Nová normalizace? Technologie zjistí, zda se neodchylujete od normálu

Ve filmu Minority Report byla představena vize světa, ve kterém policie ví o zločinech dřív než se stanou. Tato fantazie by se mohla brzy stát realitou. Technologické společnosti přicházejí se stále sofistikovanějšími nástroji na rozpoznávání tváří, poznávacích značek, zbraní či samotného chování, poukazuje server Defense News.

Společnost s názvem ZeroEyes z Philadelphie uvádí na trh systém pro policejní oddělení, která dokáže zjistit, jestli osoba vstupující do daného zařízení, nese zbraň. Umělá inteligence systému se to pokouší  rozeznat na základě simulovaných útoků zástupců společnosti, které ji umožní vnímat, jak vypadá zbraň v tomto specifickém nastavení v závislosti na světle, úhlech a dalších podmínkách.

Automatická detekce střelných zbraní je jedním z řešení narůstajícího problému hromadného útoků střelnými zbraněmi v USA. Jedná se o velice citlivé politické téma, protože Republikáni nechtějí omezit s odkazem na ústavní právo držení zbraně. Algoritmy detekce zbraní, které upozorňují bezpečnostní personál, když přijde ozbrojený člověk, mohou i tak snížit počet obětí.

Jedná se i o méně politicky citlivé opatření než je rozpoznávání obličeje, s kterým operuje stále více měst a policejních oddělení. Zařízení na rozpoznávání obličeje by mělo být schopné odhalit přítomnost podezřelých osob v reálním čase. Proti této technice ale velmi tvrdě protestují zastánci práva na soukromí. Např. v San Franciscu někteří zákonodárci chtějí blokovat jeho nasazení.

Identita někoho v databázi trestných činů a přítomnost zbraně v ruce této osoby by společně poskytovaly mnohem přesnější varování o možné pravděpodobnosti střelného útoku a omezovaly by falešné poplachy. Některé policejní útvary se už dnes místo namísto rozpoznávají obličeje spoléhají na automatizované čtečky státních poznávacích značek.

Společnost s názvem Reconyx prodává systém, který může automaticky číst poznávací značky a má více klientů činných v trestním řízení. Automatizované čtení poznávacích značek je však i tak dle obhájců soukromí problém. Ve Virginii bylo stanoveno soudem, že jej policejní útvary musí omezit.

Spojení konkrétního objektu, jako je zbraň, s konkrétní osobou, jako je někdo v trestní databázi, však slouží jako nedokonalý indikátor násilí. Budoucnost předvídání násilí tedy může spočívat ve sběru dalších údajů týkajících se chování. Přesně na to míří start-up Athena Security, který prodává software rozpoznávající specifické chování, jako je pomalá či rychlá chůze, které se liší od normy. 

Software dle společnosti při kombinování s jinými datovými údaji jako je výraz účastníků v davu, rozeznat náladu a dokonce záměr jedince. Podle zakladatele společnosti a hlavního technického ředitele Chrise Ciabarra software dokáže detekovat, že dojde k boji ještě před tím, než úder dopadne na oběť.

Athena taktéž dokáže rozeznávat objekty jako jsou např. zbraně. Systém funguje jako mozek. Pokud si všimne něčeho neobvyklého a má pocit, že by to mohla být zbraň, zaměří se na to. Zástupci společnosti tvrdí, že jejich odhalování skrytých zbraní za pomoci termovizní má 99% úspěšnost. Největší problém jim činí kamery.

Defense News poukazují, že rozpoznávání nestandardního chování bude představovat další problém pro obhájce práva na soukromí a lidských práv obecně. Software by mohl být vyhodnocovat jako nebezpečné osoby jisté rasy a jeho aplikace se až zdá být příliš podobná neúprosnému dohledu Velkého bratra tvrdě trestajícího jakékoliv odchylky od Normy.

Podle serveru bude záležet na konkrétních výsledcích těchto systémů, jestli je začne veřejnost tolerovat. Pokud povedou k falešným poplachům a neoprávněným zadržením, pak jej nepochybně zcela odmítne. Pokud by se jimi podařilo zabránit zločinu, pak by její postoj mohl být jiný.  

Související

Více souvisejících

kamery software Bezpečnostní kamery zbraně krimi

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 43 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy