Jak se pracuje pro CIA? Bývalí zaměstnanci prozradili praktiky tajných agentů

Divácky velmi atraktivní jsou scény ve špiónských filmech, kdy se agent přestrojí za jinou osobu s cílem zmást své pronásledovatele či se dostat k citlivým údajům. TO nám ukazují například filmy Mission Impossible. Bývalá šéfka CIA pro přestrojení, Donna Mendezová, pro server Wired na příkladech scén z známých špiónských filmů vysvětlila, jak to ve skutečnosti chodí v špiónských službách, když se někdo musí převtělit do jiné osoby.

V mnoha filmech  - např. v populárních filmech o agentu Bourneovi - má agent k dispozici kufřík plný falešných pasů. Mendezová vysvětluje, že takto to vážně nechodí. Agent si nemůže jen tak vybírat roli, kterou bude hrát, ale ta je pečlivě připravena. Výroba falešné identity včetně pasu, tak aby skutečně nedošlo k odhalení agenta, je, co se týče zdrojů a financí, velmi náročný proces. Agent musí se svou rolí skutečně sžít, nikoliv si ji jen tak vybrat.

To se týká i převleků. Nestačí si vzít jen paruku či brýle, ale agent by měl být schopen změnit celou svou vizáž i charakter, aby seděl do role a nikdo si jej nespojoval s agentem. Zároveň, upozorňuje Mendezová, by neměl být nějak výrazný, např. by neměl být odpudivým mužem. Měl by být „ malým  šedým mužem“, co nejlépe to půjde, tj. osobou, kterou si nikdo moc nevšímá a je naprosto zapomenutelná.

Agenti v CIA mají podle Mendezové zakázány tři převleky. Mírové jednotky, kněze a mediální pracovníci. U náboženských a mediálních postav je to proto, že jsou zranitelné a pokud by byly obviněny, že jsou tajnými agenty v přestrojení, nemají žádnou strukturu, která by je dokázala bránit. U mírových jednotek je to proto, že ty musí být „čisté“, aby mohly fungovat.

Mendezová poněkud překvapivě chválí rychlou změnu identity v Želvách Ninja, kdy se blonďatá reportérka Megan Foxová v davu rychle převlékne na sexy školačku. Podle Mendezové v davech lze provádět věci, „spoustu věcí, o kterých byste nesnili“, protože nikdo nevěnuje další osobě pozornost. Dle ní CIA v nich často zkouší. Kamery též nesledují obličej, ale celý „profil“, což byla blonďatá reportérka, a když se Foxová zbavila všech těchto rysů, zmizela i z pozornosti kamer.

Jiným příklad dobrého převleku nabízí špionážní seriál Alias. Titulní hrdinka na letišti nezměnila nejen celý svůj profil, ale využila jej i ke lehké konverzaci s pracovnicí letištní bezpečnosti a tím ji rozptýlila a odvedla pozornost od toho, co nechtěla, aby dělala, tj. více zkoumala její profil. Podle Mendezové je to přímo modelový příklad.

Bývalá agentka CIA se též vyjádřila k populárním falešným obličejům, jaké se např. používají v sérii Mission Impossible. Podle ní agenti CIA skutečně používají jistou formu falešných masek. Jedná se např. o změnu chrupu u dentistů či změnu nosu. Avšak, nemá masky, které by dokázaly z agenta dokázaly udělat tu samou postavu, kterou chce imitovat. Nejde totiž např. dát menší nos na ten větší, vždy se musí maska přizpůsobit agentovi a ne naopak. 

Podle Mendezové je jedním z nejlepších příkladů, jak operují tajné služby, film Argo, který pojednává o skutečné tajné operaci v Íránu v roce v roce 1980, kdy agenti CIA dostali ze země americké šest pracovníků americké ambasády v přestrojení za fiktivní filmový štáb. Akci naplánoval a uskutečnil manžel Mendezové, Anotio Mendez.

Související

William Burns

Šéfové nejznámějších tajných služeb bijí na poplach. Svět je v ohrožení

Světový pořádek je ohrožený způsobem, jaký nepamatujeme od dob studené války, varovali šéfové americké CIA William Burns a britské MI6 Richard Moore ve společném článku pro deník Financial Times. V textu napsali, že jejich země společně stojí proti asertivnímu Rusku a agresivní válce ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině. 

Více souvisejících

CIA Film Mission Impossible

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy