Jak se pracuje pro CIA? Bývalí zaměstnanci prozradili praktiky tajných agentů

Divácky velmi atraktivní jsou scény ve špiónských filmech, kdy se agent přestrojí za jinou osobu s cílem zmást své pronásledovatele či se dostat k citlivým údajům. TO nám ukazují například filmy Mission Impossible. Bývalá šéfka CIA pro přestrojení, Donna Mendezová, pro server Wired na příkladech scén z známých špiónských filmů vysvětlila, jak to ve skutečnosti chodí v špiónských službách, když se někdo musí převtělit do jiné osoby.

V mnoha filmech  - např. v populárních filmech o agentu Bourneovi - má agent k dispozici kufřík plný falešných pasů. Mendezová vysvětluje, že takto to vážně nechodí. Agent si nemůže jen tak vybírat roli, kterou bude hrát, ale ta je pečlivě připravena. Výroba falešné identity včetně pasu, tak aby skutečně nedošlo k odhalení agenta, je, co se týče zdrojů a financí, velmi náročný proces. Agent musí se svou rolí skutečně sžít, nikoliv si ji jen tak vybrat.

To se týká i převleků. Nestačí si vzít jen paruku či brýle, ale agent by měl být schopen změnit celou svou vizáž i charakter, aby seděl do role a nikdo si jej nespojoval s agentem. Zároveň, upozorňuje Mendezová, by neměl být nějak výrazný, např. by neměl být odpudivým mužem. Měl by být „ malým  šedým mužem“, co nejlépe to půjde, tj. osobou, kterou si nikdo moc nevšímá a je naprosto zapomenutelná.

Agenti v CIA mají podle Mendezové zakázány tři převleky. Mírové jednotky, kněze a mediální pracovníci. U náboženských a mediálních postav je to proto, že jsou zranitelné a pokud by byly obviněny, že jsou tajnými agenty v přestrojení, nemají žádnou strukturu, která by je dokázala bránit. U mírových jednotek je to proto, že ty musí být „čisté“, aby mohly fungovat.

Mendezová poněkud překvapivě chválí rychlou změnu identity v Želvách Ninja, kdy se blonďatá reportérka Megan Foxová v davu rychle převlékne na sexy školačku. Podle Mendezové v davech lze provádět věci, „spoustu věcí, o kterých byste nesnili“, protože nikdo nevěnuje další osobě pozornost. Dle ní CIA v nich často zkouší. Kamery též nesledují obličej, ale celý „profil“, což byla blonďatá reportérka, a když se Foxová zbavila všech těchto rysů, zmizela i z pozornosti kamer.

Jiným příklad dobrého převleku nabízí špionážní seriál Alias. Titulní hrdinka na letišti nezměnila nejen celý svůj profil, ale využila jej i ke lehké konverzaci s pracovnicí letištní bezpečnosti a tím ji rozptýlila a odvedla pozornost od toho, co nechtěla, aby dělala, tj. více zkoumala její profil. Podle Mendezové je to přímo modelový příklad.

Bývalá agentka CIA se též vyjádřila k populárním falešným obličejům, jaké se např. používají v sérii Mission Impossible. Podle ní agenti CIA skutečně používají jistou formu falešných masek. Jedná se např. o změnu chrupu u dentistů či změnu nosu. Avšak, nemá masky, které by dokázaly z agenta dokázaly udělat tu samou postavu, kterou chce imitovat. Nejde totiž např. dát menší nos na ten větší, vždy se musí maska přizpůsobit agentovi a ne naopak. 

Podle Mendezové je jedním z nejlepších příkladů, jak operují tajné služby, film Argo, který pojednává o skutečné tajné operaci v Íránu v roce v roce 1980, kdy agenti CIA dostali ze země americké šest pracovníků americké ambasády v přestrojení za fiktivní filmový štáb. Akci naplánoval a uskutečnil manžel Mendezové, Anotio Mendez.

Související

William Burns

Šéfové nejznámějších tajných služeb bijí na poplach. Svět je v ohrožení

Světový pořádek je ohrožený způsobem, jaký nepamatujeme od dob studené války, varovali šéfové americké CIA William Burns a britské MI6 Richard Moore ve společném článku pro deník Financial Times. V textu napsali, že jejich země společně stojí proti asertivnímu Rusku a agresivní válce ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině. 

Více souvisejících

CIA Film Mission Impossible

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy