George Washington: První americký prezident, "otec národa" a "zakladatel" americké demokracie

Původně byl farmářem a zeměměřičem, později se stal vojákem a prvním americkým prezidentem (1789 až 1797). Věhlas a slávu si George Washington získával v bojích s Francouzi a Indiány i ve válce o nezávislost, byl vrchním velitelem vojsk a předsedou ústavodárného shromáždění.

Od nástupu Washingtona do nejvyšší státní funkce, která z něj učinila "zakladatele" americké demokracie, uplyne 30. dubna 230 let.

Po vítězném konci války o nezávislost předsedal Washington v roce 1787 Ústavnímu konventu, který se podílel na vypracování americké ústavy (vyhlášena byla v březnu 1789). Tento dokument uzákonil republikánskou formu vlády a napomohl k upevnění státního zřízení v USA. Přesto byla půda Kongresu plná neustálých sporů a třenic mezi jednotlivými státy unie. Washington se vzápětí rozhodl kandidovat na prezidenta a v roce 1789 byl jednomyslně zvolen.

Během svého prvního funkčního období vykonal politik několik cest po USA, zažil přijetí dalších států do unie a také vyhlášení nového hlavního města - Filadelfie. V té době Kongres rozhodl také o výstavbě zcela nového hlavního města USA. Sám Washington vybral místo, ale dokončení výstavby metropole, která získala i jeho jméno, se už nedožil. Toto období bylo dobou velkých politických rozporů, kdy proti sobě stáli federalisté a demokratičtí republikáni.

Obě skupiny se shodli alespoň na tom, že pro další prezidentské volby v roce 1792 navrhnou opět Washingtona. Ten v té době nebyl už tak bezmezně obdivován jako dříve. Stále více byl kritizován za to, že se názorově sbližuje s federalisty a není ve sporech nestranný. Prezident, kterého ve funkci v roce 1797 nahradil John Adams, se odebral na odpočinek, začal se více věnovat rodině a farmě. O dva roky později však zemřel na následky infekčního zánětu hrdla.

Washington, narozený 22. února 1732 ve virginském Bridge's Creek, byl nejstarším synem zámožného majitele plantáží. V dětství se vzdělával se soukromými učiteli. Když mu bylo 17 let, odešel z rodinné usedlosti a začal se živit jako zeměměřič nebo průvodce na stezkách v méně prozkoumaných oblastech. Po smrti nevlastního bratra si pronajal jeho usedlost Mount Vernon, kterou znal již z dětství. Na tomto oblíbeném místě pak prožil většinu svého života.

Po svém bratrovi získal Washington i místo u milice, hodnost majora a pevný plat. Dosáhl zde i prvních válečných zkušeností, jelikož tyto polovojenské, dobrovolnické oddíly pomáhaly v koloniích anglické armádě v boji proti Indiánům, Španělům a zejména severním sousedům - Francouzům. Washingtonova kariéra strmě stoupala, ve 22 letech byl povýšen na plukovníka. Po jedné nezdařené akci se ale dobrovolně vrátil na Mount Vernon, aby zde hospodařil.

Věnoval se například pěstování tabáku, měl černošské otroky, ke kterým se na tehdejší poměry údajně choval slušně. Po nějaké době opět neúspěšně žádal o zařazení do britské armády. Účastnil se několika úspěšných tažení, ale v roce 1758 se Washington znovu vrátil na plantáže a byl zvolen poslancem virginského shromáždění. V amerických koloniích zatím sílilo hospodářství a jejich závislost na vzdálené Anglii začala být pociťována jako brzda rozvoje.

V roce 1775 se neshody mezi oběma zeměmi vyostřily a americká válka za nezávislost začala. Washington byl jmenován vrchním velitelem kontinentálních milic. Britové měli zpočátku navrch, poté, co ale Američanům přišly na pomoc posily z Evropy, se karta obrátila. Nejdůležitějšího vítězství Washington dosáhl v roce 1781 v bitvě o Yorktown. O rok později britský král Jiří III. uznal nezávislost Spojených států, oficiálně byl konflikt ukončen v roce 1783.

Washingtonovou životní partnerkou byla Martha Custisová Washingtonová, vdova po plantážníkovi. Její dvě děti politik adoptoval (sám vlastní neměl) a udržoval s nimi blízký vztah. Manželé jsou pohřbeni v lokalitě Mount Vernon, která je památníkem.

Související

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.
Donald Trump

Silná slova na slyšení o Trumpovi. Demokraté by prý chtěli sesadit i Washingtona

Dnešní demokraté by podle republikánského kongresmana Devina Nunese zřejmě zahájili proces sesazení z funkce i s prvním prezidentem Spojených států Georgem Washingtonem. Během dnešní výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda tak Nunes přirovnal ukrajinskou politiku prezidenta Donalda Trumpa k jednání o obchodní smlouvě mezi USA a Británií z roku 1794.

Více souvisejících

George Washington (prezident USA) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 35 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy