Teroristé z Bostonu mohli být islamisté: Američtí muslimové se bojí odplaty

Boston - Když Khaled Beydoun slyšel o útocích v Bostonu, dostal okamžitě strach o kamaráda, který se maratonu účastnil. Ale v skrytu duše ho pálily ještě další obavy týkající se strůjce atentátu. Beydoun se modlil, aby to nebyl muslim, píše zpravodajský server BBC News.

Od násilných činů jako střelba v Newtonu až po výbuchy v Bostonu se Beydoun děsil reakce Američanů, bude-li autorem útoku muslim nebo "bude vypadat jako muslim".

Jeho noční můra se nyní zřejmě naplní, podle vyšetřovatelů jsou pachateli pondělního bostonského bombového atentátu bratři z kavkazského jihu Ruska. V USA pobývali několik let a americké úřady se domnívají, že tíhli k islámskému extremismu.

"Je to součástí kolektivního vědomí, které vyznavači islámu a Arabové žijící ve Spojených státech prožívají při každé krizi," říká Beydoun. "Přestože od teroristických útoků z 11. září 2001 se situace již poměrně uklidnila, může se zase výrazně zhoršit, bude-li pachatel zapadat do stereotypního obrázku teroristy," dodává Beydoun.

Podle něj jsou bělošští podezřelí vnímáni jinak než podezřelí z řad menšin. "Bílý terorista bude vždy označen za anomálii, nejspíš pomateného jedince. Pokud je viníkem Arab či muslim, poškodí to celou komunitu," tvrdí.

Mnozí poukazují na masakr na škole v Newtonu, střelbu v sikhském chrámu v Oak Creeku a v kině na denverském předměstí Aurora jako na typické příklady. Ve všech těchto případech byli odpovědnými za tragédie bělošští muži, přičemž všichni byli popsáni jako duševně nemocní jedinci, kteří nemohou být považováni za zástupce celé kulturní skupiny či rasy.

Zatímco velká americká města posilují bezpečnostní opatření, aby se připravila na případné další hrozby, muslimové se chystají na vlastní druh nebezpečí. Data z uplynulých let svědčí o stupňování rasově motivovaných zločinů po velkých útocích v USA, především po 11. září. 

Počet muslimů ve Spojených státech dál roste a jejich podíl na celkovém počtu obyvatel dosáhne 1,7 procenta proti necelému procentu dnes. Bude to znamenat, že muslimové se v USA stanou stejně početní, jako jsou dnes židé.

Roční tempo růstu celosvětové muslimské populace má činit 1,5 procenta, zatímco tempo růstu zbytku světa dosáhne 0,7 procenta. V roce 2030 budou muslimové tvořit 26,4 procenta světové populace, která vzroste na 8,3 miliardy osob. Dnes muslimové představují 23,4 procenta ze 6,9 miliard lidí na celé planetě. Za dvacet let bude v 79 zemích žít milion nebo více muslimů, zatímco dnes je takových zemí dvaasedmdesát.

Pokud jde o Evropu, americká organizace předvídá, že muslimské obyvatelstvo se za 20 let zvýší o třetinu z dnešních 44,1 milionu obyvatel na 58,2 milionu, tedy z šesti na osm procent celkové populace.

Některé evropské země zažijí boom muslimského obyvatelstva a jeho podíl přesáhne deset procent populace. Platí to hlavně pro Belgii, kde se má podíl muslimů na celkové populaci zvýšit z nynějších šesti na 10,6 procenta, a pro Francii, kde podíl počtu muslimů stoupne z dnešních 7,5 procenta na 10,3 procenta.

Související

Více souvisejících

teroristický útok v Bostonu (USA 15.4.2013) Muslimové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

včera

včera

Donald Tusk a Petr Fiala Prohlédněte si galerii

Česko a Polsko v Praze uzavřely několik dohod. Začne stavba klíčové dálnice

V Praze ve středu proběhly 9. česko-polské mezivládní konzultace. Vlády obou zemí v čele s Petrem Fialou a Donaldem Tuskem jednaly ve Strakově akademii a v Lichtenštejnském paláci o spolupráci v oblasti jaderné energetiky, výstavbě dopravní infrastruktury, nelegální migraci, povodňové ochraně či další podpoře Ukrajiny. Ministři zdravotnictví se dohodli, že dokončí jednání o uzavření přeshraniční dohody o spolupráci zdravotnických záchranných služeb, která významně zlepší poskytování přeshraniční neodkladné péče.

včera

včera

Sahara, ilustrační fotografie.

Sahara se ocitla pod vodou. To jsme nezažili desítky let, říká meteorolog

Extrémní deštivé počasí v září nezažilo pouze Česko, ale také největší poušť světa Sahara. Během pozdního léta přitom v poušti na jihovýchodě Maroka, které patří k nejsušším místům na Zemi, prší jen výjimečně. Tentokrát spadlo i více než 250 milimetrů během dvou dní, uvedla Al-Džazíra. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda

Izraelské manévry v Libanonu pokračují. V ohrožení je čtvrtina území

Izraelská armáda zesiluje operace v jižním Libanonu, kde se k dosavadnímu vojsku připojila nová divize. Současně izraelské nálety zasáhly oblast u íránského velvyslanectví v syrském Damašku. Konflikt s hnutím Hizballáh stále eskaluje, izraelská protivzdušná obrana čelí stovkám raket. Izrael nadále hlásí zásahy členů vedení této teroristické organizace.

včera

Větrný rukáv

Větrné počasí zasáhne část Česka. Platí výstraha

Meteorologové opět varují před větrným počasím v části Česka v souvislosti s přechodem studené fronty od západu, který se očekává ve čtvrtek. Příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).  

včera

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

včera

Dálnice v Německu, ilustrační fotografie. Prohlédněte si galerii

Autem po Evropě: Jak kvalitní jsou silnice a kolik stojí dálniční známky? Česko chystá novou cenu

Ceny dálničních známek v Evropě se často výrazně liší a mnohdy nemusí odpovídat kvalitě poskytovaných služeb. V Česku znovu vzrostou ceny od roku 2025 na základě inflace a rozšíření dálniční sítě. Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka zdůraznil, že příjmy z poplatků jsou klíčové pro financování modernizace a výstavby dopravní sítě.

včera

Petr Pavel a jeho žena Eva.

Měsíční paušál pro první dámu? Chtěl jsem napravit, co je nefér, říká Pavel

Prezident Petr Pavel se v úterý zapojil do vyhrocené debaty kolem návrhu, který by první dámě přiklepl měsíční náhrady ve výši 95 250 korun na reprezentační výdaje. Pavel tvrdí, že chtěl napravit zejména neférovou situaci, kdy manželce prezidenta není hrazeno zdravotní a sociální pojištění a zároveň se jí roky v této pozici nezapočítávají do důchodu.  

včera

Zas*aný Putin, ulevil si Biden. Trump si se šéfem Kremlu volá, tvrdí slavný novinář

Americký investigativní novinář Bob Woodward brzy vydá novou knihu s titulem „Válka“. Odhaluje v ní zdánlivě šokující informace o průběhu války na Ukrajině a v Izraeli, ale i vše ze zákulisí Bílého domu za Joea Bidena. Rovněž prohlásil, že si Donald Trump od doby, co odešel z funkce amerického prezidenta, až sedmkrát volal s ruským lídrem Vladimirem Putinem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy