Ekvádor vydal USA Assangeovy dokumenty z Londýna

Ekvádorští činitelé dnes začali předávat americkým vyšetřovatelům dokumenty patřící zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi, které po jeho zatčení britskou policií zůstaly na ambasádě v Londýně. Informovala o tom britská média. Právníci Australana, který je v USA stíhán kvůli zveřejnění utajovaných informací, krok označili za "bezprecedentní porušení azylových pravidel".

Vydání dokumentů požadovaných Američany minulý týden schválil ekvádorský ministr zahraničí José Valencia a z jihoamerické země kvůli tomu podle listu The Guardian přicestovalo do Londýna několik úředníků. Dnes začali vyšetřovatelům předávat materiál zahrnující Assangeovy poznámky, právní či lékařské záznamy nebo texty na elektronických nosičích.

"Ekvádor se dopouští flagrantního porušení nejzákladnějších pravidel instituce azylu tím, že promptně předává osobní věci azylanta zemi, před níž byl chráněn," uvedl podle stanice BBC Assangeův právník Aitor Martínez.

Ekvádor 11. dubna zrušil rozhodnutí, jímž od roku 2012 poskytoval Assangeovi azyl na své diplomatické půdě. Sedmačtyřicetiletý Australan si nyní v Británii odpykává 50týdenní trest za porušení podmínek kauce, kterého se dopustil právě odchodem na ekvádorskou ambasádu.

O vydání Assange má zájem rovněž Švédsko, kde čelí obvinění ze znásilnění. Švédská prokuratura dnes oznámila, že na něj vydá evropský zatykač. Britské úřady budou proto rozhodovat, zda upřednostní jeho vydání do Švédska či USA.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Rozruch způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku a v Afghánistánu.

Právě jeho činnost je podle samotného Assange hlavním motivem nejen americké, ale i švédské snahy o jeho zadržení. Švédské obvinění ze znásilnění označuje Australan za pouhou zástěrku, aby mohl být poté předán americkým úřadům.

Související

Více souvisejících

ekvádor Julian Assange

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 37 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy