Američané odhalí stovky nových památníků s úlomky Dvojčat

New York - K desátému výročí teroristických útoků na New York a Washington odhalí Američané dvě stovky nových památníků, píše ve čtvrtek webový portál Huffington Post.

Většina bude obsahovat úlomky z věží neworského Světového obchodního centra (Dvojčat).Chris Ward, ředitel Úřadu newyorského přístavu, který je pověřen správou trosek věží, tyto fragmenty nazval "úlomky hromadného ničení"."Jsou to cenné historické relikvie, které mohou najít důstojnější místo než na skládce nebo ve šrotu," řekl Bill Baroni, jeho zástupce.V neděli 11. září si Amerika připomene nejkrvavější atentát islamistů na západní civilizaci.Teroristé z Al-Káidy vyzbrojení noži se 11. září 2001 zmocnili čtyř boeingů. Dvě z letadel navedli do věží Světového obchodního centra na newyorském ostrově Manhattanu, třetí na sídlo ministerstva obrany - budovu Pentagonu ve Virgínii. Čtvrtý boeing namířili střemhlav do pole ve státě Pensylvánii poté, co se skupina pasažérů pokusila proniknout do pilotní kabiny, kterou ovládli únosci.Při útocích zahynulo 2977 lidí - toto číslo nezahrnuje 19 mrtvých atentátníků.Trosky z Dvojčat byly odvezeny na největší newyorskou skládku Fresh Kills, která zabírá 890 hektarů a rozkládá se v obvodu Staten Island. Zůstávají tam dodnes.Tisíce úlomků Úřad newyorského přístavu rozdal americkým státům a organizacím. Některé skočily v zahraničí.Poslední ze zachovaných sloupů jižní věže bude vystaven v památníku na jihu newyorského ostrova Manhattanu, na místě Dvojčat v neděli, v den desátého výročí útoků.

Související

Trosky věží World Trade Center po útocích z 11. září 2001. Komentář

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

Více souvisejících

11. září 2001 výročí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy