Černoši v USA vyšli do ulic na podporu zabitého hocha. Obama jim fandí

Washington - Odpůrci osvobozujícího rozsudku v případu usmrceného černošského mladíka Trayvona Martina dnes demonstrovaly ve stovce amerických měst. Protest v New Yorku vedla chlapcova matka Sybrina Fultonová, v Miami pak jeho otec Tracy Martin. Neozbrojeného hocha zastřelil v únoru roku 2012 v Sanfordu na Floridě George Zimmerman, který byl minulý víkend floridským soudem zproštěn obvinění z vraždy s tím, že šlo o sebeobranu. Rodinu zastřeleného hocha podpořil i prezident Barack Obama.

Tisíce lidí se sešly ve městech od Miami přes New York a Chicago až po Los Angeles. V Sanfordu, kdo byl Trayvon zastřelen, pochodovalo několik stovek demonstrantů, kteří nesli transparenty s chlapcovou fotografií.

Protesty organizuje známý černošský aktivista a obránce lidských práv Al Sharpton. "Demonstrace se uskuteční ve sto městech před federálními budovami. Chceme takto vyvinout tlak na vládu, aby chránila naše občanská práva," uvedl před začátkem protestů Sharpton. Akce se obešly bez výraznějších třenic. Protesty na začátku tohoto týdne se totiž na některých místech vyhrotily, musela zasahovat policie a zadržet několik lidí.

Začátek akce byl naplánován na dopoledne místního času, na východním pobřeží USA tak protesty začaly během pozdního odpoledne SELČ. Jejich součástí byly i bohoslužby.

"Snažíme se změnit zákony, aby k tomu již nikdy nedošlo," prohlásil dnes v centru Manhattanu Sharpton. Dodal, že chce pozměnit zákony o sebeobraně, které umožňují na vlastním pozemku ze strachu před zabitím či ublížením usmrtit člověka, který na pozemek pronikl.

"Dnes to byl můj syn. Zítra to může být váš," prohlásila před davem shromážděným v New Yorku Martinova matka Sybrina Fultonová. V New Yorku Fultonovou doprovázel i Martinův bratr Jahvaris Fulton. Protestu v tomto městě se zúčastnili mimo jiné i zpěvačka Beyoncé a rapper Jay-Z.

Zimmerman, hájící se zákonnou sebeobranou, byl sice osvobozen na Floridě, ale občanskoprávní aktivisté vyvíjejí na Obamovu administrativu nátlak, aby se případ přenesl před federální soud jako rasová vražda; Zimmerman je po otci běloch, po matce hispánec. Sharpton doufá, že právě protesty veřejnosti přimějí americké ministerstvo spravedlnosti, aby se případem začalo zabývat.

Ačkoli Bílý dům ihned po verdiktu slíbil, že se nebude do případu nijak vměšovat, prezident Barack Obama se neubránil komentářům. Američany vyzval, aby se snažili porozumět tomu, jak se na Trayvonův případ dívají Afroameričané. "Trayvon Martin jsem mohl být já, před 35 lety," prohlásil americký prezident. Verdikt vyvolal množství protestů a jak Obama uvedl, chápe to. Jen málokterý černošský muž v zemi podle něj nezažil rasismus.

Afroameričané si pamatují, jak s nimi bylo v minulosti zacházeno a i nyní jsou si vědomi toho, že existují určité rasové rozdíly při uplatňování trestního práva. "To všechno přispívá k pocitu, že kdyby byl do tohoto případu zapojen mladý běloch, vše by dopadlo jinak," dodal prezident.

George Zimmerman jako člen místní dobrovolné hlídky zastřelil Trayvona Martina loni v únoru poté, co vyšel s kapucou na hlavě z obchodu. Dostal se s ním údajně do konfliktu a jednal v sebeobraně. Trayvonova smrt znovu rozvířila debaty o rasismu v americké společnosti i o kontrole zbraní.

Související

Více souvisejících

Barack Obama USA (Spojené státy americké) černoši

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy