6. leden byl vyvrcholením šíření dezinformací o volbách

Události 6. ledna, kdy dav příznivců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa napadl Kapitol, byly vyvrcholením mnohaměsíčního šíření nepravdivých a zavádějících tvrzení o listopadových volbách ve Spojených státech.

Dezinformace byly prakticky výhradně domácího původu a šířily se napříč digitálními platformami, kde je propagovaly především kanály nakloněné šéfovi Bílého domu včetně jeho samotného. Takové jsou závěry rozsáhlé zprávy o amerických volbách roku 2020, kterou tento týden publikoval tým předních akademiků a analytiků v oboru nových médií.

Studie je hlavním výstupem projektu Election Integrity Partnership (EIP), který vznikl před loňskými volbami s cílem mapovat dezinformace o jejich průběhu, popsat mechanismy jejich šíření a také sdílet jasné informace uvádějící věci na pravou míru. Iniciativa stála na pracovnících Stanfordovy a Washingtonské univerzity, dále výzkumných ústavů Graphika a Atlantická rada. Zároveň spolupracovala s federální vládou i platformami.

"6. ledna 2021 vtrhl do Kapitolu Spojených států ozbrojený dav ve snaze zabránit certifikaci toho, co označovali za 'podvodné volby'. Mnozí Američané byli šokovaní, nemuseli však být. Povstání ze 6. ledna bylo vyvrcholením měsíce trvajícího šíření úmyslných a neúmyslných dezinformací na internetu, které podkopávalo důvěru ve volby roku 2020," uvádí EIP v předmluvě své studie.

Ta na téměř 300 stránkách rozebírá, jak se zrodila a rozšířila "velká lež" o zmanipulovaných volbách, s níž se podle průzkumů na začátku roku ztotožňovala jasná většina Trumpových voličů. Někdejší prezident ji soustavně propagoval na twitteru i ve vystoupeních před kamerami a odmítl uznat, že prohrál v regulérním souboji.

Už před listopadovým hlasováním se hovořilo o tom, že dezinformace kolem voleb budou tentokrát převážně domácího původu, a nová analýza potvrzuje, že role zahraničních aktérů byla v tomto směru minimální. Nejvíce podle ní k šíření nepodložených tvrzení přispěly kanály patřící známým médiím či osobnostem včetně politiků. "Byť tu a tam vyvstaly nepravdivé narativy i na politické levici, téměř všechny z nejvýznamnějších účtů, které je šířily opakovaně... patřily konzervativním nebo protrumpovským jedincům a organizacím," stojí ve studii.

Podle autorů se dezinformační motivy šířily zároveň na různých platformách a to jak směrem od neznámých uživatelů k těm vlivnějším, tak opačně, neboli "shora dolů". Mnohokrát byl prý k vidění cyklus, v němž známí hráči propagovali příspěvky obyčejných voličů, které mohly vycházet i z upřímných obav nebo nepochopení systému, a využívali je k budování širších příběhů o systematických volebních podvodech.

"V jistých internetových bublinách tento proces, vývoj od incidentu k narativu, ke konspirační teorii, nakonec vytvořil obecně uznávanou skutečnost, protože se tam objevovalo velmi málo obsahu z druhé strany," popsala při středeční prezentaci zprávy akademička ze Stanfordovy univerzity Renée DiRestaová.

Jako příklad toho, jakým způsobem udávali tón lídři Trumpova tábora, je zase uváděno přijetí hesla "zastavte krádež", které se rychle stalo pokřikem republikánských voličů a zaznívalo i 6. ledna v Kapitolu. Jeho šíření se mohlo po volbách jevit jako spontánní, s heslem nicméně přišel už před lety Trumpův spolupracovník Roger Stone, načež si jej na podzim začali osvojovat osobnosti konzervativní scény.

Sdružení EIP během svého působení analyzovalo stovky "informačních událostí", které se odehrávaly na facebooku, twitteru, instagramu nebo platformách YouTube a TikTok. Také zmapovalo pravidla přijatá různými sociálními sítěmi v souvislosti s volbami a přišlo s doporučeními pro technologické firmy i úřady.

Nové shrnutí loňských voleb vyzdvihl například někdejší šéf federální agentury pro kyberbezpečnost Chris Krebs nebo šéf bezpečnostních operací ve Facebooku Nathaniel Gleicher. "Tohle je od EIP výborná analýza... Obzvláště oceňuji jejich apel na srozumitelnost a konzistentnost v pravidlech platforem, vlády i zákonodárců," napsal Gleicher na twitteru.

Analytici dávají jasně najevo, že platformy jako facebook a twitter nebyly příčinou dezinformační smrště kolem voleb v USA, jisté výhrady proti jejich počínání ale vyjádřili. Jako nedostatečná například hodnotili pravidla webu YouTube, který podle nich v šíření nepravdivých a zavádějících informací sehrál "prominentní roli". "Bylo to takové místo, kde se dezinformace schovávaly, aby mohly být později znovu mobilizovány," řekla ve středu Kate Starbirdová z Washingtonské univerzity.

YouTube se proti závěrům ohradil a mimo jiné naznačoval, že mohou být částečně dané celkovou popularitou platformy. "Naše komunitní zásady jsou zhruba na stejné úrovni s těmi v jiných společnostech," sdělil webu Platformer mluvčí Farshad Shadloo.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy