Ve filmu Minority Report byla představena vize světa, ve kterém policie ví o zločinech dřív než se stanou. Tato fantazie by se mohla brzy stát realitou. Technologické společnosti přicházejí se stále sofistikovanějšími nástroji na rozpoznávání tváří, poznávacích značek, zbraní či samotného chování, poukazuje server Defense News.
Společnost s názvem ZeroEyes z Philadelphie uvádí na trh systém pro policejní oddělení, která dokáže zjistit, jestli osoba vstupující do daného zařízení, nese zbraň. Umělá inteligence systému se to pokouší rozeznat na základě simulovaných útoků zástupců společnosti, které ji umožní vnímat, jak vypadá zbraň v tomto specifickém nastavení v závislosti na světle, úhlech a dalších podmínkách.
Automatická detekce střelných zbraní je jedním z řešení narůstajícího problému hromadného útoků střelnými zbraněmi v USA. Jedná se o velice citlivé politické téma, protože Republikáni nechtějí omezit s odkazem na ústavní právo držení zbraně. Algoritmy detekce zbraní, které upozorňují bezpečnostní personál, když přijde ozbrojený člověk, mohou i tak snížit počet obětí.
Jedná se i o méně politicky citlivé opatření než je rozpoznávání obličeje, s kterým operuje stále více měst a policejních oddělení. Zařízení na rozpoznávání obličeje by mělo být schopné odhalit přítomnost podezřelých osob v reálním čase. Proti této technice ale velmi tvrdě protestují zastánci práva na soukromí. Např. v San Franciscu někteří zákonodárci chtějí blokovat jeho nasazení.
Identita někoho v databázi trestných činů a přítomnost zbraně v ruce této osoby by společně poskytovaly mnohem přesnější varování o možné pravděpodobnosti střelného útoku a omezovaly by falešné poplachy. Některé policejní útvary se už dnes místo namísto rozpoznávají obličeje spoléhají na automatizované čtečky státních poznávacích značek.
Společnost s názvem Reconyx prodává systém, který může automaticky číst poznávací značky a má více klientů činných v trestním řízení. Automatizované čtení poznávacích značek je však i tak dle obhájců soukromí problém. Ve Virginii bylo stanoveno soudem, že jej policejní útvary musí omezit.
Spojení konkrétního objektu, jako je zbraň, s konkrétní osobou, jako je někdo v trestní databázi, však slouží jako nedokonalý indikátor násilí. Budoucnost předvídání násilí tedy může spočívat ve sběru dalších údajů týkajících se chování. Přesně na to míří start-up Athena Security, který prodává software rozpoznávající specifické chování, jako je pomalá či rychlá chůze, které se liší od normy.
Software dle společnosti při kombinování s jinými datovými údaji jako je výraz účastníků v davu, rozeznat náladu a dokonce záměr jedince. Podle zakladatele společnosti a hlavního technického ředitele Chrise Ciabarra software dokáže detekovat, že dojde k boji ještě před tím, než úder dopadne na oběť.
Athena taktéž dokáže rozeznávat objekty jako jsou např. zbraně. Systém funguje jako mozek. Pokud si všimne něčeho neobvyklého a má pocit, že by to mohla být zbraň, zaměří se na to. Zástupci společnosti tvrdí, že jejich odhalování skrytých zbraní za pomoci termovizní má 99% úspěšnost. Největší problém jim činí kamery.
Defense News poukazují, že rozpoznávání nestandardního chování bude představovat další problém pro obhájce práva na soukromí a lidských práv obecně. Software by mohl být vyhodnocovat jako nebezpečné osoby jisté rasy a jeho aplikace se až zdá být příliš podobná neúprosnému dohledu Velkého bratra tvrdě trestajícího jakékoliv odchylky od Normy.
Podle serveru bude záležet na konkrétních výsledcích těchto systémů, jestli je začne veřejnost tolerovat. Pokud povedou k falešným poplachům a neoprávněným zadržením, pak jej nepochybně zcela odmítne. Pokud by se jimi podařilo zabránit zločinu, pak by její postoj mohl být jiný.
Související
Filmaři také dostanou podporu od státu, mohou požádat od 1. března
Stát objednal termokamery ze Švýcarska, nikoli z Číny, reaguje Vojtěch
kamery , software , Bezpečnostní kamery , zbraně , krimi
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 39 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák