Chicago bude 51. státem USA? Republikáni přišli s kuriózním návrhem, sami s ním nesouhlasí

Skupina republikánských zákonodárců v Illinois žádá americký Kongres, aby vyhlásil Chicago 51. státem USA. Kuriozitou je, že rozdělení států Illinois si navrhovatelé ve skutečnosti nepřejí, chtějí tak jen upozornit kulturní a finanční napětí mezi venkovskými oblastmi a třetím nejlidnatějším americkým městem.

Televize ABC News poznamenala, že třenice mezi konzervativním a zemědělským jihem a liberálně smýšlející chicagskou aglomerací se vlečou takřka století. Stanice rovněž poznamenala, že nový pokus oddělit Chicago od zbytku Illinois stejně jako v minulosti zcela jistě skončí neúspěchem.

O vyhlášení Chicaga 51. státem USA nestojí ani navrhovatelé. "Nejsem zastáncem toho, aby se Chicago a stát Illinois oddělily," řekl jeden z iniciátorů akce C. D. Davidsmeyer, který zasedá v illinoiské sněmovně. "Je to spíše o politické frustraci než o přesvědčení, že Chicago a Illinois by se měly rozejít," dodal.

Davidsmeyer poznamenal, že na jih státu neblaze doléhá to, že se Chicago snaží konkurovat velkoměstům typu New York a San Francisco. "Politika, která přichází z Chicaga, ve skutečnosti odhání naše ekonomické příležitosti," uvedl.

Jeho kolega Brad Halbrook vysvětlil, že žádost je reakcí na neustálé útoky na tradiční rodinné hodnoty, na právo chránit sama sebe či na právo vzdělávat děti podle svého.

Návrh, který doposud podepsalo osm ze 44 republikánských členů illinoiské sněmovny, je prozatím ve výboru. Kdy výbor o jeho osudu začne rozhodovat, známo není, neboť nebyl stanoven žádný časový harmonogram.

Illinois není jediným americkým státem, ve kterém se vedou debaty o rozdělení. Například v Kalifornii padl návrh, který by tento stát rozdělil na tři. Tuto snahu zablokoval kalifornský Nejvyšší soud. Spory mezi venkovskými a městskými oblastmi v Coloradu vyústily v roce 2013 v referendum, zda stát nerozdělit a nevytvořit Severní Colorado. V několika okresech, kde se hlasování konalo, odluku sice lidé podpořili, ale úsilí ustavit nový stát bylo zastaveno.

Možnost rozdělení stávajícího státu americká ústava umožňuje, souhlasit ale musí místní zákonodárci a také Kongres USA. Nový stát může vzniknout i vstupem doposud nezávislé, nebo přidružené země do americké unie, konečné rozhodnutí je opět na Kongresu USA.

Na cestě k plnohodnotnému vstupu do americké unie je Portoriko, doposud nezačleněné území USA. Přeměnu ve stát si Portoričané, kteří jsou americkými občany, ale v Kongresu nemají hlasující zástupce, odsouhlasili v referendu v roce 2017.

Státem se chce stát také hlavní město Washington, které má status federálního území a které je spravováno Kongresem. V roce 2016 s takovýmto krokem souhlasili voliči v referendu. Zda se tak stane, ale není jisté, neboť Republikánská strana se k tomuto řešení staví odmítavě.

Související

Chicago

Chicago obnoví prezenční výuku, odhlasovali si to sami učitelé

Sedmašedesát procent členů odborů chicagských učitelů schválilo bezpečnostní plán, který umožní postupně obnovit prezenční výuku v oblasti s více než 340.000 žáky a studenty. Učitelé se původně bránili do škol vrátit z obav z nákazy koronavirem, ačkoli místní úřady tvrdily, že výuka bude bezpečná. Chicago s okolím je třetí největší školní distrikt v USA; má 513 škol, které jsou zavřené od loňského jara a děti se učí na dálku. Píše o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

chicago USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy