhovalectví - jednoho z klíčových slibů jeho volební základny - s vážnými důsledky pro jeho plánované znovuzvolení v roce 2020," tvrdí.

V posledních dvou týdnech Mexiko uzavřelo hranice, a sazba 25 procent ohrožuje zároveň vývoz automobilů do Spojených států, pokud země nebude schopna „bojovat s migračním tokem" lépe. Je však nepravděpodobné, domnívá se švýcarský list, že by vlna migrantů v blízké budoucnosti ustoupila, neboť obtížné životní podmínky ve Střední Americe se ve střednědobém horizontu jen stěží zlepší.

Politicky sice existuje v severní části tohoto regionu - zejména v Guatemale, Hondurasu a Nikaragui - jasný trend, jenž rozhodně nesměřuje nikoliv ti chudobě. Také situace kolem násilnických gangů se nelepší a v boji proti chudobě to nevypadá také lépe.

Vlna migrace navíc získala vlastní hybnou sílu, stále více nových uprchlíků se totiž hodlá v USA usadit , čím více se to daří jejich příbuzným a známým ze Střední Ameriky. „Sociální sítě dnes slouží jako informační kanály i pro chudé části obyvatelstva," podotýká Neue Zürcher Zeitung.

Trumpova „marná rétorika" a „tvrdá ruka" nestačí!

Trumpova „marná rétorika" o přistěhovatelství naznačuje, že se v tomto ohledu chce pokusit o „zpřísnění své politiky".Rezignaci Nielsenové je třeba chápat také jako součást „širšího přeskupení" ministerstva vnitra. Ale Trumpovi, domnívá se list, nevystačí k vyřešení problému pouze s „tvrdou rukou". „Jeho manévrovací prostor je přísně omezen americkými zákony a mezinárodními závazky. Ačkoli zákon umožňuje azyl kdekoliv, Trump chtěl prosadit, aby se žádosti o azyl podávaly zprávy na hraničním stanovišti," vysvětluje švýcarský list.

Současná migrační krize je totiž také důsledkem neschopnosti amerických politiků domluvit se na „rozumném právním řešení" tohoto problému. „Nejde jen o situaci na hranicích, ale také o miliony vnitrozemských vnitrozemských přistěhovalců, z nichž mnozí žili a pracovali v USA po mnoho let, často od dětství," podtrhuje komentář listu. 

„Namísto hledání pragmatických řešení využili politici obou stran toto téma pro volební kampaň," míní list. Demokraté tu tedy bojují s Trumpovou politikou a jeho „maximálními požadavky", zatímco prezident apeluje na svou volební základnu s „tvrdou politikou zabezpečení" amerických hranic.

„Trump je zvyklý na dekrety, ale příkazy samotné nevyřeší tento problém. Ani americký Kongres, ani Mexiko nejsou jednoduše řízeny pánem v Bílém domě," soudí Neue Z§urcher Zeitung. V rovné spolupráci se sousedním státem lze nalézt způsoby, jak snížit migrační tok, v Kongresu budou mít legislativní změny v této otázce šanci jen tehdy, budou-li na nich pracovat všechny strany," uzavírá komentář.

Související

Terorismus, ilustrační foto

Terorista se chtěl pomstít za Nový Zéland. Riziko útoků po vzoru IS prudce stoupá

V USA stoupá hrozba terorismu. Ačkoliv momentálně se mluví spíše o krajně pravicovém terorismu, nebezpečí představuje i navzdory pádu Islámského státu (IS) i terorismus inspirovaný touto nechvalně známou skupinou. Hlavní americká protiteroristická agentura, Ministerstvo vnitřní bezpečnosti ( Department of Homeland Security-DHS) se přitom potýká se značnými vnitřními problémy, které dle kritiků vychází z přílišného důrazu amerického prezidenta Donalda Trumpa na potíže na americko-mexických hranicích.
Kirstjen Nielsenová (ministryně USA)

Rezignovala ministryně vnitřní bezpečnosti USA. Neshody s Trumpem?

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenová rezignovala. S odvoláním na její rezignační dopis o tom napsaly světové agentury. Informaci, že Nielsenová post opouští nejprve na twitteru zveřejnil prezident Donald Trump. Ten zároveň doplnil, že nově bude funkci vykonávat dosavadní šéf amerického Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) Kevin McAleenan.

Více souvisejících

Kirstjen Nielsenová (ministryně USA) Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 35 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čerpací stanice, ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ruská balistická raketa zasáhla Oděsu. Ukrajina útočí na energetickou infrastrukturu Ruska

Ukrajinské drony v noci na čtvrtek podnikly údery proti energetické infrastruktuře ve Smolenské, Oriolské a Kurské oblasti, uvádějí gubernátoři jednotlivých oblastí. Uvedla to agentura Reuters. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy