Terorista se chtěl pomstít za Nový Zéland. Riziko útoků po vzoru IS prudce stoupá

V USA stoupá hrozba terorismu. Ačkoliv momentálně se mluví spíše o krajně pravicovém terorismu, nebezpečí představuje i navzdory pádu Islámského státu (IS) i terorismus inspirovaný touto nechvalně známou skupinou. Hlavní americká protiteroristická agentura, Ministerstvo vnitřní bezpečnosti ( Department of Homeland Security-DHS) se přitom potýká se značnými vnitřními problémy, které dle kritiků vychází z přílišného důrazu amerického prezidenta Donalda Trumpa na potíže na americko-mexických hranicích.

Federální autority oznámily v minulých týdnech zadržení dvou amerických občanů, kteří plánovali teroristické činy inspirované IS. První z nich, 28letý počítačový expert Rondell Henry, plánoval prostřednictvím ukradeného vozidla zaútočit na populární pobřežní oblasti ve Washingtonu DC. Inspirací mu byl útok z roku 2016 ve francouzském Nice. Policisté však vysledovali ukradenou dodávku a chytili jej předtím, než mohl spáchat útok.

Druhý útočník, 21letý Fabjan Alameti, plánoval „pomstít se“ za útok na muslimské komunity na Novém Zélandu. Chtěl uskutečnit útok na vojenskou základnu, vládní budovu, gay klub nebo synagogu. Přestěhoval se kvůli tomu z New Yorku do Montany, protože zde bylo snadnější získat zbraň. FBI však věděla od svých zdrojů, že na Facebooku dává příspěvky podporující IS a měla jej v hledáčku.

Toto nejsou izolované incidenty. Představitelé DHS přiznávají, že USA čelí problému s terorismem. „ Ve větší míře vidíme jedince, kteří hledají ideologii, která by ospravedlnila jejich násilné touhy,“ uvedla v únoru asistentka tajemníka prevence hrozeb DHD Elizabeth Neumannová. „Máme generační problém s násilím“.

Pád IS v Sýrii donutil jeho sympatizanty na americké půdě změnit taktiku, poukazuje Seemus Hughes, specialista na terorismus a ředitel Programu pro extremismus na George Washington University. Boj za rozpadlou organizací v zahraničí už není realistická možnost a proto sympatizanti IS více plánují domácí útoky, mimo jiné jako pomstu právě za likvidaci chalífátu.

Pro vládní agentury zaměřené v boji proti terorismu to představuje problém nejenom z hlediska toho, že domácí teroristické činy představují pro zemi větší nebezpečí než odlet potencionálního teroristy do cizí země, ale též proto, že se obtížněji dokazuje případ domácího terorismu než toho mezinárodního.

DHS, která vznikla v roce 2001 právě pro boj proti terorismu, se však nyní potýká s řadou obtíží. Spolu s rezignací bývalé ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenovové podalo výpověď několik dalších výše postavených osob této vládní agentury. DHS se tak potýká s nedostatkem nejzkušenějších pracovníků, uvádí server Quartz.

V současné době dle mluvčí DHS vládní agentura hraje jen minimální roli v konkrétních případech terorismu, ledaže podezřelý překročí hranici nebo se dostane do letadla nebo jiné dopravy na kterou DHS dohlíží. Agentura častěji funguje jako jakýsi „seznamovací kouč“, který spojuje místní federální autority a seznamuje je s informacemi o radikalizaci, sdělil mluvčí serveru Quartz.

Podle bezpečnostních analytiků včetně bývalých členů DHS začala být pod Trumpem přílišně zaměřená na otázku migrantů na hranicích USA s Mexikem. Poukazují na to, že většina domácích teroristů je radikalizovaná na domácí půdě případně poté, co se přesunou do USA.

Bezpečnostní analytici mají s Trumpem v otázce bezpečnosti ještě jeden problém. Zatímco Trump je otevřeně proti IS inspirovanému terorismu, v případě krajně pravicového extremismu je považován spíše za někoho, kdo jej svou rétorikou spíše podporuje. Trump sám se opakovaně vyhýbal tomu, aby pachatele těchto činů označil za teroristy, za což sklidil velkou kritiku.

V počtu spáchaných teroristických činů přitom krajně pravicový extremismus vede a je stále na vzestupu. Nicméně, ačkoliv je terorismus inspirovaný IS méně častý, bývá spojený s více mrtvými a zraněnými.  

Související

Více souvisejících

Terorismus USA (Spojené státy americké) Kirstjen Nielsenová (ministryně USA) Donald Trump Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

ČD ve čtvrtek odklidí vykolejený vlak, který ujel strojvedoucímu. Na trati bude výluka

České dráhy začnou ve čtvrtek ráno s odstraňováním dvou vozů, které vykolejily minulý týden u středočeského Klínce, informoval dopravce. Vozy budou nakolejeny s pomocí jeřábu a v rámci možností transportovány z místa po kolejích. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi tak bude muset být přerušen provoz, zajištěna bude náhradní autobusová doprava. 

před 2 hodinami

Český tým bude na MS hrát v pražské O2 areně.

Bez Vrány, Noska či Chlapíka. Trenéři naopak ze zámoří povolali na domácí MS Kämpfa

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Radimem Rulíkem v neděli večer na tiskové konferenci oznámil, kteří hokejisté budou Česko reprezentovat na domácím světovém šampionátu, který v Praze a Ostravě odstartuje v pátek 10. května. Stalo se tak po odehrání generálky, tedy Českých hokejových her v Brně, v rámci nichž se Čechům výsledkově vůbec nedařilo, přičemž vstřelili jen dvě branky. Jinak všechny duely s Finskem (1:4), Švédskem (0:2) a Švýcarskem (1:2) prohráli. Z konečné nominace vyplývá, že se na domácím turnaji představí mimo jiné devět hokejistů ze zámoří, pět hráčů z evropských soutěží a 12 z české extraligy.

před 3 hodinami

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy