Rasmussen ohlásil start protiraketové obrany NATO

Chicago - Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen po nedělním jednání hlav států a vlád zemí Severoatlantické aliance oznámil, že první fáze programu protiraketové obrany je funkční. Informují o tom v pondělí agentury Reuters a AFP.

Budování systému by mělo mít čtyři fáze. Současný stav je sice jen prvním krokem k celkové funkčnosti systému, už nyní by ale protiraketová obrana měla uchránit Evropu před útoky z Blízkého východu. "Je to první krok k dlouhodobému cíli," řekl Rasmussen.Plně funkční by systém měl být v roce 2018.Součástí protiraketového deštníku je radar v Turecku, americké válečné lodě vyzbrojené raketami ve Středomoří a další zařízení ve Španělsku, Turecku, Rumunsku a Polsku. Aliance už převzala přímou kontrolu nad radarem v Turecku. Americké lodě jsou v případě potřeby schopny fungovat pod velením NATO.NATO buduje svůj systém protiraketové obrany i přes odpor Ruska vůči tomuto projektu. Moskvu aliance ujišťuje, že není namířen proti ní, a pozvala ji k účasti.Rasmussen pohovořil také o cestě tzv. chytré obrany (smart defence), jíž se NATO hodlá vydat. Spočívat bude v tom, že se jednotlivé státy zaměří především na to, s čím mají zkušenosti, v čem jsou efektivnější a levnější než jiné země aliance.Generální tajemník NATO novináře také ujistil, že aliance nehodlá intervenovat v Sýrii, kterou zmítá více než rok násilné povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada.Summit bude pokračovat v pondělí a hlavním tématem dalších jednání bude válka v Afghánistánu.Nový francouzský prezident François Hollande sdělil ještě před druhým plenárním jednáním, které se má Afghánistánu plně věnovat, že z této země stáhne své vojáky do konce letošního roku. Aliance zde chce přitom zůstat do roku 2014."Bojové jednotky odejdou do konce roku. V roce 2013 tam zůstanou pouze instruktoři cvičící afghánské policisty a vojáky," řekl Hollande.John Allen, velitel mezinárodní mise ISAF, kterou vede NATO, již dříve řekl, že odchod 3500 francouzských vojáků misi neohrozí.Dvoudenní summit v Chicagu je jednou z největších schůzek aliance v její třiašedesátileté historii. Českou republiku na něm zastupuje prezident Václav Klaus, premiér Petr Nečas, ministr obrany Alexandr Vondra (oba ODS) a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).Proti válkám vedeným aliancí demonstrovaly ve městě na tři tisíce lidí, kteří se střetli s policií. Ta zatkla na 60 demonstrantů, kteří neuposlechli výzvu k odchodu. Při potyčkách policisté zranili několik aktivistů.Průvod vedený veterány z Iráku, kteří symbolicky vrátili své medaile, žádal ukončení nákladných válek, aby se vlády aliančních států mohly soustředit na potřeby svých občanů.Na okraj summitu se sešel pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Hovořili především o otevření zásobovacích tras do Afghánistánu. Pákistán tyto trasy uzavřel v listopadu loňského roku poté, co Američané při náletu omylem připravili o život 24 pákistánských vojáků.Zardárí vyzval Američany, aby "trvale vyřešili téma náletů bezpilotních letounů (na pákistánské území u hranic s Afghánistánem), protože narušují suverenitu země a pobuřují veřejnost kvůli civilním obětem".

Související

Více souvisejících

Anders Fogh Rasmussen protiraketová obrana

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy