Americká zbraň ukázala svou sílu. Expert nešetří superlativy

V lednu proběhlo první letošní letecké cvičení ze série Red Flag, během které americké letectvo a množství jeho partnerů cvičí velmi realistické scénáře vzdušného boje, připomíná Charlie Gao v komentáři pro server National Interest. Expert na vojenské technologie vysvětluje, že mnozí považují Red Flag za nejvíce realistickou simulaci vzdušných soubojů, která je klíčová pro rozvoj bojové taktiky a dovedností amerických vojenských letců, přičemž lednových manévrů se účastnilo i několik letek vyzbrojených letouny F-35A.

Oči formace

Letošní série Red Flag probíhá ve velmi vyhroceném duchu, na základě předpokladu, že Spojené státy nebudou schopné udržet celkovou vzdušnou nadvládu, a tak je simulována vzdušná válka proti vyrovnanému, případně téměř vyrovnanému protivníkovi vyzbrojenému moderními letouny a protiletadlovými zbraněmi, nastiňuje Gao. Poukazuje, že stroj F-35A byl navržen přesně pro tyto situace.  

"Jak si tedy vedl?" pokládá otázku odborník. Odpověď hledá ve zveřejněné zprávě 388. stíhací letky, která ukazuje, jak F-35A během cvičení předčil starší letouny.

Za nejlepší příklad označuje Gao příhodu operačního velitele zmíněné letky, který navzdory svému mládí a čerstvě absolvovanému výcviku na stroj F-35A dokázal i v prostředí masivního rušení zaznamenat hrozbu dříve než mnohem zkušenější pilot s třemi tisíci nalétanými hodinami, který letěl v letounu čtvrté generace.

Mladý pilot tak instruoval zkušenějšího kolegu, aby se vrátil, a následně sám hrozbu eliminoval a zničil i několik dalších cílů, uvádí expert. Připouští, že přesný průběh situace nebyl zveřejněn, domnívá se však, že pokročilé systémy letounu F-35A zaznamenaly vizuálně nepřítele, který unikal rušeným radarům.

"Schopnost F-35 působit jako 'oči' formace byla skutečně vyzdvihnuta v tiskové zprávě, jelikož radar a optické senzory F-35 jsou jedny z nejlepších na dnes sloužících letounech," píše Gao. Vysvětluje, že F-35 disponuje také skvělým datalinkem, což mu oproti starším letounům umožňuje vyhodnocovat informace z dalších senzorů a utvářet lepší obraz bojiště, navíc tento obraz může sdílet s dalšími stroji.     

Palba z bezpečné vzdálenosti

Odborník pokládá otázku, co toto zjištění znamená pro další nové letouny, které americké letectvo hodlá nakoupit, například F-15X, označovanou také jako F-15EX. Odpověď podle něj zní, že dobrý výkon F-35A na cvičení Red Flag programy F-15X a jemu podobné zřejmě příliš neovlivní.

F-35A se sice ukázal jako cenný a schopný bojový letoun, F-15X má ale plnit v americkém letectvu odlišnou roli, poukazuje Gao. Soudí, že schopnosti systémů F-35A naopak ukázaly, že má smysl modernizovat stroje F-15 a osadit je podobným systémem označovaným jako "Legion Pod".

"F-15X bude také schopný nést mnohem více střel než F-35, až dvaadvacet raket vzduch-vzduch v některých konfiguracích," pokračuje expert. Naznačuje, že v budoucích vzdušných bojích je možné, že hůře odhalitelný F-35A pronikne blíže k nepříteli, odhalí ho a následně pošle informace F-15X, který odpálí rakety na cíl z bezpečné vzdálenosti.

Americké letectvo přijalo tento koncept síťového boje a za dané situace se mohou přednosti letounů F-35A a F-15X velmi dobře doplňovat, vysvětluje Gao. Připomíná, že stroje F-35 si během cvičení Red Flag vedly velmi dobře již v minulosti.

V roce 2017 dosáhly F-35 údajně poměru sestřelů 15:1, připomíná odborník. Dodává, že i za současných podmínek, kdy jsou scénáře cvičení těžší než v předchozích letech, aby reagovaly na probíhající změny, se F-35 osvědčil.

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. AIR FORCE) F-35 Joint Strike Fighter F-15 Eagle

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy