Američtí jestřábi ostrouhali. Proč Trump odvolal útok na Írán?

Bílý dům se podle amerických médií ocitl na křižovatce, kdy váhá mezi okázalou demonstrací síly a slibem vyhnout se ozbrojeným konfliktům. Prezident Donald Trump zatím volí zdrženlivost, ale s rostoucí agresivitou Teheránu nemusí být takové stanovisko konečné, píší komentátoři.

Trump ve čtvrtek při setkání s kanadským premiérem Justinem Trudeauem řekl, že americký dron mohl být tento týden v Ománském zálivu sestřelen bez vědomí íránského vedení. Právě tento incident je v pozadí nejnovějšího napětí. "Netvrdím, že chybu udělala země. Mluvím o někom, kdo je podřízen velení této země a udělal chybu," řekl Trump. Nechce se mu prý věřit, že sestřelení bylo záměrné.

Podle serveru Politico ignoroval Trump výzvy Pentagonu a některých republikánských poslanců, aby proti Teheránu tvrdě zasáhl. Místo toho se rozhodl dostát svému slibu z volební kampaně v roce 2016, kdy se zavázal, že se vyhne "zbytečným válkám" na Blízkém východě.

Své rozhodnutí údajně Trump konzultoval se svými přáteli včetně moderátorů televize Fox News. Řekl jim prý, že na vojenskou odpověď tlačí bezpečnostní poradce John Bolton. "John miluje války," stěžoval si prezident a dodal, že válka s Íránem by mohla jeho prezidentský mandát zničit.

Opoziční demokraté reagovali s rozhořčením na zprávy o měnící se Trumpově strategii vůči Íránu. "Dává přednost eskalaci před diplomacií aniž by věděl, jak se dostat z kolotoče, který roztočil," napsal na twitteru senátor Chris Murphy.

The place we have arrived at tonight on Iran is Donald Trump’s choice. He chose escalation over diplomacy, without any idea how to get out of the downward spiral he set in motion.

— Chris Murphy (@ChrisMurphyCT) 21. června 2019

"Přesně se ukázalo, proč politika není hra. Prezidenty by měl šlechtit intelekt a soudnost, k nynější situaci nikdy nemělo dojít," konstatoval bývalý poradce prezidenta Baracka Obamy Ben Rhodes.

Trump ve čtvrtek zdůrazňoval, že sestřelený letoun nebyl pilotovaný. "V dronu nikdo neseděl. Kdyby měl posádku, byl by to převeliký rozdíl," řekl v Bílém domě.

Podle komentáře listu The New York Times se Trump jako vrchní velitel branné moci přiblížil k bodu obratu, když balancoval mezi svými instinkty válečníka a radami poradců. Prozatím zvítězila zdrženlivost. V Bílém domě ale neexistuje "strategická soudržnost", na nekompromisní odpovědi údajně trvají hlavně Bolton a ministr zahraničí Mike Pompeo.

Trump se ale použití síly vyhýbá. "Ti samí lidé, kteří nás vtáhli před 16 lety do iráckého dobrodružství, teď vyzývají k nové válce, tentokrát proti Íránu. Prezident je ale vůči tomu skeptický, velmi skeptický," řekl televizi Fox News bývalý Trumpův neoficiální poradce Tucker Carlson.

Američtí zákonodárci se zřejmě rozcházejí v názoru, zda by si Trump měl v případě konfliktu s Íránem vyžádat souhlas Kongresu. Ukázala to v noci na dnešek debata ve studiu Fox News. Demokratický poslanec John Garamendi je přesvědčen, že jakýkoli "válečný akt" musí mít podporu Kongresu. Zapotřebí je podle něj i zajištění podpory ze strany spojenců. Republikán Mark Green naopak soudí, že v případě íránského útoku Trump souhlas parlamentu s reakcí nepotřebuje.

❤️ this thread from my district's congresswoman.Our country is lucky to have not been on the receiving end of a war in a v long time- but that means that many of our elected officials dont know what war means beyond a battlefieldThank you @IlhanMN #NoWarWithIran #NoMoreWars https://t.co/rHRJlFxH1t

— Brandon Schorsch (@BSchorshy) 21. června 2019

Bílý dům ve čtvrtek uspořádal pro kongresové předáky brífink o situaci týkající se Íránu, ale demokraté si poté podle AP stěžovali, že nemají jasno o Trumpových nadcházejících krocích. Mluvčí demokratické předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové uvedl, že nebyla předem informována o chystané a nakonec zrušené odvetné akci. Pelosiová je přitom po viceprezidentovi Mikeu Penceovi druhá v případném krizovém nástupnictví na post hlavy státu.

Důrazné varování před válkou s Íránem adresovala Bílému domu demokratická poslankyně Ilhan Omarová, muslimka somálského původu. "Agresoři stejně jako v Iráku využívají falešné záminky k válečným výzvám. Stejně jako v případě Iráku je naše média mají za bernou minci. Stejně jako v Iráku budou umírat děti, ztraceny budou americké životy a svět bude méně bezpečný," napsala na twitteru.

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Donald Trump Írán Pentagon Prezident USA USA (Spojené státy americké) John Bolton Mike Pompeo

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 53 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy