Vrátí se studená válka? Politolog poukázal na závažný zvrat

Studená válka naštěstí skončila a existuje jen malá šance, že se vrátí, tvrdí profesor politologie Michael McFaul v komentáři pro server Washington Post. Bývalý americký velvyslanec v Rusku soudí, že Rusko ani Čína nikdy nebudou představovat pro USA takovou výzvu, jakou byl kdysi Sovětský svaz.

Žádné románky

Konfrontace s ideologickou a strategickou supervelmocí poskytla americké diplomacii mnoho užitečných lekcí, které však stávající prezident USA Donald Trump během své poslední cesty do Japonska porušil, kritizuje profesor. Soudí, že je načase připomenout, proč američtí politici během studené války respektovali jistá pravidla, a zvážit, zda je znovu nezačít dodržovat.

Za klíčové McFaul označuje, že američtí prezidenti během studené války nikdy osobně neoceňovali komunistické protivníky a nikdy o nich nemluvili jako o přátelích. "Nikdy se nezamilovali do Leonida Brežněva či Nikity Chruščova," píše politolog. Podotýká, že šéfové Bílého domu se svými sovětskými protějšky jednali s cílem prosazovat americké zájmy, ale činili tak bez osobní roviny a bez omlouvání sovětské diktatury.

Trump však realizuje opačnou politiku a během své návštěvy Japonska tento týden znovu vyjádřil sympatie severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi, když tweetoval o "důvěře", kterou vůči němu chová, připomíná profesor. Dodává, že Trumpovy osobní poklony autoritářským protivníkům možná jednou přinesou kladný výsledek z pohledu amerických bezpečnostních a ekonomických zájmů, ale zatím se tak nestalo.

Američtí prezidenti zároveň nejednali pouze s vládami nepřátel Ameriky, ale také se obraceli přímo na obyvatele autoritářských zemí, včetně sovětských občanů, přičemž tato dvoukolejná diplomacie vycházela z přesvědčení, že lidé žijící v takových systémech si zaslouží morální podporu, přestože Washington jedná s jejich utlačovateli o kontrole zbrojení a obchodu, nastiňuje politolog. Za příklad dává administrativu Ronalda Reagana, která dávala sovětským politikům jasně najevo, že mezivládní jednání neznamenají souhlas s jejich hodnotami.

Podobně se k sovětským občanům přímo obrace Richard Nixon a vysvětloval jim americké záměry, uvádí McFaul. Kritizuje, že Trump vykazuje mizivý zájem oslovit utlačované obyvatele KLDR, Ruska, Saúdské Arábie, Egypta či Íránu - výjimkou je Venezuela -, zatímco jeho předchůdce Barack Obama se setkal se stovkami ruských studentů, podnikatelů, občanských aktivistů, novinářů a opozičníků a dokonce si před Bílým domem zahrál basket s ruským středoškolským týmem.

"Proti tomu, pokud dobře vím, Trump má s ruskou společností nulové kontakty," píše profesor. Dodává, že Trump rovněž urazil mnohé Íránce kritické vůči teheránské diktatuře, když hřímal, že případná válka bude "oficiálním koncem" země. Trump by měl hrozit íránskému teokratickému režimu, ale zároveň dát najevo, že USA nepovažují Íránce za nepřátele, nabádá politolog s tím, že níže postavení američtí představitelé tento rozdíl činí a Trump je musí následovat.

Domácí problémy musí zůstat doma

Studenováleční američtí prezidenti a politici se řídili praxí, že domácí problémy se neberou s sebou na jednání v zahraničí, protože na nich chtěli prezentovat jednotný americký hlas, konstatuje bývalý velvyslanec. Zmiňuje, že tento princip nastolil v roce 1947 ve svém projevu v kongresu republikánský senátor Arthur Vandenberg a jeho teze přijal prezident Harry Truman, když o rok později prohlásil: "Jak říkám pořád dokola, zahraniční politika musí být politika celé země a ne politika jedné či druhé strany."

Během studené války, především během vietnamské války, toto pravidlo někteří američtí politici porušovali, přesto přežilo až do roku 1989, tvrdí McFaul. Vzpomíná, že jako velvyslanec v Rusku v době Obamovy vlády zažil, že americké delegace složené z členů obou stran dokážou mluvit při jednání s ruskými vládními představiteli jednohlasně, byť za zavřenými dveřmi dávali jednotlivci najevo své odlišné názory.

Tato oddanost americkým národním zájmům - nikoliv republikánským či demokratickým - podle politologa Spojeným státům prospívala, a proto považuje Trumpovo zesměšňování bývalého amerického viceprezidenta, demokrata Joe Bidena, během návštěvy Japonska za deprimující. Trump na Twitteru označil Bidena jako osobu s "přinejlepším" nízkým IQ a podobné výpady ze strany prezidenta USA na adresu jakékoliv americké veřejné osobnosti označuje profesor za nepřijatelné.  

"To, že prezident Spojených států chrlí takové urážky na bývalého představitele Bílého domu, když je v Japonsku, je špatné. To, že tak činí spolu s vyjadřováním náklonnosti severokorejskému vrahovi a diktátorovi, je nechutné," píše McFaul. Nabádá, že je třeba vrátit se ke studenoválečné vážnosti v americké prezidentské diplomacii.

Politici z republikánské strany by měli být v čele tlaku na obnovení promyšleného a etického vystupování šéfa Bílého domu, především v zahraničí, apeluje politolog. Dodává, že v opačném případě se tohoto úkolu budou muset příští rok chopit američtí voliči.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) studená válka diplomacie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 4 hodinami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 6 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 9 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

před 22 hodinami

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy