V USA stoupá hrozba terorismu. Ačkoliv momentálně se mluví spíše o krajně pravicovém terorismu, nebezpečí představuje i navzdory pádu Islámského státu (IS) i terorismus inspirovaný touto nechvalně známou skupinou. Hlavní americká protiteroristická agentura, Ministerstvo vnitřní bezpečnosti ( Department of Homeland Security-DHS) se přitom potýká se značnými vnitřními problémy, které dle kritiků vychází z přílišného důrazu amerického prezidenta Donalda Trumpa na potíže na americko-mexických hranicích.
Federální autority oznámily v minulých týdnech zadržení dvou amerických občanů, kteří plánovali teroristické činy inspirované IS. První z nich, 28letý počítačový expert Rondell Henry, plánoval prostřednictvím ukradeného vozidla zaútočit na populární pobřežní oblasti ve Washingtonu DC. Inspirací mu byl útok z roku 2016 ve francouzském Nice. Policisté však vysledovali ukradenou dodávku a chytili jej předtím, než mohl spáchat útok.
Druhý útočník, 21letý Fabjan Alameti, plánoval „pomstít se“ za útok na muslimské komunity na Novém Zélandu. Chtěl uskutečnit útok na vojenskou základnu, vládní budovu, gay klub nebo synagogu. Přestěhoval se kvůli tomu z New Yorku do Montany, protože zde bylo snadnější získat zbraň. FBI však věděla od svých zdrojů, že na Facebooku dává příspěvky podporující IS a měla jej v hledáčku.
Toto nejsou izolované incidenty. Představitelé DHS přiznávají, že USA čelí problému s terorismem. „ Ve větší míře vidíme jedince, kteří hledají ideologii, která by ospravedlnila jejich násilné touhy,“ uvedla v únoru asistentka tajemníka prevence hrozeb DHD Elizabeth Neumannová. „Máme generační problém s násilím“.
Pád IS v Sýrii donutil jeho sympatizanty na americké půdě změnit taktiku, poukazuje Seemus Hughes, specialista na terorismus a ředitel Programu pro extremismus na George Washington University. Boj za rozpadlou organizací v zahraničí už není realistická možnost a proto sympatizanti IS více plánují domácí útoky, mimo jiné jako pomstu právě za likvidaci chalífátu.
Pro vládní agentury zaměřené v boji proti terorismu to představuje problém nejenom z hlediska toho, že domácí teroristické činy představují pro zemi větší nebezpečí než odlet potencionálního teroristy do cizí země, ale též proto, že se obtížněji dokazuje případ domácího terorismu než toho mezinárodního.
DHS, která vznikla v roce 2001 právě pro boj proti terorismu, se však nyní potýká s řadou obtíží. Spolu s rezignací bývalé ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenovové podalo výpověď několik dalších výše postavených osob této vládní agentury. DHS se tak potýká s nedostatkem nejzkušenějších pracovníků, uvádí server Quartz.
V současné době dle mluvčí DHS vládní agentura hraje jen minimální roli v konkrétních případech terorismu, ledaže podezřelý překročí hranici nebo se dostane do letadla nebo jiné dopravy na kterou DHS dohlíží. Agentura častěji funguje jako jakýsi „seznamovací kouč“, který spojuje místní federální autority a seznamuje je s informacemi o radikalizaci, sdělil mluvčí serveru Quartz.
Podle bezpečnostních analytiků včetně bývalých členů DHS začala být pod Trumpem přílišně zaměřená na otázku migrantů na hranicích USA s Mexikem. Poukazují na to, že většina domácích teroristů je radikalizovaná na domácí půdě případně poté, co se přesunou do USA.
Bezpečnostní analytici mají s Trumpem v otázce bezpečnosti ještě jeden problém. Zatímco Trump je otevřeně proti IS inspirovanému terorismu, v případě krajně pravicového extremismu je považován spíše za někoho, kdo jej svou rétorikou spíše podporuje. Trump sám se opakovaně vyhýbal tomu, aby pachatele těchto činů označil za teroristy, za což sklidil velkou kritiku.
V počtu spáchaných teroristických činů přitom krajně pravicový extremismus vede a je stále na vzestupu. Nicméně, ačkoliv je terorismus inspirovaný IS méně častý, bývá spojený s více mrtvými a zraněnými.
Související
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
Mimořádná zpráva Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet
Terorismus , USA (Spojené státy americké) , Kirstjen Nielsenová (ministryně USA) , Donald Trump , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
před 1 hodinou
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
před 2 hodinami
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
před 3 hodinami
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
před 5 hodinami
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
před 6 hodinami
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
před 6 hodinami
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
před 7 hodinami
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
před 8 hodinami
Zemřel Jean-Marie Le Pen
před 8 hodinami
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
před 9 hodinami
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
před 10 hodinami
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
před 11 hodinami
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
před 11 hodinami
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
před 12 hodinami
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
před 13 hodinami
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
před 13 hodinami
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
před 14 hodinami
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
před 15 hodinami
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
včera
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek