Terorista se chtěl pomstít za Nový Zéland. Riziko útoků po vzoru IS prudce stoupá

V USA stoupá hrozba terorismu. Ačkoliv momentálně se mluví spíše o krajně pravicovém terorismu, nebezpečí představuje i navzdory pádu Islámského státu (IS) i terorismus inspirovaný touto nechvalně známou skupinou. Hlavní americká protiteroristická agentura, Ministerstvo vnitřní bezpečnosti ( Department of Homeland Security-DHS) se přitom potýká se značnými vnitřními problémy, které dle kritiků vychází z přílišného důrazu amerického prezidenta Donalda Trumpa na potíže na americko-mexických hranicích.

Federální autority oznámily v minulých týdnech zadržení dvou amerických občanů, kteří plánovali teroristické činy inspirované IS. První z nich, 28letý počítačový expert Rondell Henry, plánoval prostřednictvím ukradeného vozidla zaútočit na populární pobřežní oblasti ve Washingtonu DC. Inspirací mu byl útok z roku 2016 ve francouzském Nice. Policisté však vysledovali ukradenou dodávku a chytili jej předtím, než mohl spáchat útok.

Druhý útočník, 21letý Fabjan Alameti, plánoval „pomstít se“ za útok na muslimské komunity na Novém Zélandu. Chtěl uskutečnit útok na vojenskou základnu, vládní budovu, gay klub nebo synagogu. Přestěhoval se kvůli tomu z New Yorku do Montany, protože zde bylo snadnější získat zbraň. FBI však věděla od svých zdrojů, že na Facebooku dává příspěvky podporující IS a měla jej v hledáčku.

Toto nejsou izolované incidenty. Představitelé DHS přiznávají, že USA čelí problému s terorismem. „ Ve větší míře vidíme jedince, kteří hledají ideologii, která by ospravedlnila jejich násilné touhy,“ uvedla v únoru asistentka tajemníka prevence hrozeb DHD Elizabeth Neumannová. „Máme generační problém s násilím“.

Pád IS v Sýrii donutil jeho sympatizanty na americké půdě změnit taktiku, poukazuje Seemus Hughes, specialista na terorismus a ředitel Programu pro extremismus na George Washington University. Boj za rozpadlou organizací v zahraničí už není realistická možnost a proto sympatizanti IS více plánují domácí útoky, mimo jiné jako pomstu právě za likvidaci chalífátu.

Pro vládní agentury zaměřené v boji proti terorismu to představuje problém nejenom z hlediska toho, že domácí teroristické činy představují pro zemi větší nebezpečí než odlet potencionálního teroristy do cizí země, ale též proto, že se obtížněji dokazuje případ domácího terorismu než toho mezinárodního.

DHS, která vznikla v roce 2001 právě pro boj proti terorismu, se však nyní potýká s řadou obtíží. Spolu s rezignací bývalé ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenovové podalo výpověď několik dalších výše postavených osob této vládní agentury. DHS se tak potýká s nedostatkem nejzkušenějších pracovníků, uvádí server Quartz.

V současné době dle mluvčí DHS vládní agentura hraje jen minimální roli v konkrétních případech terorismu, ledaže podezřelý překročí hranici nebo se dostane do letadla nebo jiné dopravy na kterou DHS dohlíží. Agentura častěji funguje jako jakýsi „seznamovací kouč“, který spojuje místní federální autority a seznamuje je s informacemi o radikalizaci, sdělil mluvčí serveru Quartz.

Podle bezpečnostních analytiků včetně bývalých členů DHS začala být pod Trumpem přílišně zaměřená na otázku migrantů na hranicích USA s Mexikem. Poukazují na to, že většina domácích teroristů je radikalizovaná na domácí půdě případně poté, co se přesunou do USA.

Bezpečnostní analytici mají s Trumpem v otázce bezpečnosti ještě jeden problém. Zatímco Trump je otevřeně proti IS inspirovanému terorismu, v případě krajně pravicového extremismu je považován spíše za někoho, kdo jej svou rétorikou spíše podporuje. Trump sám se opakovaně vyhýbal tomu, aby pachatele těchto činů označil za teroristy, za což sklidil velkou kritiku.

V počtu spáchaných teroristických činů přitom krajně pravicový extremismus vede a je stále na vzestupu. Nicméně, ačkoliv je terorismus inspirovaný IS méně častý, bývá spojený s více mrtvými a zraněnými.  

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus USA (Spojené státy americké) Kirstjen Nielsenová (ministryně USA) Donald Trump Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy