K americké stíhačce čtvrté generace se blížilo šest desítek nepřátelských letounů, oslepovali ji prostředky elektronického boje a její zkušený pilot čelil fatální, ale nepozorovatelné hrozbě. Tak popisuje situaci vzniklou během leteckého cvičení Red Flag, které simuluje reálné válečné scénáře, Kris Osborn v komentáři pro server National Interest. Vojenský publicista a bývalý pracovník Pentagonu dodává, že záchranou se stal v blízkosti operující letoun F-35, který pilota varoval, aby svůj stroj otočil.
Smrtící informace
F-35, radary obtížně zjistitelný letoun páté generace, následně využil své senzory a zbraně dlouhého dosahu, aby zničil nepřátelský stroj, odkazuje Osborn na zprávu amerického letectva.
"Nikdy předtím jsem nic podobného neviděl. Mým křídlem byl zcela začínající pilot F-35A, který měl sedm či osm cvičných letů. Vzal rádio a řekl zkušenému pilotovi s třemi tisíci hodinami v letadle čtvrté generace: 'Hej kámo, musíš to otočit. Umřeš. Hrozba před nosem'," cituje publicista služební hlášení plukovníka Joshui Wooda, který se cvičení účastnil.
Každoroční cvičení Red Flag se zakládá na velkém množství pokročilých bojových scénářů, včetně boje s téměř vyrovnaným nepřítelem disponujícím pokročilou protivzdušnou obranou, letectvem a prostředky kybernetického a informačního boje, nastiňuje Osborn. Dodává, že piloti létají v prostředí bez dostupnosti GPS, s rušenou komunikací a nepřátelskými elektronickými útoky.
Cvičení se koná na letecké základně Nellis v americké Nevadě a účastní se ho tři tisíce vojáků z několika desítek jednotek, přičemž přizváno bývá i britské a australské letectvo, uvádí bývalý pracovník Pentagonu.
"F-35 redefinuje, jak jdete s nějakou platformou do války. Zajišťuje data na skutečně klíčové úrovni, poskytuje pilotům informace, které jsou v bojovém prostoru smrtící," cituje Osborn vývojového ředitele zmíněného stroje Edwarda Smithe ze zbrojovky Lockheed Martin. Dodává, že podle svých výrobců je F-35 navržen tak, aby v konfiguraci pro obtížné zachycení radarem pronikl nepřátelskou protivzdušnou obranou a monitoroval vzdušné i pozemní hrozby.
S odkazem na inženýra obeznámeného s technologiemi F-35 publicista vysvětluje, že letoun má zabudované infračervené senzory, třistašedesátistupňové kamery i elektrooptický zaměřovací systém a dokáže zaznamenat a sledovat cíle na velmi dlouhou vzdálenost v infračerveném pásmu.
Osborn se odvolává na pilota F-35 Billieho Flynna, podle kterého lze z letounu odpálit rakety vzduch-vzduch AMRAAM, aniž by jej zaznamenal nepřítel operující v oblasti. "Můžeme odpálit a zmizet," cituje Flynna.
Rychlé rozhodování je klíčové
Na loňském cvičení Red Flag americké letectvo a námořnictvo zkoumalo podobné scénáře, připomíná někdejší pracovník Pentagonu. Dodává, že cílem bylo zlepšit potenciál strojů F-22 v těsných soubojích, a tak uvedené stroje simulovaly široké spektrum bojových misí v prostředí s přítomností nepřátelského letectva a protivzdušné obrany.
Moderní zbraně jako rakety dlouhého dosahu a nedostatek bojů se srovnatelném protivníkem v posledních letech mají za následek, že souboje v těsné blízkosti jsou dnes méně pravděpodobné, připouští Osborn. Dodává, že americké letectvo se však připravuje na technologicky vyspělého protivníka, a tak je udržování této schopnosti důležité, což podtrhuje existence letounů páté generace jako čínský J-10 či ruský Su-57.
Dobré schopnosti boje na krátkou vzdálenost mohou výrazně usnadnit rychlé rozhodování pilota, které by mělo předběhnout nepřátelského stíhače, uvádí publicista. Vysvětluje, že jde o koncept "zpozorování-zorientování se-rozhodnutí-akce" (OODA), se kterým již před několika desetiletími přišel letecký teoretik John Boyd.
"Pokud piloti dokážou dokončit proces OODA rychleji než nepřítel ve vzdušné bojové situaci, což je popisováno jako narušení rozhodovacího procesu nepřítele, mohou nepřítele zničit a vyhrát," píše Osborn. Dodává, že rychlejší zpracování informací umožňuje pilotům rychlejší rozhodování, což je pochopitelně velký rozdíl.
Propojení vzdušných a pozemních bojových prostředků skrze datalink je tedy klíčovou součástí cvičení Red Flag, jelikož americké letectvo se snaží posilovat svou bojovou součinnost s dalšími odnožemi amerických ozbrojených sil, konstatuje bývalý pracovník Pentagonu. Podotýká, že proces OODA je podobně důležitý i pro piloty F-35, který je sice také navržen pro letecké souboje na krátkou vzdálenost, ale především má spoléhat na své senzory dlouhého dosahu a dokončit proces dříve, než bude zachycen nepřítelem.
Americké letectvo tak plánuje aktualizovat tyto klíčové prvky, nastiňuje Osborn. Jako příklad uvádí modernizaci datalinku LINK 16, který by umožnil strojům F-22 lépe sdílet data v reálném čase na bojišti s letouny F-35 a letadly čtvrté generace.
Související
Američanům se v Novém Mexiku zřítila stíhačka F-35. Pilot je zraněný
Bomby i stíhačky. USA zásobují Izrael zbraněmi, navzdory napjaté situaci a neshodám Netanjahuem
F-35 Joint Strike Fighter , USA (Spojené státy americké) , F-22 Raptor , Americká armáda (U.S. AIR FORCE)
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 45 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek