USA úspěšně otestovaly let hypersonické zbraně na bombardéru Boeing B-52 Stratofortress. Oznámil to americký zbrojařský a letecký gigant, společnost Lockheed Martin. Jedná se o další krok v závodech ve zbrojení mezi USA, Ruskem a Čínou.
Lockheed Martin v dubnu 2018 uzavřel s Pentagonem mnohamiliónovou smlouvu na vývoj hypersonické rakety s kódovým označením AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon, neboli ARRW. Společnost očekává, že její vývoj by měl být dokončen v roce 2022.
Podstatným krokem k tomu je úspěšný test, při kterém bylo hodnoceno její působení během letu. Zbraň byla externě nesena bombardérem Boeing B-52 Stratofortress, který ji nevypustil. Neměla též výbušniny, pouze senzory, kterými byly analyzovány její vibrace či tah.
Hypersonická raketa má být schopná letět rychlostí, která pětkrát přesahuje rychlost zvuku (Mach 5). Její vysoká schopnost manévrování ji činní atraktivními alternativou klasických balistických raket, které sice jsou též schopné dosáhnout této rychlosti, ale jsou při ní vysoce předvídatelné.
Americká armáda se pokouší o co nejrychlejší testování hypersonických zbraní, protože to považuje za klíčové pro získání výhody nad svými protivníky, kteří taktéž soutěží v závodech ve zbrojení. Podle serveru CNBC momentálně USA nemá obranu proti hypersonickým zbraním, které Rusko a Čína vyvíjejí.
V prosinci minulého roku ruský prezident Vladimir Putin přihlížel úspěšnému testu hypersonické rakety Avangard. Putin o ní tvrdí, že „naprosto nezranitelná“, protože má dokázat během letu měnit směr i výšku a tím se vyhýbat prostředkům protivzdušné obrany..
Kromě ní Rusko testuje i hypersonickou raketu KH-47M2 Kinžál („Dýka“), která má být schopna dosáhnout cíle ve vzdálenosti 2 000 km a dosáhnout rychlosti až Mach 10, tj. desetinásobku rychlosti zvuku. Raketa měla být už třikrát testována a 12krát vypuštěna z ruské nadzvukové stíhačky MiG-31
Nicméně, USA se více obávají ruských mezikontinentálních balistických raket (ICBM) než hypersonických zbraní, které Putin plánuje mít, sdělil CNBC Michael D. Griffin, hlavní technologický inženýr Pentagonu. „Jsme rukojmí ruských ICBM a oni jsou rukojmími našich a možná něco minu, ale nevidím, zda hypersonická jaderná raketa přináší do strategického postoje raket něco, co dřívější systémy ne,“ dodal.
Griffina zvláště znepokojuje čínský úspěšný test hypersonického letounu, což se USA zatím nepodařilo. Podle něj Čína postupuje „mnohem promyšleněji“ než Rusko. „Číňané postupovali ve vývoji svých systémů mnohem promyšleněji, protože vyvíjejí taktické systémy s dlouhým dosahem, které budou mít v konvenčním boji skutečně velký vliv,“ poukázal Griffin, podle něhož velmi vysoká rychlost bezpilotního hypersonického letadla s názvem Starry Sky 2 a jeho velmi obtížné zachycení obrannými raketovými systémy z něj činí opravdovou výzvu pro americkou armádu.
Čínská armáda při testu zachytila fotky zářivého oblaku, které hypersonické letadlo utvořilo a tento objekt označila za „UFO“. Na počátku tohoto měsíce opětovně ukázala podobné fotky, což vyvolalo spekulace, že Čína znovu testovala Starry Sky 2.
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Související
Pentagon: Spojené státy úspěšně otestovaly dva odlišné druhy hypersonických raket
USA informují o úspěšném testu hypersonické zbraně
hypersonické zbraně , B-52 Stratofortresses , Rusko , USA (Spojené státy americké) , Čína
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek