Co bude dál s teroristou Džocharem? Právníci se do sebe ostře pustili

Boston - Elitní tým amerických vyšetřovatelů se připravuje na výslech předpokládaného bostonského atentátníka Džochara Carnajeva, který po páteční přestřelce leží v bostonské nemocnici. Podle listu Newsday se kauza mezitím stala předmětem právních sporů, zda závažnost případu opravňuje vyšetřovatele k použití mimořádných postupů.

Centrem sporu je takzvané "Miranda warning", tedy povinné policejní upozornění vyšetřovaného na jeho ústavní práva. Název je odvozen od precedentní kauzy Miranda versus stát Arizona z roku 1966. Pravidlo vyšetřovatelům ukládá, aby zadrženého před výslechem upozornili na jeho právo nevypovídat a využít služeb advokáta. Pokud to policie neudělá, nemůže být výpověď vyslýchaného použita v procesu.

Oprávněný veřejný zájem daný naléhavosti případu ale dává policistům právo na výjimku, a právě ta je nyní v kauze Džochara Carnajeva předmětem právních debat. Carmen Ortizová, státní zástupkyně USA pro stát Massachusetts, chce výjimky využít. Její stanovisko podporují vlivní senátoři Lindsey Graham a John McCain.

Mnoho právních expertů ale s takovým postupem nesouhlasí. Bezprostřední nebezpečí dalšího útoku podle nich nehrozí, a Džochar Carnajev je navíc americkým občanem, což uplatnění mimořádných výslechových metod zpochybňuje. Proti plánům Ortizové se stavějí i americké organizace hájící lidská práva.

Otazníky vyvolává i způsob, jakým bude Carnajev obviněn. S předvoláním před federální soud na jihu Bostonu mohou prokurátoři počkat, než se podezřelý ze zranění zotaví. Mohou ale i požádat federálního soudce, aby se do nemocnice dostavil a Carnajeva obvinil tam. Po obvinění dostane Carnajev advokáta ex offo.

Nejzávažnější obvinění je užití zbraně hromadného ničení k zabití lidí. Pokud by byl shledán vinným, hrozil by mu trest smrti. Protože jde o federální zločin, byla by taková hrozba reálná. Zatímco federální zákon uložení trestu smrti umožňuje, stát Massachusetts absolutní trest nepřipouští.

Spojené státy stále neznají motiv pondělních útoků na mezinárodní maraton. 19letý podezřelý Džochar Carnajev leží pod přísným bezpečnostním dohledem na jednotce intenzivní péči v bostonské nemocnici. Při zásahu byl postřelen do krku a nohy, ztratil mnoho krve. Podle televize CBS, která citovala jednoho z vyšetřovatelů, si Džochar zranění krku možná způsobil sám, když se pokusil o sebevraždu. 

Rodina Krystle Campbellové, jedné ze tří obětí bombového útoku, uvítala zprávu o zadržení obou podezřelých. Rodina osmiletého Martina Richarda, který při výbuchu také zemřel, vydala prohlášení, ve kterém děkovala tisícům policistů a hasičů, kteří přispěli k tomu, že se oběma útočníků dostalo spravedlnosti. „Nic nám ale nevrátí našeho milovaného Martina," stojí v prohlášení rodiny.

Matka bratrů Carnajevových už v médiích prohlásila, že u nich nikdy nikdo o terorismu nemluvil. Jejich otec nevěří, že by mohli udělat něco tak strašného. Podle něj musel Džochara a Tamerlana k útoku někdo navést, informuje rozhlas.cz.

„Byli to dobří a hodní kluci. Jsem si stoprocentně jistý, že to neudělali, milion procent jistý. Někdo to na ně musel narafičit. Nevím, kdo to udělal, ale někdo to na ně nastražil," domnívá se.

Související

Více souvisejících

teroristický útok v Bostonu (USA 15.4.2013)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy