Na Kubu se vrátila po 130 letech cholera

Havana - Na východě Kuby se poprvé po 130 letech šíří cholera, kterou se nakazilo už více než sto lidí. Web stanice CNN v pátek informuje, že tři z infikovaných nemoci podlehli.

Zdravotníci dosud identifikovali nejméně 110 nakažených. Čekají na výsledky vyšetření dalších desítek pacientů. Dosud se cholera prokázala u méně než třiceti procent lidí s příznaky choroby.

"Počet nových případů začal klesat," řekl šéf kubánského úřadu pro epidemie Manuel Santin Peña. "To nás jen povzbuzuje k zesílení preventivních opatření, abychom epidemii vymýtili úplně," dodal.

Epidemie vypukla v pobřežním městě Manzanillo, kde žije 130 000 lidí.

Lékaři si nejdříve mysleli, že se lidé otrávili na oslavě zkaženými krevetami. Když však do nemocnice začali přicházet další, kteří se party neúčastnili, začali hledat příčinu jinde.

Pacienti navíc trpěli příznaky, které kubánští lékaři nepamatují - náhlými průjmy a silnou dehydratací. Zdravotníci nakonec rozpoznali choleru.

"Byla jsem velmi nervózní, protože jsme nic takového nikdy neviděli. Myslela jsem na nejhorší," řekla jedna z nakažených Maria Rosa Rodriguézová, která s nemocí strávila v nemocnici týden.

Nakažení se objevili i v jiných částech země, pocházejí však z oblasti Manzanilla. "Kategoricky odmítáme rozšíření epidemie v dalších oblastech," řekl Santin Peña.

Kubánské ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že mrtvými jsou lidé ve věku 66, 70 a 95 let, kteří trpěli chronickými chorobami.

Za rozšíření cholery podle místních úřadů mohou přívalové deště. Záplavy zanesly výkaly do studní, kde se nemoc uchytila.

Úřady proto uzavřely dvanáct studní a vozí do oblasti čistou vodu v cisternách. Zavřely také všechny místní stánky s občerstvením používající vodu. Nesmí se tu ani rybařit.

Před každou nemocnicí si nyní lidé myjí ruce, nohy i boty v chlorovém roztoku.

Kuba se desetiletí pyšní jedním z nejlepších zdravotnictví v Latinské Americe. Poslední známý případ cholery se tam datuje do roku 1882, kdy ostrov ještě kolonizovali Španělé.

Nedaleké Haiti bojuje s devastující epidemií cholery od října 2010. Nemoc, která si od té doby v zemi poničené zemětřesením vyžádala 7500 lidských životů, tam patrně zavlekli nepálští mírotvorci z OSN.

Cholera se přenáší kontaminovanou vodou a potravinami a projevuje se průjmy a zvracením. I když je snadno léčitelná antibiotiky, může v případě nedostupné nebo nedostatečné péče usmrtit člověka během několika hodin.

Nemocí se na celém světě nakazí každý rok tři až pět milionů lidí a podlehne jí více než 100 000 nemocných, uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO).

Související

Více souvisejících

Kuba cholera

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy