Zázrak! "Čas, který šetří světlo"

Praha - Hodinové ručičky v neděli 11. března na severu amerického kontinentu poskočí o hodinu dopředu. Do Spojených států a Kanady vstoupí letní čas.

Bude to o dva týdny dříve než v Evropě, ještě za kalendářní zimy. Sever Ameriky se tak na čtrnáct dnů starému kontinentu o hodinu přiblíží.¨Tradiční rituál přetáčení hodinových ručiček dělají Američané a Evropané už několik desetiletí. Kdysi letní čas dělil rok na dvě poloviny. Teď však "úřední" léto trvá v Evropě už sedm měsíců a v Severní Americe dokonce osm měsíců.Američané a Kanaďané ho mají od druhé březnové neděle do první neděle v listopadu, Evropané od poslední březnové neděle do poslední neděle v říjnu.Letní čas, jenž je proti běžnému času posunutý o hodinu dopředu, vznikl proto, aby se ušetřila elektrická energie, které by bylo jinak třeba pro večerní osvětlení. Američané mu proto na rozdíl od většiny Evropanů neříkají "letní čas", ale správně "Daylight Saving Time", tedy "čas, který šetří světlo"."Denní světlo vyloudí úsměv na tvářích Američanů. Snížíme spotřebu energie až o procento a lepší světelné podmínky večer sníží počet dopravní nehod," hlásal při obhajobě svého návrhu na osmiměsíční "léto" Edward Markey, jeden z amerických kongresmanů, který se o prodloužení Daylight Saving Time zasazoval.Ryan Kellog a Hendrik Wolf z univerzity v kalifornském Berkeley však tvrdí, že to je nesmysl. Televize CNN informovala o jejich výzkumu, při němž badatelé hodnotili dopady prodlužování letního času v Austrálii, kde mají s časovými experimenty nejbohatší zkušenosti, protože jednotlivé státy tam vedou vlastní "časové politiky". Některé letní čas mají, a to na různě dlouhé období, jiné ho vůbec nezavedly.Kalleg a Wolf u protinožců vyhodnocovali spotřebu energie a dospěli k jednoznačnému závěru: "Prodlužování letního času žádnou energii neušetří, večer sice lidé tolik nesvítí, o to více však zapínají světla a topí za sychravých rán."K obdobnému výsledku se dobrala firma Pražská energetika. Zjistila, že letní čas ušetří elektřinu pouze v období kolem rovnodennosti, a to kolem jednoho procenta. V létě nemá letní čas na spotřebu elektřiny téměř žádný vliv, protože přírodní světlo je po většinu dne.Rakouský svaz energetiků na svém webu píše, že letní čas může nepatrně snížit spotřebu elektřiny, avšak vede ke zvýšené spotřebě benzinu a nafty, protože lidé jezdí auty do pozdějších večerních hodin.Letní čas zaváděly státy poprvé za první světové války. Jako vůbec první ho měli ve Švédsku od 14. dubna do 30. září 1916. Nato ho zavedly Německo a Rakousko-Uhersko, jehož součástí byly i české země.Podobné to bylo za druhé světové války. Po obou válkách se však letní čas rušil.Masový příklon k němu podnítila ropná krize počátkem sedmdesátých let. Poté se letní čas až na výjimky nerušil, naopak prodlužoval.

Související

Více souvisejících

Změna času USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

31. ročník Cen Thálie Prohlédněte si galerii

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

včera

včera

Konvoj OSN

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

Hans Petter Midttun

EXKLUZIVNĚ: Hrozí světu jaderná válka? Světoví experti pro EZ zodpověděli ožehavou otázku

Rusko nedávno upravilo svou jadernou doktrínu, která nyní umožňuje jadernou reakci na útok nejaderného státu podporovaného jadernou mocností nebo při použití vzdušných a kosmických zbraní proti jeho území. Podle několika expertů oslovených serverem EuroZprávy.cz tyto změny neovlivní podporu Ukrajiny ze strany Západu, a varování o jaderném útoku Kremlu postupně ztrácí svou účinnost.

včera

Jana Maláčová

Maláčová byla zvolena předsedkyní SOCDEM

Novou předsedkyní Sociální demokracie (SOCDEM) se stala bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Byla zvolena na sjezdu strany v Hradci Králové, kde získala podporu zhruba 66 % delegátů. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden má obavy o průběh prezidentských voleb

Americký prezident Joe Biden si není jistý, zda nadcházející volby prezidenta USA proběhnou v klidu, a to kvůli kontroverzním vyjádřením republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Uvedla to televize ABC News.

včera

včera

Povodně způsobilo rekordně deštivé počasí, zjistili meteorologové

Počasí nám v září připravilo nejedno překvapení. Tím největším byla čtyřdenní srážková epizoda, která vyvolala povodně. Není se čemu divit, když dokonce padl nový rekord denního úhrnu srážek. V pátek to potvrdil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy