Na severu Kolumbie vznikla nová válečná zóna, gangy vyhnaly tisíce lidí

Boje mezi ozbrojenými skupinami o kontrolu nad trasami obchodu s drogami v regionu Catatumbo na severu Kolumbie už donutily 40.000 lidí opustit své domovy. Ve své zprávě to dnes uvedla nevládní organizace Human Rights Watch (HRW).

Ozbrojenci podle HRW vyplnili vakuum, které v oblasti vzniklo po uzavření mírové dohody mezi vládou a levicovými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) v roce 2016.

V oblasti soupeří tři ozbrojené skupiny, které se snaží ovládnout kokové plantáže a pašerácké stezky. Zločinci už vyhnali z domovů tisíce vesničanů, zavraždili místní vůdce a nutí děti, aby se k nim buď přidaly, anebo aby sklízely na plantážích koku - surovinu, z které se vyrábí kokain.

Interview with @hrw's researchers – who are remaining anonymous for security reasons – about the crisis, by @amybrauns:https://t.co/sxEX1uEzXe#Colombia/2 pic.twitter.com/oXPxklGSo2

— Jan Kooy (@KooyJan) August 8, 2019

"Mírová smlouva mezi kolumbijskou vládou a FARC byla výjimečnou příležitosti k zastavení krutostí spojených s desetiletím ozbrojeného konfliktu. Ve skutečnosti ale vláda v podstatě nemá kontrolu nad svým územím, zvláště nad oblastmi, které znovu získala od FARC," píše se ve zprávě.

Kolumbijské úřady podle HRW nezvládají chránit vlastní obyvatelstvo, včetně asi 25.000 migrantů z Venezuely, kteří do oblasti utekli kvůli problémům ve vlasti. Právě utečenci obzvláště trpí, ženy jsou často nuceny k prostituci a muži a děti pracují na kokových plantážích, aby uživili své rodiny. HRW po vládě požaduje, aby migrantům přiznala právní status, čímž by jim umožnila hledat si práci v bezpečnějších částech země.

V regionu Catatumbo bylo podle zprávy loni zaznamenáno 231 vražd, což je dvakrát více než před podpisem mírové smlouvy s FARC. Za poslední tři roky však soudy za vraždu odsoudily pouze dva členy ozbrojených skupin. HRW proto vyzývá kolumbijskou vládu, aby zvýšila počet vyšetřovatelů v případech nuceného vysídlení, vražd a zmizelých lidí.

Catatumbo leží na hranicích s Venezuelou a má zhruba stejnou rozlohu jako Liberecký kraj. Podle údajů OSN odsud v roce 2017 pocházelo asi 15 procent veškeré produkce kolumbijské koky. Hornatou oblast využívají pašeráci drog jako výchozí bod při vývozu kokainu ze země.

Související

Medellín, ilustrační fotografie.

Městská zeleň v létě může zachránit životy. Česká města se mohou inspirovat v Kolumbii

Abychom ve zdraví přežili úmorná letní vedra, potřebujeme městskou zeleň. Dokazuje to případ kolumbijského Medellínu, který se díky unikátnímu projektu výsadby zelených koridorů za poslední roky ochladil průměrně o dva stupně. Letní vedra jsou obzvláště nepříjemná ve městech, kde přímý sluneční svit zachytávají stavební materiály a vypouštějí ho v noci.
Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Kolumbie FARC Human Rights Watch Drogy

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy