USA volí prezidenta: V Ohiu vede Obama, ve Virginii jsou s Romneym vyrovnaní

Washington - Hlasováním v Dixville Notch a Hart's Location v New Hampshire odstartovaly v úterý prezidentské volby ve Spojených státech. První souboj současného prezidenta Baracka Obamy s republikánským vyzyvatelem Mittem Romneym skončil remízou, informuje agentura Reuters.

Výsledky voleb prezidenta Spojených států mohou Američané sledovat nejen na řadě televizních stanic a bezpočtu internetových stránek, ale také na slavném newyorském mrakodrapu Empire State Building. Z barevných světel na jeho špičce bude totiž podle CNN poznat, kdo je právě ve vedení. Na zvláštním měřiči na vrcholu mrakodrapu bude modrou barvou označen průběžný výsledek demokrata Baracka Obamy a červenou republikána Mitta Romneyho. Až bude znám konečný výsledek, rozsvítí se celý vrchol mrakodrapu barvou vítězného kandidáta.Obama vede v Ohiu, vyrovnání jsou ve VirginiiVe Virginii podle odhadů získali Barack Obama i Mitt Romney 49 procent hlasů. V Ohiu odhady ukazují vedení úřadujícího prezidenta Obamy, který získal 51 procent hlasů, zatímco Romney 48 procent. Oba tyto státy patří mezi zásadní pro celkový výsledek prezidentských voleb. Odborníci ale upozorňují, že odhady vytvořené na základě rozhovorů s voliči u volebních místností nemusejí odpovídat skutečným výsledkům.Podle analytika televize CNN není pro Romneyho vyrovnaný výsledek ve Virginii dobrá zpráva. Republikánský kandidát potřebuje tento stát získat, aby měl reálnou možnost ve volbách zvítězit.Ve Virginii získá vítěz hlasování 13 volitelů, v Ohiu 18. Pro vstup do Bílého domu potřebuje kandidát získat v celých USA nejméně 270 volitelů.Podle odhadů si Obama už připsal tři volitele za stát Vermont, což je očekávané vítězství. Romney zase podle očekávání uspěl v Kentucky, v Západní Virginii, v Indianě a v Jižní Karolíně. za tyto tři státy si připsal celkem 33 volitelů.Vyrovnaná je situace v Severní Karolíně, kde podle odhadů oba kandidáti získali 49 procent hlasů.Zajímavostí jsou průběžné výsledky v okresu Vigo County v Indianě, kde se voliči od 50. let 20. století vždy shodovali s celostátním výsledkem voleb. Po sečtení 80 procent hlasů zde byli Obama s Romneym vyrovnaní, oba získali 49 procent hlasů.První volební místa Oba v Dixville Notch podle informací, které udali voliči při odchodu z volební místnosti, získali po pěti hlasech. V Hart's Location zvítězil na celé čáře Obama, která získal 23 hlasů, zatímco Romney jen devět.

Podle posledních průzkumů ale současný prezident takovouto jasnou převahu v ostatních místech Spojených států nemá. Všechny nasvědčují tomu, že nejpravděpodobnějším scénářem je remíza. Minimální převaha Baracka Obamy se totiž ve všech sondách pohybuje na hranici statistické chyby. O vítězi navíc nerozhoduje počet voličů, které z celkového počtu kolem 120 milionů kandidáti dokázali přesvědčit, ale počet volitelů, které získají za vítězství v jednotlivých státech.

O volby je v USA podle BBC a CNN velký zájem, svědčí o tom fronty, které se tvoří i před provizorními volebními místnostmi v oblastech postižených superbouří Sandy, například na Staten Islandu nebo na Manhattanu. Ve frontě čekali na možnost odvolit i obyvatelé Floridy, která patří k rozhodujícím státům. Podle BBC se tam lidé před volebními místnostmi shromáždili ještě před oficiálním začátkem voleb.

Odvolili už i nejdůležitější aktéři boje o Bílý dům. Obama už dokonce v říjnu. Jako první americký prezident propagoval právě hlasování v předstihu a vyslyšelo ho dalších nejméně 30 milionů Američanů.

Viceprezident Joe Biden hlasoval až v úterý. Svůj hlas odevzdal krátce po půl třetí odpoledne místního času ve volební místnosti v Greenvillu v Delaware.

Obamův republikánský vyzyvatel Mitt Romney volil krátce před třetí hodinou odpolední na bostonském předměstí Belmont. Doprovázela ho jeho manželka Ann a poté, co odvolili, vyrazili manželé Romneyovi na poslední dva volební mítinky.

Romneyho spolubojovník Paul Ryan, který se uchází o křeslo viceprezidenta, hlasoval ve svém domovském Wisconsinu krátce po čtvrt na pět odpoledne.

Ke zvolení prezidentem Spojených států amerických je potřeba získat 270 volitelů z celkových 538. Kdo zvítězil, by mělo být známo ve středu ráno našeho času.

Ti, kdo spoléhají na tzv. pravidlo Redskins, však mají jasno už teď. Vzhledem k tomu, že tým amerického fotbalu Washington Redskins v posledním zápase před volbami prohrál s Carolina Panthers 21:13, měl by volby vyhrát republikánský kandidát Mitt Romney, napsal deník New York Daily News.

Tzv. pravidlo Redskins totiž praví, že pokud zmíněný tým v posledním zápase před prezidentskými volbami prohraje, vítězí vyzyvatel. Pokud vyhraje, vítězství obhájí současný pán Bílého domu nebo jiný kandidát zastupující jeho stranu.

Podle deníku toto pravidlo funguje už 72 let s jedinou výjimkou - v roce 2000 sice na počet získaných hlasů zvítězil demokratický viceprezident Al Gore, který chtěl navázat na demokrata Billa Clintona, jenž se potřetí o prezidentské křeslo kvůli zákonnému omezení počtu mandátů nemohl ucházet. Na počet získaných volitelů a z rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu, který se kvůli nejrůznějším "nesrovnalostem" výsledky voleb zabýval, ale v boji o Bílý dům zvítězil republikán George Bush.

Související

Více souvisejících

Prezident USA Barack Obama Mitt Romney

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy