"Nikdy jsem nic podobného neviděl." Ničivá americká zbraň budí respekt

K americké stíhačce čtvrté generace se blížilo šest desítek nepřátelských letounů, oslepovali ji prostředky elektronického boje a její zkušený pilot čelil fatální, ale nepozorovatelné hrozbě. Tak popisuje situaci vzniklou během leteckého cvičení Red Flag, které simuluje reálné válečné scénáře, Kris Osborn v komentáři pro server National Interest. Vojenský publicista a bývalý pracovník Pentagonu dodává, že záchranou se stal v blízkosti operující letoun F-35, který pilota varoval, aby svůj stroj otočil.

Smrtící informace

F-35, radary obtížně zjistitelný letoun páté generace, následně využil své senzory a zbraně dlouhého dosahu, aby zničil nepřátelský stroj, odkazuje Osborn na zprávu amerického letectva.

"Nikdy předtím jsem nic podobného neviděl. Mým křídlem byl zcela začínající pilot F-35A, který měl sedm či osm cvičných letů. Vzal rádio a řekl zkušenému pilotovi s třemi tisíci hodinami v letadle čtvrté generace: 'Hej kámo, musíš to otočit. Umřeš. Hrozba před nosem'," cituje publicista služební hlášení plukovníka Joshui Wooda, který se cvičení účastnil.

Každoroční cvičení Red Flag se zakládá na velkém množství pokročilých bojových scénářů, včetně boje s téměř vyrovnaným nepřítelem disponujícím pokročilou protivzdušnou obranou, letectvem a prostředky kybernetického a informačního boje, nastiňuje Osborn. Dodává, že piloti létají v prostředí bez dostupnosti GPS, s rušenou komunikací a nepřátelskými elektronickými útoky.

Cvičení se koná na letecké základně Nellis v americké Nevadě a účastní se ho tři tisíce vojáků z několika desítek jednotek, přičemž přizváno bývá i britské a australské letectvo, uvádí bývalý pracovník Pentagonu.

"F-35 redefinuje, jak jdete s nějakou platformou do války. Zajišťuje data na skutečně klíčové úrovni, poskytuje pilotům informace, které jsou v bojovém prostoru smrtící," cituje Osborn vývojového ředitele zmíněného stroje Edwarda Smithe ze zbrojovky Lockheed Martin. Dodává, že podle svých výrobců je F-35 navržen tak, aby v konfiguraci pro obtížné zachycení radarem pronikl nepřátelskou protivzdušnou obranou a monitoroval vzdušné i pozemní hrozby.               

S odkazem na inženýra obeznámeného s technologiemi F-35 publicista vysvětluje, že letoun má zabudované infračervené senzory, třistašedesátistupňové kamery i elektrooptický zaměřovací systém a dokáže zaznamenat a sledovat cíle na velmi dlouhou vzdálenost v infračerveném pásmu.

Osborn se odvolává na pilota F-35 Billieho Flynna, podle kterého lze z letounu odpálit rakety vzduch-vzduch AMRAAM, aniž by jej zaznamenal nepřítel operující v oblasti. "Můžeme odpálit a zmizet," cituje Flynna.

Rychlé rozhodování je klíčové   

Na loňském cvičení Red Flag americké letectvo a námořnictvo zkoumalo podobné scénáře, připomíná někdejší pracovník Pentagonu. Dodává, že cílem bylo zlepšit potenciál strojů F-22 v těsných soubojích, a tak uvedené stroje simulovaly široké spektrum bojových misí v prostředí s přítomností nepřátelského letectva a protivzdušné obrany.

Moderní zbraně jako rakety dlouhého dosahu a nedostatek bojů se srovnatelném protivníkem v posledních letech mají za následek, že souboje v těsné blízkosti jsou dnes méně pravděpodobné, připouští Osborn. Dodává, že americké letectvo se však připravuje na technologicky vyspělého protivníka, a tak je udržování této schopnosti důležité, což podtrhuje existence letounů páté generace jako čínský J-10 či ruský Su-57.    

Dobré schopnosti boje na krátkou vzdálenost mohou výrazně usnadnit rychlé rozhodování pilota, které by mělo předběhnout nepřátelského stíhače, uvádí publicista. Vysvětluje, že jde o koncept "zpozorování-zorientování se-rozhodnutí-akce" (OODA), se kterým již před několika desetiletími přišel letecký teoretik John Boyd.

"Pokud piloti dokážou dokončit proces OODA rychleji než nepřítel ve vzdušné bojové situaci, což je popisováno jako narušení rozhodovacího procesu nepřítele, mohou nepřítele zničit a vyhrát," píše Osborn. Dodává, že rychlejší zpracování informací umožňuje pilotům rychlejší rozhodování, což je pochopitelně velký rozdíl.     

Propojení vzdušných a pozemních bojových prostředků skrze datalink je tedy klíčovou součástí cvičení Red Flag, jelikož americké letectvo se snaží posilovat svou bojovou součinnost s dalšími odnožemi amerických ozbrojených sil, konstatuje bývalý pracovník Pentagonu. Podotýká, že proces OODA je podobně důležitý i pro piloty F-35, který je sice také navržen pro letecké souboje na krátkou vzdálenost, ale především má spoléhat na své senzory dlouhého dosahu a dokončit proces dříve, než bude zachycen nepřítelem.

Americké letectvo tak plánuje aktualizovat tyto klíčové prvky, nastiňuje Osborn. Jako příklad uvádí modernizaci datalinku LINK 16, který by umožnil strojům F-22 lépe sdílet data v reálném čase na bojišti s letouny F-35 a letadly čtvrté generace.  

Související

Více souvisejících

F-35 Joint Strike Fighter USA (Spojené státy americké) F-22 Raptor Americká armáda (U.S. AIR FORCE)

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy