"Americký masakr". Nositel Nobelovy ceny prozradil, jak je to s rasovými dispozicemi

NÁZOR - "Nechme to, co je jasné, stranou. Ano, Donald Trump je odporný rasista," deklaruje úvodem svého komentáře pro server New York Times ekonom Paul Krugman. Profesor z Princetonské univerzity a nositel Nobelovy ceny za ekonomii připomíná, že americký prezident běžně dehumanizuje lidi jiné než bílé barvy pleti, včetně členů amerického Kongresu, a ačkoliv mnozí tvrdí, že jde pouze o cynickou strategii určenou pro Trumpovy příznivce, tato strategie vychází z Trumpovy přirozené bigotnosti.

Desítky let překonaná vize

Trump bude podobná slova pronášet bez ohledu na situaci a jeho tým se pouze snaží proměnit "bigotní zakyslost" v "politickou limonádu", nebere si servítky profesor. Dodává, že se příliš nepoukazuje na to, že Trumpův rasismus vychází z vize Spojených států, která je desítky let překonaná, a jeho uvažování ustrnulo v roce 1989.

"A to není náhoda. To, jak se Amerika změnila v uplynulých třech dekádách, v dobrém i špatném, je naprosto neslučitelné s rasismem Trumpova stylu," píše Krugman. Připomíná, že v roce 1989 Trump podporoval obnovení trestu smrti v reakci na případ, kdy byla pětice černošských a hispánských teenagerů odsouzena za znásilnění bílé běžkyně newyorském v Central Parku.

Ačkoliv se v roce 2002 ukázalo, že odsouzení jsou nevinní, Trump se odmítl omluvit a uznat svůj omyl, zdůrazňuje nositel Nobelovy ceny. Deklaruje, že Trumpovo chování bylo neurvalé a omluvou není ani skutečnost, že v té době Ameriku zaplavila vlna zločinu, která vedla k řečem o zhroucení společnosti v centrech velkých měst.

Nezdá se, že by Trump postřehl, že doba se změnila, konstatuje ekonom. Tvrdí, že prezident stále chová vizi "amerického masakru", kdy je hlavním společenským problémem země násilí ve městech páchané etnickými menšinami, což je sic pohodlný pohled rasistů, kteří považují bělochy za nadřazené, ale zcela mylný obraz o současné Americe.

"Na jednu stranu se násilná zločinnost od počátku 90. let dramaticky snížila, především ve velkých městech," poukazuje Krugman. Připouští, že americká města nejsou zcela bezpečná a některá, například Baltimore, nevykazují zlepšení. Dodává však, že společenská situace v amerických městech je výrazně lepší, než bývala.

Naproti tomu se zhoršuje společenská situace na americkém venkově, v "bílé venkovské Americe", a to do takové míry, že lze skutečně mluvit o "americkém masakru", jelikož dochází k nárůstu věkově standardizované úmrtnosti a poklesu střední délky dožití, především mezi bělošským obyvatelstvem, uvádí profesor. Doplňuje, že tyto oblasti zasáhla vlna "úmrtí ze zoufalství", tedy těch způsobených opiáty, sebevraždami či alkoholem, která je nižší mezi Afroameričany.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Indikátory společenského kolapsu, například míra osob v produktivním věku, které nepracují, letí vzhůru opět především v malých městech a na venkově, na americkém středovýchodě, kde žije především bělošská populace, zdůrazňuje ekonom. Vyvozuje z toho, že rasisté a ti, kteří tvrdí, že existuje specifický problém s černošskou kulturou v USA, se mýlí a pravdu mají sociologové jako William Julius Wilson.

Nic než nenávist

Pokud by společenský kolaps byl v zásadě problémem městských černochů, šlo by argumentovat, že koření z konkrétní kulturní dysfunkce, a dát zapravdu některým komentářům, podle kterých mají lidé jiné než bílé barvy pleti predispozice k protispolečenskému jednání, připouští odborník. Odkazuje však na závěry Wilsonovy knihy "Když zmizí práce", že dysfunkčnost společnosti je důsledek, nikoliv příčina a důvodem nárůstu nezaměstnanosti lidí v produktivním věku, úpadku tradiční rodiny a dalších jevů je úbytek pracovních příležitostí pro městské obyvatelstvo, nikoliv rasové či kulturní dispozice.

"Jak lze otestovat Wilsonovu hypotézu?" ptá se Krugman. Nastiňuje situaci, kdy zmizí pracovní příležitosti pro velké množství bílých Američanů, což během ekonomické proměny postihlo některé části Spojených států, které zůstaly fakticky bez prostředků. Pak by podle ekonoma šlo posoudit, zda dojde i mezi bílými k poklesu ochoty pracovat a zakládat stabilní rodiny.

Obyvatelé konkrétních oblastí v USA nejsou podřadní nebo problematičtí a měnící se podoba amerických společenských problémů naopak ukazuje, že lidé jsou vesměs stejní, bez ohledu na barvu kůže, deklaruje profesor. Soudí, že pokud budou mít příležitost k ekonomickému a osobnímu rozvoji, bude se jim dařit, což ale platí i na naopak.

Trumpův útok na černošského kongresmana Elijaha Cummingse, který podle prezidenta zastupuje okrsek, kde je "bordel" a "žádná lidská bytost nechce žít" - ačkoliv ve skutečnosti jeho část vzkvétá a žijí zde vzdělaní lidé -, podle odborníka ukazuje, jak současný prezident znevažuje svůj úřad tvrzením, že někteří Američané si nezaslouží politické zastoupení.     

Je ironií, že mnoho, ne-li většina volebních okrsků, kde je skutečně "bordel" ve smyslu vážných společenských problémů, volila v roce 2016 Trumpa, poukazuje Krugman. Dodává,že prezident pochopitelně těmto okrskům nikterak nepomáhá a jediné, co nabízí, je nenávist.

Související

Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump rasismus černoši

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

před 31 minutami

před 1 hodinou

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

před 1 hodinou

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 6 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy