Ve filmu Minority Report byla představena vize světa, ve kterém policie ví o zločinech dřív než se stanou. Tato fantazie by se mohla brzy stát realitou. Technologické společnosti přicházejí se stále sofistikovanějšími nástroji na rozpoznávání tváří, poznávacích značek, zbraní či samotného chování, poukazuje server Defense News.
Společnost s názvem ZeroEyes z Philadelphie uvádí na trh systém pro policejní oddělení, která dokáže zjistit, jestli osoba vstupující do daného zařízení, nese zbraň. Umělá inteligence systému se to pokouší rozeznat na základě simulovaných útoků zástupců společnosti, které ji umožní vnímat, jak vypadá zbraň v tomto specifickém nastavení v závislosti na světle, úhlech a dalších podmínkách.
Automatická detekce střelných zbraní je jedním z řešení narůstajícího problému hromadného útoků střelnými zbraněmi v USA. Jedná se o velice citlivé politické téma, protože Republikáni nechtějí omezit s odkazem na ústavní právo držení zbraně. Algoritmy detekce zbraní, které upozorňují bezpečnostní personál, když přijde ozbrojený člověk, mohou i tak snížit počet obětí.
Jedná se i o méně politicky citlivé opatření než je rozpoznávání obličeje, s kterým operuje stále více měst a policejních oddělení. Zařízení na rozpoznávání obličeje by mělo být schopné odhalit přítomnost podezřelých osob v reálním čase. Proti této technice ale velmi tvrdě protestují zastánci práva na soukromí. Např. v San Franciscu někteří zákonodárci chtějí blokovat jeho nasazení.
Identita někoho v databázi trestných činů a přítomnost zbraně v ruce této osoby by společně poskytovaly mnohem přesnější varování o možné pravděpodobnosti střelného útoku a omezovaly by falešné poplachy. Některé policejní útvary se už dnes místo namísto rozpoznávají obličeje spoléhají na automatizované čtečky státních poznávacích značek.
Společnost s názvem Reconyx prodává systém, který může automaticky číst poznávací značky a má více klientů činných v trestním řízení. Automatizované čtení poznávacích značek je však i tak dle obhájců soukromí problém. Ve Virginii bylo stanoveno soudem, že jej policejní útvary musí omezit.
Spojení konkrétního objektu, jako je zbraň, s konkrétní osobou, jako je někdo v trestní databázi, však slouží jako nedokonalý indikátor násilí. Budoucnost předvídání násilí tedy může spočívat ve sběru dalších údajů týkajících se chování. Přesně na to míří start-up Athena Security, který prodává software rozpoznávající specifické chování, jako je pomalá či rychlá chůze, které se liší od normy.
Software dle společnosti při kombinování s jinými datovými údaji jako je výraz účastníků v davu, rozeznat náladu a dokonce záměr jedince. Podle zakladatele společnosti a hlavního technického ředitele Chrise Ciabarra software dokáže detekovat, že dojde k boji ještě před tím, než úder dopadne na oběť.
Athena taktéž dokáže rozeznávat objekty jako jsou např. zbraně. Systém funguje jako mozek. Pokud si všimne něčeho neobvyklého a má pocit, že by to mohla být zbraň, zaměří se na to. Zástupci společnosti tvrdí, že jejich odhalování skrytých zbraní za pomoci termovizní má 99% úspěšnost. Největší problém jim činí kamery.
Defense News poukazují, že rozpoznávání nestandardního chování bude představovat další problém pro obhájce práva na soukromí a lidských práv obecně. Software by mohl být vyhodnocovat jako nebezpečné osoby jisté rasy a jeho aplikace se až zdá být příliš podobná neúprosnému dohledu Velkého bratra tvrdě trestajícího jakékoliv odchylky od Normy.
Podle serveru bude záležet na konkrétních výsledcích těchto systémů, jestli je začne veřejnost tolerovat. Pokud povedou k falešným poplachům a neoprávněným zadržením, pak jej nepochybně zcela odmítne. Pokud by se jimi podařilo zabránit zločinu, pak by její postoj mohl být jiný.
Související
Filmaři také dostanou podporu od státu, mohou požádat od 1. března
Stát objednal termokamery ze Švýcarska, nikoli z Číny, reaguje Vojtěch
kamery , software , Bezpečnostní kamery , zbraně , krimi
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 43 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 52 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.
Zdroj: Libor Novák