Kolumbijský soud osvobodil bývalého šéfa povstalců z FARC obviněného v USA

Bývalý vůdce levicových povstalců z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) Jesús Santrich byl dnes na příkaz nejvyššího soudu po roce propuštěn z vězení. Muž, jehož vydání kvůli údajnému obchodování s drogami požadovaly Spojené státy, bude podle soudu na svobodě, než se prošetří oprávněnost obvinění. Informovala o tom agentura AFP. Spor o jeho osud v posledních měsících ohrožuje mírovou dohodu kolumbijské vlády s kdysi největší gerilou v zemi.

Santrich, který je od mládí slepý, měl loni v létě usednout v novém parlamentu, kam se dostal stejně jako devět jeho kolegů z nové politické strany FARC. Tu založila část bývalých povstalců z gerily se stejnou zkratkou poté, co jim dohoda s vládou umožnila vstup do politiky výměnou za složení zbraní. Ještě před začátkem jeho mandátu jej však na žádost USA loni v dubnu zadržela policie a od té doby čekal na verdikty soudů.

Jeho případ dospěl až k nejvyšší instanci, která ze zákona řeší případy poslanců. Soud ve středu konstatoval, že Santrich byl ve vazbě držen neoprávněně a nařídil jeho propuštění. Dnes se muž s občanským jménem Seuxis Hernández za velkého zájmu místních médií dostal z cely a podle listu El Tiempo okamžitě zamířil do sídla strany FARC.

USA Santriche viní, že předloni organizoval zásilku deseti tun kokainu z Kolumbie do Spojených států. Zvláštní kolumbijský soud již v polovině května konstatoval, že Santrich by vydán být neměl, neboť nelze přesně dokázat, zdali se čin stal před podpisem mírové dohody s FARC nebo až po něm. USA by měly nárok požadovat jeho vydání pouze ve druhém případě.

Santrich byl jedním z hlavních mírových vyjednavačů FARC a jeho osud je důležitý pro naplňování dohody, s jejíž částí nesouhlasí nový pravicový prezident Iván Duque. Smlouvu, která měla po půlstoletí nejkrvavějšího povstání v Latinské Americe zajistit zemi klid, ohrožují také množící se vraždy bývalých povstalců. FARC totiž po jejím odzbrojení vystřídaly nové gangy, které bojují o hegemonii na územích dříve ovládaných touto gerilou.

Související

Donald Trump

Kolumbie otočila letadla s migranty zpět do USA. Trump na ni uvalil masivní cla a sankce

Prezident USA Donald Trump v neděli oznámil, že Spojené státy uvalí široce zaměřené sankce a cla na Kolumbii, poté, co tato země odmítla přijmout americká vojenská letadla, která měla přepravit migranty zpět. Trump v příspěvku na sociální síti Truth Social uvedl, že Spojené státy okamžitě uvalí 25% clo na veškeré kolumbijské zboží dovážené do USA a že toto clo zvýší na 50 % během jednoho týdne.

Více souvisejících

Kolumbie FARC

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové

Pražský vrchní soud dnes rozhoduje o osudu Andreje Babiše a Jany Nagyové v kauze spojené s farmou Čapí hnízdo. Oba obžalovaní se však závěrečného vyhlášení rozsudku nezúčastní – omluvili se z jednání. Babiš u soudu opakovaně prohlašuje, že je nevinný, že případ považuje za politicky motivovaný a že se stal terčem kvůli svému vstupu do politiky.

před 32 minutami

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

před 1 hodinou

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

před 2 hodinami

Hormuzský průliv

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů

Administrativa Donalda Trumpa propustila stovky novinářů americké vládní zpravodajské agentury Voice of America (VOA), což podle mnohých fakticky znamená její zánik. Americký prezident tak pokračuje v rozsáhlém omezování federálních médií, která dlouhodobě kritizuje za údajnou „levicovou zaujatost“.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

izraelská vlajka, ilustrační fotografie

Izrael opět zachraňuje svět. Před čtyřiceti lety se mu to povedlo se Saddámem, teď se pokouší o totéž proti Íránu

Když Izrael v roce 1981 zničil irácký jaderný reaktor Osirak, sklidil celosvětové odsouzení. Přesto se později ukázalo, že šlo o krok s dalekosáhlými důsledky. Dnes se situace opakuje: izraelské letectvo zaútočilo na íránská jaderná zařízení – a Spojené státy se poprvé přidaly. Kritika je silná a riziko eskalace vysoké. Ale možná, že svět opět jednou uzná, že tento zásah přišel v pravou chvíli.

včera

OSN

Budeme se bránit, vzkázal Írán USA. Kvůli útoku žádá o zasedání RB OSN

„Spojené státy překročily velmi vážnou červenou linii tím, že zaútočily na naše jaderná zařízení. Máme právo se bránit – a toto právo uplatníme,“ uvedl Aragčí s odkazem na legitimní právo na sebeobranu. Zároveň připustil, že po tomto kroku si není jistý, „kolik prostoru pro diplomacii vůbec zbývá“.

včera

"Snad si to dobře rozmyslel." Česko reaguje na americký útok na Írán, Fiala jej hájí, Babiš varuje

Česká politická scéna v neděli reagovala na překvapivý americký útok na tři íránská jaderná zařízení, který Spojené státy provedly v noci na sobotu ve spolupráci s Izraelem. Podle prezidenta Donalda Trumpa šlo o „spektakulární vojenský úspěch“ a snahu donutit Írán ke kapitulaci v otázce jeho jaderného programu. Český premiér Petr Fiala (ODS) i ministryně obrany Jana Černochová útok v zásadě podpořili, zatímco předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyjádřil obavy z možného zhoršení situace v regionu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy