George Washington: První americký prezident, "otec národa" a "zakladatel" americké demokracie

Původně byl farmářem a zeměměřičem, později se stal vojákem a prvním americkým prezidentem (1789 až 1797). Věhlas a slávu si George Washington získával v bojích s Francouzi a Indiány i ve válce o nezávislost, byl vrchním velitelem vojsk a předsedou ústavodárného shromáždění.

Od nástupu Washingtona do nejvyšší státní funkce, která z něj učinila "zakladatele" americké demokracie, uplyne 30. dubna 230 let.

Po vítězném konci války o nezávislost předsedal Washington v roce 1787 Ústavnímu konventu, který se podílel na vypracování americké ústavy (vyhlášena byla v březnu 1789). Tento dokument uzákonil republikánskou formu vlády a napomohl k upevnění státního zřízení v USA. Přesto byla půda Kongresu plná neustálých sporů a třenic mezi jednotlivými státy unie. Washington se vzápětí rozhodl kandidovat na prezidenta a v roce 1789 byl jednomyslně zvolen.

Během svého prvního funkčního období vykonal politik několik cest po USA, zažil přijetí dalších států do unie a také vyhlášení nového hlavního města - Filadelfie. V té době Kongres rozhodl také o výstavbě zcela nového hlavního města USA. Sám Washington vybral místo, ale dokončení výstavby metropole, která získala i jeho jméno, se už nedožil. Toto období bylo dobou velkých politických rozporů, kdy proti sobě stáli federalisté a demokratičtí republikáni.

Obě skupiny se shodli alespoň na tom, že pro další prezidentské volby v roce 1792 navrhnou opět Washingtona. Ten v té době nebyl už tak bezmezně obdivován jako dříve. Stále více byl kritizován za to, že se názorově sbližuje s federalisty a není ve sporech nestranný. Prezident, kterého ve funkci v roce 1797 nahradil John Adams, se odebral na odpočinek, začal se více věnovat rodině a farmě. O dva roky později však zemřel na následky infekčního zánětu hrdla.

Washington, narozený 22. února 1732 ve virginském Bridge's Creek, byl nejstarším synem zámožného majitele plantáží. V dětství se vzdělával se soukromými učiteli. Když mu bylo 17 let, odešel z rodinné usedlosti a začal se živit jako zeměměřič nebo průvodce na stezkách v méně prozkoumaných oblastech. Po smrti nevlastního bratra si pronajal jeho usedlost Mount Vernon, kterou znal již z dětství. Na tomto oblíbeném místě pak prožil většinu svého života.

Po svém bratrovi získal Washington i místo u milice, hodnost majora a pevný plat. Dosáhl zde i prvních válečných zkušeností, jelikož tyto polovojenské, dobrovolnické oddíly pomáhaly v koloniích anglické armádě v boji proti Indiánům, Španělům a zejména severním sousedům - Francouzům. Washingtonova kariéra strmě stoupala, ve 22 letech byl povýšen na plukovníka. Po jedné nezdařené akci se ale dobrovolně vrátil na Mount Vernon, aby zde hospodařil.

Věnoval se například pěstování tabáku, měl černošské otroky, ke kterým se na tehdejší poměry údajně choval slušně. Po nějaké době opět neúspěšně žádal o zařazení do britské armády. Účastnil se několika úspěšných tažení, ale v roce 1758 se Washington znovu vrátil na plantáže a byl zvolen poslancem virginského shromáždění. V amerických koloniích zatím sílilo hospodářství a jejich závislost na vzdálené Anglii začala být pociťována jako brzda rozvoje.

V roce 1775 se neshody mezi oběma zeměmi vyostřily a americká válka za nezávislost začala. Washington byl jmenován vrchním velitelem kontinentálních milic. Britové měli zpočátku navrch, poté, co ale Američanům přišly na pomoc posily z Evropy, se karta obrátila. Nejdůležitějšího vítězství Washington dosáhl v roce 1781 v bitvě o Yorktown. O rok později britský král Jiří III. uznal nezávislost Spojených států, oficiálně byl konflikt ukončen v roce 1783.

Washingtonovou životní partnerkou byla Martha Custisová Washingtonová, vdova po plantážníkovi. Její dvě děti politik adoptoval (sám vlastní neměl) a udržoval s nimi blízký vztah. Manželé jsou pohřbeni v lokalitě Mount Vernon, která je památníkem.

Související

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.
Donald Trump

Silná slova na slyšení o Trumpovi. Demokraté by prý chtěli sesadit i Washingtona

Dnešní demokraté by podle republikánského kongresmana Devina Nunese zřejmě zahájili proces sesazení z funkce i s prvním prezidentem Spojených států Georgem Washingtonem. Během dnešní výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda tak Nunes přirovnal ukrajinskou politiku prezidenta Donalda Trumpa k jednání o obchodní smlouvě mezi USA a Británií z roku 1794.

Více souvisejících

George Washington (prezident USA) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 2 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy