Čínští hackeři útočí pro vládu, ale i pro peníze, tvrdí experti

Skupina čínských hackerů, která v posledních letech provádí špionáž pro vládu v Pekingu, zároveň útočí na podniky i čistě z finančních důvodů. Na bezpečnostní konferenci Black Hat v Las Vegas to ve středu uvedla americká společnost FireEye, která monitoruje kybernetické hrozby.

Nově identifikovanou hackerskou skupinu nazvala APT41 (Advanced Persistent Threat 41). Působit prý začala v roce 2012 a její aktivity se zaměřují na politické disidenty, videoherní, zdravotnický nebo telekomunikační sektor.

Státem podporované útoky začala skupina podle FireEye podnikat v roce 2014. Zároveň ale pro osobní zisk nadále cílila na provozovatele kryptoměn nebo nasazovala "vyděračský" software známý jako ransomware proti videoherním společnostem, uvádí americká bezpečnostní firma. Zjištění podle agentury Reuters ukazují, že nebezpeční hackeři představují čím dál větší hrozbu pro osoby a společnosti, které nejsou tradičním cílem státem podporované kybernetické špionáže.

"V rámci hráčů napojených na Čínu, které sledujeme, je APT41 jedinečná. Používá nástroje běžně vídané pouze u špionážních kampaní při činnosti, která je - jak se zdá - vedená kvůli osobnímu obohacení," řekla viceprezidentka FireEye Sandra Joyceová.

Zjištění podle analytiků americké společnosti mohou znamenat, že úřady nad aktivitami APT41 přivírají oči, nebo dokonce skupině poskytují ochranu, která jí umožňuje vést vlastní výdělečné aktivity. FireEye uvádí, že APT41 se od svého vzniku téměř každý rok zaměřovala na videoherní společnosti a subjekty s nimi spojené. Dále se zaměřuje na technologický sektor, zdravotnictví a média. Letos se údajně jejím terčem staly rovněž telekomunikace a školství.

Peking opakovaně obvinění Západu z rozsáhlé kybernetické špionáže odmítá. Agentuře Reuters čínští představitelé na žádost o komentář nových informací bezprostředně neodpověděli. Oslovení zástupci zpravodajské komunity nicméně uvedli, že o čínských hackerských skupinách je známo, že souběžně se státem podporovanými operacemi sledují i finanční cíle.

APT41 podle FireEye využila při útocích skoro 150 různých druhů škodlivého softwaru. Jsou mezi nimi relativně jednoduché nástroje, jako podvodné e-maily na krádež přihlašovacích údajů, ale i sofistikované metody, například takzvané rootkity, které umožňují útočníkovi skrytě převzít kontrolu nad napadeným počítačem. Mezi nejpůsobivější operace podle Reuters patří nakažení milionů kopií programu CCleaner, který nyní patří české antivirové společnosti Avast. Hackeři přitom plně pronikli jen do malého počtu vybraných počítačů, které pro ně byly důležité, čímž zkomplikovali odhalení problému.

FireEye také uvádí, že APT41 v letech 2016 a 2017 shromažďovala informace o politických disidentech v Hongkongu. V tomto čase některé tváře prodemokratického "deštníkového hnutí" kandidovaly do místního zákonodárného sboru. Krátce po útoku hackerů bylo skupině aktivistů na pět let zakázáno zastávat volené funkce, napsal list Financial Times.

Související

Donald Trump

Trumpův mobil mohli napadnout hackeři. Stopy vedou k velkému rivalovi USA

I Čína se snaží zasáhnout do kampaně před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Americké úřady se domnívají, že hackeři napojení na Peking se pokusili napojit na mobily a informační sítě používané exprezidentem Donaldem Trumpem a jeho viceprezidentským kandidátem J. D. Vancem. S odkazem na své zdroje o tom informovala stanice CBS News. 

Více souvisejících

Hackeři Čína počítače internet

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy