George Washington: První americký prezident, "otec národa" a "zakladatel" americké demokracie

Původně byl farmářem a zeměměřičem, později se stal vojákem a prvním americkým prezidentem (1789 až 1797). Věhlas a slávu si George Washington získával v bojích s Francouzi a Indiány i ve válce o nezávislost, byl vrchním velitelem vojsk a předsedou ústavodárného shromáždění.

Od nástupu Washingtona do nejvyšší státní funkce, která z něj učinila "zakladatele" americké demokracie, uplyne 30. dubna 230 let.

Po vítězném konci války o nezávislost předsedal Washington v roce 1787 Ústavnímu konventu, který se podílel na vypracování americké ústavy (vyhlášena byla v březnu 1789). Tento dokument uzákonil republikánskou formu vlády a napomohl k upevnění státního zřízení v USA. Přesto byla půda Kongresu plná neustálých sporů a třenic mezi jednotlivými státy unie. Washington se vzápětí rozhodl kandidovat na prezidenta a v roce 1789 byl jednomyslně zvolen.

Během svého prvního funkčního období vykonal politik několik cest po USA, zažil přijetí dalších států do unie a také vyhlášení nového hlavního města - Filadelfie. V té době Kongres rozhodl také o výstavbě zcela nového hlavního města USA. Sám Washington vybral místo, ale dokončení výstavby metropole, která získala i jeho jméno, se už nedožil. Toto období bylo dobou velkých politických rozporů, kdy proti sobě stáli federalisté a demokratičtí republikáni.

Obě skupiny se shodli alespoň na tom, že pro další prezidentské volby v roce 1792 navrhnou opět Washingtona. Ten v té době nebyl už tak bezmezně obdivován jako dříve. Stále více byl kritizován za to, že se názorově sbližuje s federalisty a není ve sporech nestranný. Prezident, kterého ve funkci v roce 1797 nahradil John Adams, se odebral na odpočinek, začal se více věnovat rodině a farmě. O dva roky později však zemřel na následky infekčního zánětu hrdla.

Washington, narozený 22. února 1732 ve virginském Bridge's Creek, byl nejstarším synem zámožného majitele plantáží. V dětství se vzdělával se soukromými učiteli. Když mu bylo 17 let, odešel z rodinné usedlosti a začal se živit jako zeměměřič nebo průvodce na stezkách v méně prozkoumaných oblastech. Po smrti nevlastního bratra si pronajal jeho usedlost Mount Vernon, kterou znal již z dětství. Na tomto oblíbeném místě pak prožil většinu svého života.

Po svém bratrovi získal Washington i místo u milice, hodnost majora a pevný plat. Dosáhl zde i prvních válečných zkušeností, jelikož tyto polovojenské, dobrovolnické oddíly pomáhaly v koloniích anglické armádě v boji proti Indiánům, Španělům a zejména severním sousedům - Francouzům. Washingtonova kariéra strmě stoupala, ve 22 letech byl povýšen na plukovníka. Po jedné nezdařené akci se ale dobrovolně vrátil na Mount Vernon, aby zde hospodařil.

Věnoval se například pěstování tabáku, měl černošské otroky, ke kterým se na tehdejší poměry údajně choval slušně. Po nějaké době opět neúspěšně žádal o zařazení do britské armády. Účastnil se několika úspěšných tažení, ale v roce 1758 se Washington znovu vrátil na plantáže a byl zvolen poslancem virginského shromáždění. V amerických koloniích zatím sílilo hospodářství a jejich závislost na vzdálené Anglii začala být pociťována jako brzda rozvoje.

V roce 1775 se neshody mezi oběma zeměmi vyostřily a americká válka za nezávislost začala. Washington byl jmenován vrchním velitelem kontinentálních milic. Britové měli zpočátku navrch, poté, co ale Američanům přišly na pomoc posily z Evropy, se karta obrátila. Nejdůležitějšího vítězství Washington dosáhl v roce 1781 v bitvě o Yorktown. O rok později britský král Jiří III. uznal nezávislost Spojených států, oficiálně byl konflikt ukončen v roce 1783.

Washingtonovou životní partnerkou byla Martha Custisová Washingtonová, vdova po plantážníkovi. Její dvě děti politik adoptoval (sám vlastní neměl) a udržoval s nimi blízký vztah. Manželé jsou pohřbeni v lokalitě Mount Vernon, která je památníkem.

Související

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.
Donald Trump

Silná slova na slyšení o Trumpovi. Demokraté by prý chtěli sesadit i Washingtona

Dnešní demokraté by podle republikánského kongresmana Devina Nunese zřejmě zahájili proces sesazení z funkce i s prvním prezidentem Spojených států Georgem Washingtonem. Během dnešní výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda tak Nunes přirovnal ukrajinskou politiku prezidenta Donalda Trumpa k jednání o obchodní smlouvě mezi USA a Británií z roku 1794.

Více souvisejících

George Washington (prezident USA) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 21 minutami

před 54 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy