Endeavour utrpěl při startu šrámy, NASA je zkoumá

Houston - Technici NASA nalezli na plášti raketoplánu Endeavour oděrky a vrypy. Patrně je způsobily kusy izolace, které odpadly z vnější palivové nádrže, informuje ve čtvrtek webový portál Spaceflightnow.

NASA to odhalila z detailních fotografií pláště raketoplánu, které pořídily kamery na vesmírné stanici ISS ve chvíli, kdy Endeavour přilétal do jejího doku.

Jeden z manažerů letu letu LeRoy Cain ujišťuje, že šrámy na raketoplánu, který letí na oběžné dráze, posádku neohrožují. Rozsah poškození však technici teprve zkoumají.

„Není to důvod k poplachu... Pokud ale bude nutné, prohlédnou astronauti plášť při výstupu do vesmíru,“ řekl LeRoy Cain.

Plášť byl poškozen na sedmi místech. Tři z nich, které jsou na břiše Endeavouru, chtějí technici analyzovat, zda nepředstavují hrozbu. Všechna poškozená místa jsou na pravé straně raketoplánu.

Spaceflightnow připomíná, že břicho raketoplánu musí odolat vysokým teplotám, při vstupu do atmosféry je extrémně namáháno.

Fotografování žáruvzdorného štítu z keramických destiček je součástí letů raketoplánů od katastrofy Columbie, která se před osmi lety rozpadla při návratu do atmosféry. Příčinou byla odpadající izolace vnější nádrže po startu, která poškodila tepelný štít raketoplánu. Při neštěstí zahynulo všech sedm astronautů na palubě.

Endeavour odstartoval ke svému poslednímu letu v pondělí. Ve středu zaparkoval na vesmírné stanici ISS.

Astronauti na ISS přivezli magnetický spektrometr k pátrání po antihmotě v hodnotě dvou miliard dolarů (33 miliard korun), štít proti mikrometeoritům, náhradní díly a zásoby. Mají naplánovány čtyři montážní výstupy do volného vesmíru.

Související

Více souvisejících

raketoplán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy