USA provedly úspěšný test hypersonické rakety. Jak jsou na tom Čína a Rusko?

USA úspěšně otestovaly let hypersonické zbraně na bombardéru Boeing B-52 Stratofortress. Oznámil to americký zbrojařský a letecký gigant, společnost Lockheed Martin. Jedná se o další krok v závodech ve zbrojení mezi USA, Ruskem a Čínou.

Lockheed Martin v dubnu 2018 uzavřel s Pentagonem mnohamiliónovou smlouvu na vývoj hypersonické rakety s kódovým označením AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon, neboli ARRW. Společnost očekává, že její vývoj by měl být dokončen v roce 2022.

Podstatným krokem k tomu je úspěšný test, při kterém bylo hodnoceno její působení během letu. Zbraň byla externě nesena bombardérem Boeing B-52 Stratofortress, který ji nevypustil. Neměla též výbušniny, pouze senzory, kterými byly analyzovány její vibrace či tah.

Hypersonická raketa má být schopná letět rychlostí, která pětkrát přesahuje rychlost zvuku (Mach 5). Její vysoká schopnost manévrování ji činní atraktivními alternativou klasických balistických raket, které sice jsou též schopné dosáhnout této rychlosti, ale jsou při ní vysoce předvídatelné.

Americká armáda se pokouší o co nejrychlejší testování hypersonických zbraní, protože to považuje za klíčové pro získání výhody nad svými protivníky, kteří taktéž soutěží v závodech ve zbrojení. Podle serveru CNBC momentálně USA nemá obranu proti hypersonickým zbraním, které Rusko a Čína vyvíjejí.

V prosinci minulého roku ruský prezident Vladimir Putin přihlížel úspěšnému testu hypersonické rakety Avangard. Putin o ní tvrdí, že „naprosto nezranitelná“, protože má dokázat během letu měnit směr i výšku a tím se vyhýbat prostředkům protivzdušné obrany..

Kromě ní Rusko testuje i hypersonickou raketu KH-47M2 Kinžál („Dýka“), která má být schopna dosáhnout cíle ve vzdálenosti 2 000 km a dosáhnout rychlosti až Mach 10, tj. desetinásobku rychlosti zvuku. Raketa měla být už třikrát testována a 12krát vypuštěna z ruské nadzvukové stíhačky MiG-31

Nicméně, USA se více obávají ruských mezikontinentálních balistických raket (ICBM) než hypersonických zbraní, které Putin plánuje mít, sdělil CNBC Michael D. Griffin, hlavní technologický inženýr Pentagonu. „Jsme rukojmí ruských ICBM a oni jsou rukojmími našich a možná něco minu, ale nevidím, zda hypersonická jaderná raketa přináší do strategického postoje raket něco, co dřívější systémy ne,“ dodal.

Griffina zvláště znepokojuje čínský úspěšný test hypersonického letounu, což se USA zatím nepodařilo. Podle něj Čína postupuje „mnohem promyšleněji“ než Rusko. „Číňané postupovali ve vývoji svých systémů mnohem promyšleněji, protože vyvíjejí taktické systémy s dlouhým dosahem, které budou mít v konvenčním boji skutečně velký vliv,“ poukázal Griffin, podle něhož velmi vysoká rychlost bezpilotního hypersonického letadla s názvem Starry Sky 2 a jeho velmi obtížné zachycení obrannými raketovými systémy z něj činí opravdovou výzvu pro americkou armádu.

Čínská armáda při testu zachytila fotky zářivého oblaku, které hypersonické letadlo utvořilo a tento objekt označila za „UFO“. Na počátku tohoto měsíce opětovně ukázala podobné fotky, což vyvolalo spekulace, že Čína znovu testovala Starry Sky 2.

Související

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel

Pentagon: Spojené státy úspěšně otestovaly dva odlišné druhy hypersonických raket

Spojené státy úspěšně otestovaly dva odlišné druhy hypersonických raket. Ve středu to uvedlo americké ministerstvo obrany. Pro raketu ARRW, která se vypouští ze vzduchu, se jednalo o druhý úspěšný pokus. V případě rakety Operational Fires to byla první kladná zkouška, uvedla agentura Reuters. Spojené státy se obávají, že ve vývoji nových hypersonických zbraní, které mohou dosáhnout až pětinásobné rychlosti zvuku, zaostávají za Čínou a Ruskem.
B-52 Stratofortresses

USA informují o úspěšném testu hypersonické zbraně

Americké letectvo oznámilo, že provedlo úspěšný test hypersonické zbraně, která letěla pětinásobnou rychlostí zvuku. Informovala o tom agentura Reuters. Americká armáda podle svého prohlášení test provedla v sobotu u pobřeží Kalifornie, kde bombardér B-52 vypustil střelu ARRW.

Více souvisejících

hypersonické zbraně B-52 Stratofortresses Rusko USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy