Skupina čínských hackerů, která v posledních letech provádí špionáž pro vládu v Pekingu, zároveň útočí na podniky i čistě z finančních důvodů. Na bezpečnostní konferenci Black Hat v Las Vegas to ve středu uvedla americká společnost FireEye, která monitoruje kybernetické hrozby.
Nově identifikovanou hackerskou skupinu nazvala APT41 (Advanced Persistent Threat 41). Působit prý začala v roce 2012 a její aktivity se zaměřují na politické disidenty, videoherní, zdravotnický nebo telekomunikační sektor.
Státem podporované útoky začala skupina podle FireEye podnikat v roce 2014. Zároveň ale pro osobní zisk nadále cílila na provozovatele kryptoměn nebo nasazovala "vyděračský" software známý jako ransomware proti videoherním společnostem, uvádí americká bezpečnostní firma. Zjištění podle agentury Reuters ukazují, že nebezpeční hackeři představují čím dál větší hrozbu pro osoby a společnosti, které nejsou tradičním cílem státem podporované kybernetické špionáže.
"V rámci hráčů napojených na Čínu, které sledujeme, je APT41 jedinečná. Používá nástroje běžně vídané pouze u špionážních kampaní při činnosti, která je - jak se zdá - vedená kvůli osobnímu obohacení," řekla viceprezidentka FireEye Sandra Joyceová.
Zjištění podle analytiků americké společnosti mohou znamenat, že úřady nad aktivitami APT41 přivírají oči, nebo dokonce skupině poskytují ochranu, která jí umožňuje vést vlastní výdělečné aktivity. FireEye uvádí, že APT41 se od svého vzniku téměř každý rok zaměřovala na videoherní společnosti a subjekty s nimi spojené. Dále se zaměřuje na technologický sektor, zdravotnictví a média. Letos se údajně jejím terčem staly rovněž telekomunikace a školství.
Peking opakovaně obvinění Západu z rozsáhlé kybernetické špionáže odmítá. Agentuře Reuters čínští představitelé na žádost o komentář nových informací bezprostředně neodpověděli. Oslovení zástupci zpravodajské komunity nicméně uvedli, že o čínských hackerských skupinách je známo, že souběžně se státem podporovanými operacemi sledují i finanční cíle.
APT41 podle FireEye využila při útocích skoro 150 různých druhů škodlivého softwaru. Jsou mezi nimi relativně jednoduché nástroje, jako podvodné e-maily na krádež přihlašovacích údajů, ale i sofistikované metody, například takzvané rootkity, které umožňují útočníkovi skrytě převzít kontrolu nad napadeným počítačem. Mezi nejpůsobivější operace podle Reuters patří nakažení milionů kopií programu CCleaner, který nyní patří české antivirové společnosti Avast. Hackeři přitom plně pronikli jen do malého počtu vybraných počítačů, které pro ně byly důležité, čímž zkomplikovali odhalení problému.
FireEye také uvádí, že APT41 v letech 2016 a 2017 shromažďovala informace o politických disidentech v Hongkongu. V tomto čase některé tváře prodemokratického "deštníkového hnutí" kandidovaly do místního zákonodárného sboru. Krátce po útoku hackerů bylo skupině aktivistů na pět let zakázáno zastávat volené funkce, napsal list Financial Times.
Související
WP: Čínští hackeři zachytili rozhovory mezi Trumpovým poradcem a dalšími politiky
Trumpův mobil mohli napadnout hackeři. Stopy vedou k velkému rivalovi USA
Hackeři , Čína , počítače , internet
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák