Proč Američané umírají méně na rakovinu než Evropané? Tady jsou čtyři důvody

Američané mnohem méně umírají na rakovinu než Evropané. Zatímco v USA na tuto nemoc zemře 189 lidí na 100 000 osob, v Evropě je to 280 lidí na 100 000 osob, podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny. Magazín Policito se pokusil odhalit důvody, proč je rakovina smrtelnější v Evropě než v USA.

Stáří

Rakovina je smrt starších lidí. 60% případů rakoviny jsou diagnostikovány u lidí, kterým je nad 65 let a 70% lidí, kteří zemřeli na rakovinu, je starších 65 let. Tedy, výskyt rakoviny u lidí nad 65 let je 11krát větší než u lidí pod tento věk.

Evropa má v porovnání s USA mnohem větší populaci starších lidí ve věku nad 65 let. 19% evropské populace je v tomto věku, v případě USA je to 15%. Nicméně i pokud by byl brán v úvahu proces tzv. standardizace věku, tj. přisouzení všech srovnávaným zemím stejné rozpětí věku, pak stále USA má lepší procenta úmrtnosti než takřka celá Evropa s výjimkou několika evropských zemí s rozvinutým sociálním zdravotnickým systémem jako je Švédsko, Lucembursko či Finsko. Zdravotnický systém USA je přitom do určité míry naprostým opakem sociálních zdravotnických systémů známých z Evropy.

Lepší zdravotnický systém

Ačkoliv je americký zdravotnický systém v porovnání s Evropou výrazně nerovnoměrný, v jistém ohledu je stejně sociální jako ten lucemburský či švédský. Američané, kteří dosáhli věku 65 let, mají nárok na účast v národním zdravotním programu zařizovaným státem známým jako Medicare. Do něho vstupují značné prostředky z veřejných plateb zdravotních pojištění.

To pak umožňuje nemocnicím a lékařům poskytnout lepší a kvalitnější služby a pacientům za tyto služby platit. Američané tak mají více možností jít k doktorovi na preventivní prohlídky, které mohou zabránit rozšíření některých nejběžnějších typů rakovin. Američtí pacienti si taktéž mohou dovolit pokrýt nákladné léky proti rakovině, v mnohem větší míře než Evropané, upozorňuje Amitabh Chandra, odborník specializující se na zdravotní ekonomiku z Harvardské univerzity.

Lepší věda a více ušetřených peněz

Američtí pacienti mají též mají výhodu v tom, že nové programy léčby rakoviny se vyskytnou dříve v USA než v Evropě. Je to dáno tržními faktory, množstvím prostředků dávaných do výzkumu či rozšířeností předávání dat.

To se dále promítá do peněženky Američanů. Podle studie listu New York Times, USA zabránily v letech 1982 až 2010 o 265 000 více úmrtím na rakovinu tlustého střeva a konečníku ve srovnání se západní Evropou. Každý rok zdravého života dle studie přinesl 110 000 dolarů. V případě rakovin prostaty a prsu byly hodnoty ještě větší.

Méně kouření

Ačkoliv cigarety jsou spojovány s obrazem amerického kovboje, Američané v porovnání s Evropany kouří méně. Podle průzkumu veřejného mínění z roku 2017 více než čtvrtina respondentů z EU tvrdí, že kouří tabákové výrobky. V porovnání totéž uvedlo jen 14% Američanů. Cigarety jsou hlavní příčinou rakoviny plic, vůbec nejsmrtelnějšího typu rakoviny. Více kouření, více možnosti rakoviny a větší šance, že člověk na ní zemře- Proto na rakovinu umírá více Evropanů než Američanů.

Související

Ilustrační foto

Revoluce v medicíně: Schopnosti umělé inteligence doktory ohromily, odhalí rakovinu dříve než lékaři

Nový průlom v medicíně přináší neinvazivní test, který dokáže odhalit rakovinu prsu v nejranější fázi – již ve stádiu 1a. Technologie, která kombinuje laserové snímání s umělou inteligencí, byla vyvinuta týmem vědců z Univerzity v Edinburghu a vykazuje úžasnou přesnost. Tento pokrok může znamenat zásadní změnu v diagnostice nejen rakoviny prsu, ale i dalších typů rakoviny. Uvedl to server SkyNews.

Více souvisejících

rakovina USA (Spojené státy americké) evropa Zdravotnictví Kouření

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy