Američané načrtli novou protiraketovou obranu, bez radaru v Brdech

Washington - Barack Obama smetl ze stolu plán na americký radar v Brdech, jeden z největších projektů vlády jeho předchůdce George Bushe. Prezident ve čtvrtek oznámil, že jeho vláda přepracovala strategii protiraketové obrany.

Není v ní místo nejen pro radarovou základnu v Brdech, ale ani pro základny s protiraketami v Polsku.

S nimi počítal plán, který Bushův kabinet schválil před dvěma lety.

"Postavíme účinnější, mobilní štít proti raketám, který lépe odpoví na hrozby jednadvacátého století," oznámil prezident Obama.

Šéf Pentagonu Robert Gates informoval, že štít bude umístěný na lodích - budou na nich protirakety i malé radary.

Američané tento systém již mají. Nazvali jej Aegis a zkoušejí ho v Tichomoří.

Aegis vyvíjí a vyrábí firma Lockheed Martin.

Americké křižníky s protiraketami a radary by patrně pluly ve Středozemním moři a v severním Atlantiku.

"Nejprve rozmístíme lodě Aegis s protiraketami SM-3. Od roku 2015 bychom pak mohli rozmístit SM-3 také na zemi," oznámil Gates.

Potom podle něj může americká vláda vyjednávat s Evropany, mimo jiné s Čechy a Poláky o tom, zda by některé protirakety přijali na svém území. Tyto zbraně by však byly rozmístěny v terénu patrně až v době ohrožení. Na místo by je přepravily dopravní letouny.

Plán George Bushe, podle kterého měla být ve střední Evropě vybudována východní výspa protiraketové obrany před střelami z Íránu, dal Obama letos na jaře přezkoumat. Ve čtvrtek oznámil, že má lepší řešení.

Pentagon za jeden z důvodů pro změnu v protiraketové obraně označil to, že Aegis ochrání před íránskými střelami také americké spojence z jižní Evropy. To by obrana založená na radaru v Brdech a protiraketách v Polsku neumožnila.

Za přehodnocením amerických plánů stojí podle něj také to, že íránský vývoj raket dlouhého doletu není tak rychlý, jak americká špionáž předpokládala. A také to, že systém Aegis je levnější než původní projekt.

Američtí republikáni však Obamu obviňují, že ustoupil Rusku, které proti základnám protiraketové obrany v Česku a Polsku vehementně protestovalo. Tvrdilo, že radar bude z Brd sledovat jejich území.

Rusové změnu plánu přivítali.

V Česku ji kritizovala ODS, zato sociální demokraté a komunisté Obamu pochválili. Stejně jako generální tajemník NATO Anders Rasmussen.

Související

protiraketová obrana

KOMENTÁŘ: Zdroj stability i napětí. Před 50 lety se Moskva a Washington domluvily na omezení protiraketové obrany

Na pozadí současných vyhrocených vztahů mezi Západem a Moskvou stojí za to připomenout, že právě před půlstoletím vrcholila politika détente, neboli snaha uvolnit studenoválečné napětí mezi dvěma tehdejšími supervelmocemi. Sovětský vůdce Leonid Brežněv a americký prezident Richard Nixon podepsali 26. května 1972 v Kremlu smlouvu o omezení strategických jaderných zbraní (SALT) a také smlouvu o omezení obrany proti balistickým raketám. Druhá, byť je veřejnosti méně známa, byla velmi pozoruhodná: necelých deset let od karibské krize, kdy Moskva a Washington balancovaly na pokraji jaderné války, přistoupily na princip vzájemně zaručeného zničení coby garanci míru a stability.
Protiraketový systém Aegis

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson Institute. V komentáři pro server National Interest upozorňuje, že za uplynulý měsíc provokace Pchjongjangu zahrnovaly představení nových, obtížně detekovatelných střel s plochou dráhou letu, mobilních kolejových odpalovacích zařízení, vlastního tekutého raketového paliva i prototypu hypersonického kluzáku.

Více souvisejících

protiraketová obrana Radar

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 6 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy