K americké stíhačce čtvrté generace se blížilo šest desítek nepřátelských letounů, oslepovali ji prostředky elektronického boje a její zkušený pilot čelil fatální, ale nepozorovatelné hrozbě. Tak popisuje situaci vzniklou během leteckého cvičení Red Flag, které simuluje reálné válečné scénáře, Kris Osborn v komentáři pro server National Interest. Vojenský publicista a bývalý pracovník Pentagonu dodává, že záchranou se stal v blízkosti operující letoun F-35, který pilota varoval, aby svůj stroj otočil.
Smrtící informace
F-35, radary obtížně zjistitelný letoun páté generace, následně využil své senzory a zbraně dlouhého dosahu, aby zničil nepřátelský stroj, odkazuje Osborn na zprávu amerického letectva.
"Nikdy předtím jsem nic podobného neviděl. Mým křídlem byl zcela začínající pilot F-35A, který měl sedm či osm cvičných letů. Vzal rádio a řekl zkušenému pilotovi s třemi tisíci hodinami v letadle čtvrté generace: 'Hej kámo, musíš to otočit. Umřeš. Hrozba před nosem'," cituje publicista služební hlášení plukovníka Joshui Wooda, který se cvičení účastnil.
Každoroční cvičení Red Flag se zakládá na velkém množství pokročilých bojových scénářů, včetně boje s téměř vyrovnaným nepřítelem disponujícím pokročilou protivzdušnou obranou, letectvem a prostředky kybernetického a informačního boje, nastiňuje Osborn. Dodává, že piloti létají v prostředí bez dostupnosti GPS, s rušenou komunikací a nepřátelskými elektronickými útoky.
Cvičení se koná na letecké základně Nellis v americké Nevadě a účastní se ho tři tisíce vojáků z několika desítek jednotek, přičemž přizváno bývá i britské a australské letectvo, uvádí bývalý pracovník Pentagonu.
"F-35 redefinuje, jak jdete s nějakou platformou do války. Zajišťuje data na skutečně klíčové úrovni, poskytuje pilotům informace, které jsou v bojovém prostoru smrtící," cituje Osborn vývojového ředitele zmíněného stroje Edwarda Smithe ze zbrojovky Lockheed Martin. Dodává, že podle svých výrobců je F-35 navržen tak, aby v konfiguraci pro obtížné zachycení radarem pronikl nepřátelskou protivzdušnou obranou a monitoroval vzdušné i pozemní hrozby.
S odkazem na inženýra obeznámeného s technologiemi F-35 publicista vysvětluje, že letoun má zabudované infračervené senzory, třistašedesátistupňové kamery i elektrooptický zaměřovací systém a dokáže zaznamenat a sledovat cíle na velmi dlouhou vzdálenost v infračerveném pásmu.
Osborn se odvolává na pilota F-35 Billieho Flynna, podle kterého lze z letounu odpálit rakety vzduch-vzduch AMRAAM, aniž by jej zaznamenal nepřítel operující v oblasti. "Můžeme odpálit a zmizet," cituje Flynna.
Rychlé rozhodování je klíčové
Na loňském cvičení Red Flag americké letectvo a námořnictvo zkoumalo podobné scénáře, připomíná někdejší pracovník Pentagonu. Dodává, že cílem bylo zlepšit potenciál strojů F-22 v těsných soubojích, a tak uvedené stroje simulovaly široké spektrum bojových misí v prostředí s přítomností nepřátelského letectva a protivzdušné obrany.
Moderní zbraně jako rakety dlouhého dosahu a nedostatek bojů se srovnatelném protivníkem v posledních letech mají za následek, že souboje v těsné blízkosti jsou dnes méně pravděpodobné, připouští Osborn. Dodává, že americké letectvo se však připravuje na technologicky vyspělého protivníka, a tak je udržování této schopnosti důležité, což podtrhuje existence letounů páté generace jako čínský J-10 či ruský Su-57.
Dobré schopnosti boje na krátkou vzdálenost mohou výrazně usnadnit rychlé rozhodování pilota, které by mělo předběhnout nepřátelského stíhače, uvádí publicista. Vysvětluje, že jde o koncept "zpozorování-zorientování se-rozhodnutí-akce" (OODA), se kterým již před několika desetiletími přišel letecký teoretik John Boyd.
"Pokud piloti dokážou dokončit proces OODA rychleji než nepřítel ve vzdušné bojové situaci, což je popisováno jako narušení rozhodovacího procesu nepřítele, mohou nepřítele zničit a vyhrát," píše Osborn. Dodává, že rychlejší zpracování informací umožňuje pilotům rychlejší rozhodování, což je pochopitelně velký rozdíl.
Propojení vzdušných a pozemních bojových prostředků skrze datalink je tedy klíčovou součástí cvičení Red Flag, jelikož americké letectvo se snaží posilovat svou bojovou součinnost s dalšími odnožemi amerických ozbrojených sil, konstatuje bývalý pracovník Pentagonu. Podotýká, že proces OODA je podobně důležitý i pro piloty F-35, který je sice také navržen pro letecké souboje na krátkou vzdálenost, ale především má spoléhat na své senzory dlouhého dosahu a dokončit proces dříve, než bude zachycen nepřítelem.
Americké letectvo tak plánuje aktualizovat tyto klíčové prvky, nastiňuje Osborn. Jako příklad uvádí modernizaci datalinku LINK 16, který by umožnil strojům F-22 lépe sdílet data v reálném čase na bojišti s letouny F-35 a letadly čtvrté generace.
Související

Češi jednali v USA o možném nákupu amerických letadel F-35

Ministerstvo obrany zaslalo do USA nezávaznou žádost o nabídku na F-35
F-35 Joint Strike Fighter , USA (Spojené státy americké) , F-22 Raptor , Americká armáda (U.S. AIR FORCE)
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Fiala: Nové spalovací motory se budou moci prodávat i po roce 2035
Aktualizováno před 30 minutami

Zemřel Emil Boček, legendární válečný veterán a bývalý stíhací pilot RAF se dožil sta let
před 55 minutami

Hrozba pro bezpečnost země? Izrael zřejmě zastaví kontroverzní reformu soudnictví
před 1 hodinou

Papež přijal rezignaci německého bikupa spojenou s případy zneužívání
před 1 hodinou

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin
před 2 hodinami

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí
před 2 hodinami

Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?
Aktualizováno před 3 hodinami

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19
před 3 hodinami

Úřad práce přišel o šéfa dle zákona? Jurečka reaguje na nahrávky
před 4 hodinami

Zničilo Nord Stream samo Rusko? Server zveřejnil informace tajných služeb
před 4 hodinami

Hrdina. Legenda. Vzor. Politici i vojáci vzpomínají na Bočka s úctou
před 4 hodinami

Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?
před 5 hodinami

Rusko omilostnilo přes 5000 vězňů naverbovaných do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny
Aktualizováno před 5 hodinami

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo
před 6 hodinami

Ukrajina nemůže zahájit novou protiofenzivu. Zelenskyj vysvětlil důvody
před 6 hodinami

Erdogan Putinovi poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod
před 7 hodinami

Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat
před 7 hodinami

Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo
před 8 hodinami

Proč obchodní řetězce nepodporují drobné farmáře? Problém je i v koncentraci výroby
před 9 hodinami
Vědci objevili klíč ke šťastnému vztahu. Stačí přitom velmi málo
Vytáhněte svatební album, poslechněte si písničku, která vám hrála k prvnímu tanci nebo znovu navštivte místa, kam jste dřív chodívali na schůzky a zavzpomínejte na váš první polibek. Podle vědců je totiž nostalgie klíčem ke šťastnému vztahu, napsal list The Times.
Zdroj: ČTK