6. leden byl vyvrcholením šíření dezinformací o volbách

Události 6. ledna, kdy dav příznivců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa napadl Kapitol, byly vyvrcholením mnohaměsíčního šíření nepravdivých a zavádějících tvrzení o listopadových volbách ve Spojených státech.

Dezinformace byly prakticky výhradně domácího původu a šířily se napříč digitálními platformami, kde je propagovaly především kanály nakloněné šéfovi Bílého domu včetně jeho samotného. Takové jsou závěry rozsáhlé zprávy o amerických volbách roku 2020, kterou tento týden publikoval tým předních akademiků a analytiků v oboru nových médií.

Studie je hlavním výstupem projektu Election Integrity Partnership (EIP), který vznikl před loňskými volbami s cílem mapovat dezinformace o jejich průběhu, popsat mechanismy jejich šíření a také sdílet jasné informace uvádějící věci na pravou míru. Iniciativa stála na pracovnících Stanfordovy a Washingtonské univerzity, dále výzkumných ústavů Graphika a Atlantická rada. Zároveň spolupracovala s federální vládou i platformami.

"6. ledna 2021 vtrhl do Kapitolu Spojených států ozbrojený dav ve snaze zabránit certifikaci toho, co označovali za 'podvodné volby'. Mnozí Američané byli šokovaní, nemuseli však být. Povstání ze 6. ledna bylo vyvrcholením měsíce trvajícího šíření úmyslných a neúmyslných dezinformací na internetu, které podkopávalo důvěru ve volby roku 2020," uvádí EIP v předmluvě své studie.

Ta na téměř 300 stránkách rozebírá, jak se zrodila a rozšířila "velká lež" o zmanipulovaných volbách, s níž se podle průzkumů na začátku roku ztotožňovala jasná většina Trumpových voličů. Někdejší prezident ji soustavně propagoval na twitteru i ve vystoupeních před kamerami a odmítl uznat, že prohrál v regulérním souboji.

Už před listopadovým hlasováním se hovořilo o tom, že dezinformace kolem voleb budou tentokrát převážně domácího původu, a nová analýza potvrzuje, že role zahraničních aktérů byla v tomto směru minimální. Nejvíce podle ní k šíření nepodložených tvrzení přispěly kanály patřící známým médiím či osobnostem včetně politiků. "Byť tu a tam vyvstaly nepravdivé narativy i na politické levici, téměř všechny z nejvýznamnějších účtů, které je šířily opakovaně... patřily konzervativním nebo protrumpovským jedincům a organizacím," stojí ve studii.

Podle autorů se dezinformační motivy šířily zároveň na různých platformách a to jak směrem od neznámých uživatelů k těm vlivnějším, tak opačně, neboli "shora dolů". Mnohokrát byl prý k vidění cyklus, v němž známí hráči propagovali příspěvky obyčejných voličů, které mohly vycházet i z upřímných obav nebo nepochopení systému, a využívali je k budování širších příběhů o systematických volebních podvodech.

"V jistých internetových bublinách tento proces, vývoj od incidentu k narativu, ke konspirační teorii, nakonec vytvořil obecně uznávanou skutečnost, protože se tam objevovalo velmi málo obsahu z druhé strany," popsala při středeční prezentaci zprávy akademička ze Stanfordovy univerzity Renée DiRestaová.

Jako příklad toho, jakým způsobem udávali tón lídři Trumpova tábora, je zase uváděno přijetí hesla "zastavte krádež", které se rychle stalo pokřikem republikánských voličů a zaznívalo i 6. ledna v Kapitolu. Jeho šíření se mohlo po volbách jevit jako spontánní, s heslem nicméně přišel už před lety Trumpův spolupracovník Roger Stone, načež si jej na podzim začali osvojovat osobnosti konzervativní scény.

Sdružení EIP během svého působení analyzovalo stovky "informačních událostí", které se odehrávaly na facebooku, twitteru, instagramu nebo platformách YouTube a TikTok. Také zmapovalo pravidla přijatá různými sociálními sítěmi v souvislosti s volbami a přišlo s doporučeními pro technologické firmy i úřady.

Nové shrnutí loňských voleb vyzdvihl například někdejší šéf federální agentury pro kyberbezpečnost Chris Krebs nebo šéf bezpečnostních operací ve Facebooku Nathaniel Gleicher. "Tohle je od EIP výborná analýza... Obzvláště oceňuji jejich apel na srozumitelnost a konzistentnost v pravidlech platforem, vlády i zákonodárců," napsal Gleicher na twitteru.

Analytici dávají jasně najevo, že platformy jako facebook a twitter nebyly příčinou dezinformační smrště kolem voleb v USA, jisté výhrady proti jejich počínání ale vyjádřili. Jako nedostatečná například hodnotili pravidla webu YouTube, který podle nich v šíření nepravdivých a zavádějících informací sehrál "prominentní roli". "Bylo to takové místo, kde se dezinformace schovávaly, aby mohly být později znovu mobilizovány," řekla ve středu Kate Starbirdová z Washingtonské univerzity.

YouTube se proti závěrům ohradil a mimo jiné naznačoval, že mohou být částečně dané celkovou popularitou platformy. "Naše komunitní zásady jsou zhruba na stejné úrovni s těmi v jiných společnostech," sdělil webu Platformer mluvčí Farshad Shadloo.

Související

Více souvisejících

Volby USA Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

včera

Biden: Izraelci zabíjí civilisty našimi bombami. Pokud zaútočí na Rafah, už žádné nedostanou

Podle amerického prezidenta Joea Bidena Izrael použil bomby dodané Spojenými státy při útocích, které vedly k úmrtí palestinských civilistů v Pásmu Gazy. Biden to uvedl v rozhovoru pro stanici CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy