Přichází čínské impérium, varuje Ameriku a svět politolog

Americký politolog a komentátor Rober D. Kaplan, který je zároveň i poradcem Pentagonu, upozornil na důležité souvislosti dnešní mezinárodní politiky. Velká impéria podle jeho názoru nikdy nezanikla, jen opustila imperiální rétoriku. Právě teď se etabluje Čínské impérium a je otázka, jak na něj Američané zareagují.

Během Studené války a jejich dozvuků trvajících dodnes se země třetího světa staly předmětem imperiální politiky, přestože o ní nikdo nehovoří. „Impéria jsou z určitého úhlu pohledu věčná i přesto, že evropské koloniální mocnosti novověku jsou již oficiálně pryč,“ upozorňuje Kaplan.

V druhé polovině 20. století se etablovaly dvě impéria, která soupeřila o nadvládu v jednotlivých regionech (USA a SSSR) a po pádu Sovětského svazu se zdálo, že zůstalo jen jedno takovéto dominantní impérium s globálním vlivem.

Soudobá impéria však nad svými sférami vlivu zdaleka nemusí mít přímou nadvládu, tak jak tomu bylo např. u britských kolonií, ale zásadní pro ně je, jestli tam převládá ideový rámec imperiální mocnosti. Vliv USA popřípadě Sovětského svazu byl v třetích zemích vždy podle amerického odborníka evidentní a zdálo se že je nezpochybnitelný stejně jako věčný. Po pádu Sovětského svazu se jeho vliv pochopitelně rozplynul a zdálo se, že nadvláda USA je také nezpochybnitelná.

Dnes však podle Kaplana pomalu ale jistě přichází na scénu další země s imperiálními ambicemi. V době soupeření USA a SSSR hrála země druhé housle, ale v současnosti se vliv Číny nezadržitelně šíří zeměmi třetího světa.

„Čína dnes není hrozbou, které v současnosti čelíme. Mnohem přesnější termín je totiž Čínské impérium. Zahrnuje muslimskou Čínu stejně jako centrální Čínu, Irán, Jižní čínské moře, Indický oceán k Suezskému průplavu a východnímu středomoří a Jaderskému moři. Jde o impérium založené na cestách, komunikacích, železnicích, energetické infrastruktuře a také řadě přístavům,“ popisuje Čínské impérium Kaplan.

Zásadním rozdílem oproti imperiálním ideám USA je představa, že ekonomický růst nemá žádné limity. Čínská měřítka spotřebu ekonomických statků nijak neomezují a tudíž jsou pro řadu zemí lákavá.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Sovětský svaz politolog

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 43 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy