Teroristé z Bostonu mohli být islamisté: Američtí muslimové se bojí odplaty

Boston - Když Khaled Beydoun slyšel o útocích v Bostonu, dostal okamžitě strach o kamaráda, který se maratonu účastnil. Ale v skrytu duše ho pálily ještě další obavy týkající se strůjce atentátu. Beydoun se modlil, aby to nebyl muslim, píše zpravodajský server BBC News.

Od násilných činů jako střelba v Newtonu až po výbuchy v Bostonu se Beydoun děsil reakce Američanů, bude-li autorem útoku muslim nebo "bude vypadat jako muslim".

Jeho noční můra se nyní zřejmě naplní, podle vyšetřovatelů jsou pachateli pondělního bostonského bombového atentátu bratři z kavkazského jihu Ruska. V USA pobývali několik let a americké úřady se domnívají, že tíhli k islámskému extremismu.

"Je to součástí kolektivního vědomí, které vyznavači islámu a Arabové žijící ve Spojených státech prožívají při každé krizi," říká Beydoun. "Přestože od teroristických útoků z 11. září 2001 se situace již poměrně uklidnila, může se zase výrazně zhoršit, bude-li pachatel zapadat do stereotypního obrázku teroristy," dodává Beydoun.

Podle něj jsou bělošští podezřelí vnímáni jinak než podezřelí z řad menšin. "Bílý terorista bude vždy označen za anomálii, nejspíš pomateného jedince. Pokud je viníkem Arab či muslim, poškodí to celou komunitu," tvrdí.

Mnozí poukazují na masakr na škole v Newtonu, střelbu v sikhském chrámu v Oak Creeku a v kině na denverském předměstí Aurora jako na typické příklady. Ve všech těchto případech byli odpovědnými za tragédie bělošští muži, přičemž všichni byli popsáni jako duševně nemocní jedinci, kteří nemohou být považováni za zástupce celé kulturní skupiny či rasy.

Zatímco velká americká města posilují bezpečnostní opatření, aby se připravila na případné další hrozby, muslimové se chystají na vlastní druh nebezpečí. Data z uplynulých let svědčí o stupňování rasově motivovaných zločinů po velkých útocích v USA, především po 11. září. 

Počet muslimů ve Spojených státech dál roste a jejich podíl na celkovém počtu obyvatel dosáhne 1,7 procenta proti necelému procentu dnes. Bude to znamenat, že muslimové se v USA stanou stejně početní, jako jsou dnes židé.

Roční tempo růstu celosvětové muslimské populace má činit 1,5 procenta, zatímco tempo růstu zbytku světa dosáhne 0,7 procenta. V roce 2030 budou muslimové tvořit 26,4 procenta světové populace, která vzroste na 8,3 miliardy osob. Dnes muslimové představují 23,4 procenta ze 6,9 miliard lidí na celé planetě. Za dvacet let bude v 79 zemích žít milion nebo více muslimů, zatímco dnes je takových zemí dvaasedmdesát.

Pokud jde o Evropu, americká organizace předvídá, že muslimské obyvatelstvo se za 20 let zvýší o třetinu z dnešních 44,1 milionu obyvatel na 58,2 milionu, tedy z šesti na osm procent celkové populace.

Některé evropské země zažijí boom muslimského obyvatelstva a jeho podíl přesáhne deset procent populace. Platí to hlavně pro Belgii, kde se má podíl muslimů na celkové populaci zvýšit z nynějších šesti na 10,6 procenta, a pro Francii, kde podíl počtu muslimů stoupne z dnešních 7,5 procenta na 10,3 procenta.

Související

Více souvisejících

teroristický útok v Bostonu (USA 15.4.2013) Muslimové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy