Lékaři bojují se zákeřnou nemocí. "Lamač kostí" si vyžádal už desítky životů

Tegucigalpa - Úřady ve čtyřech středoamerických státech vydaly varování před nárůstem počtu případů tropické horečky dengue. Nemoc přenášená komáry už v letošním roce nakazila 30.000 lidí a vyžádala si 17 obětí.

Honduras, Kostarika, Nikaragua a Salvador už vyhlásily kvůli dengue stav pohotovosti. V Guatemale a Panamě zatím situaci monitorují.

Nejhorší situace je v Hondurasu, kde už nemocnice hlásí deset obětí a téměř 10.000 nakažených; z nich 1219 případů představuje nebezpečná krvácivá forma horečky dengue. V roce 2010 zažil Honduras epidemii této choroby, která zabila 83 lidí.

Horečka dengue je virové onemocnění přenášené komáry rodu Aedes. Je známa už od konce 18. století, kdy nastaly první epidemie v Asii, Africe a severní Americe. Je to nemoc tropických a subtropických oblastí a po malárii je to nejdůležitější komárem přenášená nákaza. Roku 2005 dokonce malárii předstihla a v současné době se stávají velkým problémem hlavně v Indonésii, kde se zdá, že virus zmutoval na odolnější kmen s větším epidemiologickým potenciálem. Každoročně narůstá počet onemocnění a horečka dengue je tak celosvětovým problémem, odhady hovoří o 100 milionech případů horečky Dengue za rok.

První příznaky jsou podobné jako u jiných viróz. Náhle vzniklá horečka je provázena velkou bolestí hlavy, kloubů a svalů, přičemž se někdy nemoc označuje jako „lamač kostí", kosti a klouby totiž pacienta bolí tak, že se mu zdá jako by měl zlomené kosti. Na kůži se objevuje vyrážka a krevní podlitiny, které většinou začínají na dolních končetinách a rozšíří se po celém těle. Někdy jsou přítomny i bolesti břicha, zvracení a průjem. V pokročilých stádiích se vyrážka mění v červenočerné skvrny a pacient začne strádat a hubnout. U části nemocných se může rozvinout vnitřní krvácení. V případě zhoršení stavu s výše uvedenými příznaky je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Doposud neexistuje žádný účinný lék nebo očkovací látka, jediným řešením je prevence (repelenty, moskytiéry, vhodné oblečení).

(Zdroj: Vitalion.cz)

Související

Více souvisejících

honduras nemoci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy