Americká zbraň ukázala svou sílu. Expert nešetří superlativy

V lednu proběhlo první letošní letecké cvičení ze série Red Flag, během které americké letectvo a množství jeho partnerů cvičí velmi realistické scénáře vzdušného boje, připomíná Charlie Gao v komentáři pro server National Interest. Expert na vojenské technologie vysvětluje, že mnozí považují Red Flag za nejvíce realistickou simulaci vzdušných soubojů, která je klíčová pro rozvoj bojové taktiky a dovedností amerických vojenských letců, přičemž lednových manévrů se účastnilo i několik letek vyzbrojených letouny F-35A.

Oči formace

Letošní série Red Flag probíhá ve velmi vyhroceném duchu, na základě předpokladu, že Spojené státy nebudou schopné udržet celkovou vzdušnou nadvládu, a tak je simulována vzdušná válka proti vyrovnanému, případně téměř vyrovnanému protivníkovi vyzbrojenému moderními letouny a protiletadlovými zbraněmi, nastiňuje Gao. Poukazuje, že stroj F-35A byl navržen přesně pro tyto situace.  

"Jak si tedy vedl?" pokládá otázku odborník. Odpověď hledá ve zveřejněné zprávě 388. stíhací letky, která ukazuje, jak F-35A během cvičení předčil starší letouny.

Za nejlepší příklad označuje Gao příhodu operačního velitele zmíněné letky, který navzdory svému mládí a čerstvě absolvovanému výcviku na stroj F-35A dokázal i v prostředí masivního rušení zaznamenat hrozbu dříve než mnohem zkušenější pilot s třemi tisíci nalétanými hodinami, který letěl v letounu čtvrté generace.

Mladý pilot tak instruoval zkušenějšího kolegu, aby se vrátil, a následně sám hrozbu eliminoval a zničil i několik dalších cílů, uvádí expert. Připouští, že přesný průběh situace nebyl zveřejněn, domnívá se však, že pokročilé systémy letounu F-35A zaznamenaly vizuálně nepřítele, který unikal rušeným radarům.

"Schopnost F-35 působit jako 'oči' formace byla skutečně vyzdvihnuta v tiskové zprávě, jelikož radar a optické senzory F-35 jsou jedny z nejlepších na dnes sloužících letounech," píše Gao. Vysvětluje, že F-35 disponuje také skvělým datalinkem, což mu oproti starším letounům umožňuje vyhodnocovat informace z dalších senzorů a utvářet lepší obraz bojiště, navíc tento obraz může sdílet s dalšími stroji.     

Palba z bezpečné vzdálenosti

Odborník pokládá otázku, co toto zjištění znamená pro další nové letouny, které americké letectvo hodlá nakoupit, například F-15X, označovanou také jako F-15EX. Odpověď podle něj zní, že dobrý výkon F-35A na cvičení Red Flag programy F-15X a jemu podobné zřejmě příliš neovlivní.

F-35A se sice ukázal jako cenný a schopný bojový letoun, F-15X má ale plnit v americkém letectvu odlišnou roli, poukazuje Gao. Soudí, že schopnosti systémů F-35A naopak ukázaly, že má smysl modernizovat stroje F-15 a osadit je podobným systémem označovaným jako "Legion Pod".

"F-15X bude také schopný nést mnohem více střel než F-35, až dvaadvacet raket vzduch-vzduch v některých konfiguracích," pokračuje expert. Naznačuje, že v budoucích vzdušných bojích je možné, že hůře odhalitelný F-35A pronikne blíže k nepříteli, odhalí ho a následně pošle informace F-15X, který odpálí rakety na cíl z bezpečné vzdálenosti.

Americké letectvo přijalo tento koncept síťového boje a za dané situace se mohou přednosti letounů F-35A a F-15X velmi dobře doplňovat, vysvětluje Gao. Připomíná, že stroje F-35 si během cvičení Red Flag vedly velmi dobře již v minulosti.

V roce 2017 dosáhly F-35 údajně poměru sestřelů 15:1, připomíná odborník. Dodává, že i za současných podmínek, kdy jsou scénáře cvičení těžší než v předchozích letech, aby reagovaly na probíhající změny, se F-35 osvědčil.

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. AIR FORCE) F-35 Joint Strike Fighter F-15 Eagle

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 30 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 4 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy