NASA je zkostnatělá, Muskova kolonie na Marsu je nesmysl. Anders z Apolla 8 nešetří kritikou

Sám patřil k průkopníkům dobývání kosmu, pro nynější programy amerických miliardářů i NASA moc pochopení nemá. Národnímu úřadu pro letectví a kosmonautiku vyčítá někdejší astronaut William Anders již ukončené lety raketoplánů, ale i připravovanou misi na rudou planetu.

Na den přesně před 50 lety přistál William Anders se svými kolegy Frankem Bormanem a Jimem Lovellem na hladinu Tichého oceánu ve velitelském modulu Apolla 8. Právě dokončili přelomový let, při němž se jako první astronauti vydali mimo oběžnou dráhu planety Země a položili základ budoucím letům na Měsíc. Na něm stanula posádka Apolla 11 už o sedm měsíců později.

„Dnes by se NASA na Měsíc nedostala. Jsou tak zkostnatělí,“ říká dnes 85letý Anders a dodává: „NASA se změnila v profesní agenturu, spoustu z jejích center zajímá jen to, aby nějak fungovala. Nezajímá je nic jiného, než aby její zaměstnanci dostali zaplaceno a aby byli znovuzvoleni jejich kongresmani.“

„Myslím si, že program raketoplánů byla velká chyba. Nepřispěly vlastně ničím jiným než spektakulárními starty, ale nikdy nedodržely to, co slibovaly,“ argumentuje člen posádky slavného Apolla. Vesmírná stanice podle něj existuje jen kvůli raketoplánům. „Program pilotovaných letů řídila NASA opravdu špatně od chvíle, co jsme přistáli na Měsíci,“ popisuje Anders.

Po roce 2020 plánuje NASA pilotovanou misi na Mars, ani tenhle záměr se však legendárnímu astronautovi nelíbí. Mise s lidskou posádkou je dle jeho názoru nesmyslně drahá, Anders navíc nevěří v podporu veřejnosti. „Kde je ta motivace? Co nás tlačí na Mars? Myslím si, že veřejnost to navíc moc nezajímá."

„Myslím, že celý ten povyk kolem Marsu je nesmysl. Musk a Bezos mluví o zakládání kolonií na Marsu, to je prostě nesmysl,“ souhlasí s Andersem jeho kolega z Apolla 8 Frank Borman, jinak se však drží stranou. „Nejsem vůči NASA tak kritický jako Bill. Věřím, že potřebujeme pořádný průzkum Sluneční soustavy a pilotované mise k tomu prostě patří.“

Borman tak poukazuje na probíhající průzkum blízkého okolí Země, na který se NASA začala soustředit po ukončení mise Apollo. I k němu je Anders velice kritický, úřad pro letectví a kosmonautiku chválí snad jen za výzkum pomocí automatizovaných sond, jako je InSight, která nedávno přistála na Marsu.

„Myslím, že NASA může být ráda za to, co má. Nejsem tam zrovna nejoblíbenější chlápek, protože říkám, co si doopravdy myslím. Ale je to můj názor,“ konstatuje závěrem William Anders.

Související

Walter Cunningham, autor: NASA Prohlédněte si galerii

Zemřel astronaut Walter Cunningham, člen posádky Apollo 7

V úterý ve věku 90 let zemřel bývalý americký astronaut Walter Cunningham, který byl jedním ze členů posádky vesmírné lodi Apollo 7. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Tomáš Přibyl Rozhovor

Lidé před 50 lety opustili Měsíc. Apollo bylo plodem studené války, připomíná odborník Přibyl

Uplynulo půlstoletí od chvíle, kdy z měsíčního povrchu odstartoval lunární modul mise Apollo 17 s americkými astronauty Eugenem Cernanem a Harrisonem Schmittem, prozatím posledními lidmi, kteří se prošli po jediné přirozené družici Země. Program pilotovaných letů k Měsíci tehdy skončil kvůli obrovským finančním nákladům, které nebyly dlouhodobě udržitelné ani pro Spojené státy, uvádí kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně Tomáš Přibyl. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz dále přiblížil, že 14. prosince 1972 se ovšem nepočítalo s tím, že návrat lidí na Měsíc potrvá tak dlouhou dobu. Stejně tak například vysvětlil, proč stávající americký program Artemis považuje – sportovní terminologií řečeno – za „výkop“ nové éry výzkumu vesmíru. 

Více souvisejících

vesmírný program Apollo (NASA) NASA raketoplán Mars USA (Spojené státy americké) astronauti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy