USA provedly úspěšný test hypersonické rakety. Jak jsou na tom Čína a Rusko?

USA úspěšně otestovaly let hypersonické zbraně na bombardéru Boeing B-52 Stratofortress. Oznámil to americký zbrojařský a letecký gigant, společnost Lockheed Martin. Jedná se o další krok v závodech ve zbrojení mezi USA, Ruskem a Čínou.

Lockheed Martin v dubnu 2018 uzavřel s Pentagonem mnohamiliónovou smlouvu na vývoj hypersonické rakety s kódovým označením AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon, neboli ARRW. Společnost očekává, že její vývoj by měl být dokončen v roce 2022.

Podstatným krokem k tomu je úspěšný test, při kterém bylo hodnoceno její působení během letu. Zbraň byla externě nesena bombardérem Boeing B-52 Stratofortress, který ji nevypustil. Neměla též výbušniny, pouze senzory, kterými byly analyzovány její vibrace či tah.

Hypersonická raketa má být schopná letět rychlostí, která pětkrát přesahuje rychlost zvuku (Mach 5). Její vysoká schopnost manévrování ji činní atraktivními alternativou klasických balistických raket, které sice jsou též schopné dosáhnout této rychlosti, ale jsou při ní vysoce předvídatelné.

Americká armáda se pokouší o co nejrychlejší testování hypersonických zbraní, protože to považuje za klíčové pro získání výhody nad svými protivníky, kteří taktéž soutěží v závodech ve zbrojení. Podle serveru CNBC momentálně USA nemá obranu proti hypersonickým zbraním, které Rusko a Čína vyvíjejí.

V prosinci minulého roku ruský prezident Vladimir Putin přihlížel úspěšnému testu hypersonické rakety Avangard. Putin o ní tvrdí, že „naprosto nezranitelná“, protože má dokázat během letu měnit směr i výšku a tím se vyhýbat prostředkům protivzdušné obrany..

Kromě ní Rusko testuje i hypersonickou raketu KH-47M2 Kinžál („Dýka“), která má být schopna dosáhnout cíle ve vzdálenosti 2 000 km a dosáhnout rychlosti až Mach 10, tj. desetinásobku rychlosti zvuku. Raketa měla být už třikrát testována a 12krát vypuštěna z ruské nadzvukové stíhačky MiG-31

Nicméně, USA se více obávají ruských mezikontinentálních balistických raket (ICBM) než hypersonických zbraní, které Putin plánuje mít, sdělil CNBC Michael D. Griffin, hlavní technologický inženýr Pentagonu. „Jsme rukojmí ruských ICBM a oni jsou rukojmími našich a možná něco minu, ale nevidím, zda hypersonická jaderná raketa přináší do strategického postoje raket něco, co dřívější systémy ne,“ dodal.

Griffina zvláště znepokojuje čínský úspěšný test hypersonického letounu, což se USA zatím nepodařilo. Podle něj Čína postupuje „mnohem promyšleněji“ než Rusko. „Číňané postupovali ve vývoji svých systémů mnohem promyšleněji, protože vyvíjejí taktické systémy s dlouhým dosahem, které budou mít v konvenčním boji skutečně velký vliv,“ poukázal Griffin, podle něhož velmi vysoká rychlost bezpilotního hypersonického letadla s názvem Starry Sky 2 a jeho velmi obtížné zachycení obrannými raketovými systémy z něj činí opravdovou výzvu pro americkou armádu.

Čínská armáda při testu zachytila fotky zářivého oblaku, které hypersonické letadlo utvořilo a tento objekt označila za „UFO“. Na počátku tohoto měsíce opětovně ukázala podobné fotky, což vyvolalo spekulace, že Čína znovu testovala Starry Sky 2.

Související

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel

Pentagon: Spojené státy úspěšně otestovaly dva odlišné druhy hypersonických raket

Spojené státy úspěšně otestovaly dva odlišné druhy hypersonických raket. Ve středu to uvedlo americké ministerstvo obrany. Pro raketu ARRW, která se vypouští ze vzduchu, se jednalo o druhý úspěšný pokus. V případě rakety Operational Fires to byla první kladná zkouška, uvedla agentura Reuters. Spojené státy se obávají, že ve vývoji nových hypersonických zbraní, které mohou dosáhnout až pětinásobné rychlosti zvuku, zaostávají za Čínou a Ruskem.
B-52 Stratofortresses

USA informují o úspěšném testu hypersonické zbraně

Americké letectvo oznámilo, že provedlo úspěšný test hypersonické zbraně, která letěla pětinásobnou rychlostí zvuku. Informovala o tom agentura Reuters. Americká armáda podle svého prohlášení test provedla v sobotu u pobřeží Kalifornie, kde bombardér B-52 vypustil střelu ARRW.

Více souvisejících

hypersonické zbraně B-52 Stratofortresses Rusko USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy