Jak se pracuje pro CIA? Bývalí zaměstnanci prozradili praktiky tajných agentů

Divácky velmi atraktivní jsou scény ve špiónských filmech, kdy se agent přestrojí za jinou osobu s cílem zmást své pronásledovatele či se dostat k citlivým údajům. TO nám ukazují například filmy Mission Impossible. Bývalá šéfka CIA pro přestrojení, Donna Mendezová, pro server Wired na příkladech scén z známých špiónských filmů vysvětlila, jak to ve skutečnosti chodí v špiónských službách, když se někdo musí převtělit do jiné osoby.

V mnoha filmech  - např. v populárních filmech o agentu Bourneovi - má agent k dispozici kufřík plný falešných pasů. Mendezová vysvětluje, že takto to vážně nechodí. Agent si nemůže jen tak vybírat roli, kterou bude hrát, ale ta je pečlivě připravena. Výroba falešné identity včetně pasu, tak aby skutečně nedošlo k odhalení agenta, je, co se týče zdrojů a financí, velmi náročný proces. Agent musí se svou rolí skutečně sžít, nikoliv si ji jen tak vybrat.

To se týká i převleků. Nestačí si vzít jen paruku či brýle, ale agent by měl být schopen změnit celou svou vizáž i charakter, aby seděl do role a nikdo si jej nespojoval s agentem. Zároveň, upozorňuje Mendezová, by neměl být nějak výrazný, např. by neměl být odpudivým mužem. Měl by být „ malým  šedým mužem“, co nejlépe to půjde, tj. osobou, kterou si nikdo moc nevšímá a je naprosto zapomenutelná.

Agenti v CIA mají podle Mendezové zakázány tři převleky. Mírové jednotky, kněze a mediální pracovníci. U náboženských a mediálních postav je to proto, že jsou zranitelné a pokud by byly obviněny, že jsou tajnými agenty v přestrojení, nemají žádnou strukturu, která by je dokázala bránit. U mírových jednotek je to proto, že ty musí být „čisté“, aby mohly fungovat.

Mendezová poněkud překvapivě chválí rychlou změnu identity v Želvách Ninja, kdy se blonďatá reportérka Megan Foxová v davu rychle převlékne na sexy školačku. Podle Mendezové v davech lze provádět věci, „spoustu věcí, o kterých byste nesnili“, protože nikdo nevěnuje další osobě pozornost. Dle ní CIA v nich často zkouší. Kamery též nesledují obličej, ale celý „profil“, což byla blonďatá reportérka, a když se Foxová zbavila všech těchto rysů, zmizela i z pozornosti kamer.

Jiným příklad dobrého převleku nabízí špionážní seriál Alias. Titulní hrdinka na letišti nezměnila nejen celý svůj profil, ale využila jej i ke lehké konverzaci s pracovnicí letištní bezpečnosti a tím ji rozptýlila a odvedla pozornost od toho, co nechtěla, aby dělala, tj. více zkoumala její profil. Podle Mendezové je to přímo modelový příklad.

Bývalá agentka CIA se též vyjádřila k populárním falešným obličejům, jaké se např. používají v sérii Mission Impossible. Podle ní agenti CIA skutečně používají jistou formu falešných masek. Jedná se např. o změnu chrupu u dentistů či změnu nosu. Avšak, nemá masky, které by dokázaly z agenta dokázaly udělat tu samou postavu, kterou chce imitovat. Nejde totiž např. dát menší nos na ten větší, vždy se musí maska přizpůsobit agentovi a ne naopak. 

Podle Mendezové je jedním z nejlepších příkladů, jak operují tajné služby, film Argo, který pojednává o skutečné tajné operaci v Íránu v roce v roce 1980, kdy agenti CIA dostali ze země americké šest pracovníků americké ambasády v přestrojení za fiktivní filmový štáb. Akci naplánoval a uskutečnil manžel Mendezové, Anotio Mendez.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.

Více souvisejících

CIA Film Mission Impossible

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

před 3 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy