Washington - Zahraniční výbor amerického Senátu dnes podpořil vojenský úder proti režimu syrského autokrata Bašára Asada. Hlasování předcházely spory o formulaci rezoluce, výhrady měl vlivný republikán John McCain, který žádal rozsáhlejší akci. O zásahu v Sýrii dnes debatoval také zahraniční výbor Sněmovny reprezentantů, dolní komory Kongresu. Následně dokument posoudí ještě plénum obou kongresových komor.
Pro rezoluci zvedlo ruku deset senátorů, sedm demokratických a tři republikánští, a sedm bylo proti. Zásah podpořil i McCain. Text nyní půjde do senátního pléna, které ho obdrží v pondělí."Oceňujeme Senát za rychlé kroky a za práci napříč politickými stranami pro státní bezpečnost," uvedl v prohlášení mluvčí Bílého domu Jay Carney.Kvůli komplikacím o formulaci textu někteří senátoři mluvili o tom, že hlasování se dnes nemusí uskutečnit. Republikánský senátor Bob Corker podle serveru usatoday.com dokonce naznačil, že práce senátního výboru se může protáhnout i na víkend. Zákonodárci se ale podle všeho dokázali dohodnout na kompromisním znění rezoluce.McCain, který stál v čele skupiny odmítající původní formulace, požadoval, aby Spojené státy podnikly více než jen raketový útok a další omezené akce. Mimo jiné chtěl, aby se schvalovaný dokument zmínil i o větší podpoře pro syrskou opozici a aby cílem americké vojenské intervence byla "změna na bojišti" ve prospěch rebelů. Tyto požadavky se mu nakonec podařilo do textu zahrnout.Mezitím americký ministr obrany Chuck Hagel v zahraničním výboru Sněmovny reprezentantů prohlásil, že úder nebude "bodnutím špendlíku", ale že půjde o razantní akci, která omezí Asadovy vojenské možnosti. Odhadl, že útok bude stát "desítky milionů" dolarů (stovky milionů korun)."Uvažujeme o různých nákladech v souvislosti s odlišnými možnostmi," řekl Hagel. "Bude to v desítkách milionů dolarů, v takovémto rozsahu."Pentagon dosud žádné odhady nákladů nezveřejnil, mluvčí ministerstva obrany dnes ale podle Reuters řekla, že resort by zřejmě úder financoval ze stávajících zdrojů, takže by o dodatečné přidělení peněz nežádal.Podle Hagela je "velmi vysoká pravděpodobnost", že Asad opět použije chemické zbraně, pokud Spojené státy nepodniknou žádnou akci, která jasně ukáže nepřijatelnost využívání bojového plynu. S tímto názorem souhlasil i ministr zahraničí John Kerry, který takovou možnost podle Reuters označil za "stoprocentní"."Asad si vyloží naše mlčení, naši neochotu jednat, jako signál, že své zbraně může používat beztrestně," řekl Kerry.Před zahraniční výbor Sněmovny reprezentantů předstoupil také předseda sboru náčelníků štábů Martin Dempsey, který hovořil o možnostech Damašku na americký úder odpovědět. Dempsey mezi rizika zařadil odvetný raketový útok zamířený na sousední země nebo americká zařízení. Nevyloučil ani kybernetický útok.Ze zahraničních výborů poputuje rezoluce do obou komor Kongresu, které by v plénu mohly rozhodnout příští týden. V Senátu by podle analytiků rezoluce měla projít bez větších komplikací, ale ve Sněmovně reprezentantů se může dostat do problémů. Proti vojenské intervenci jsou totiž protiválečně orientovaní demokraté s republikánskými ultrakonzervativci, zatímco podporu má Obama v táboře jemu věrných demokratů a také mezi republikánskými zastánci silné Ameriky.
Související
Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků
Při útocích syrské armády zemřelo na severozápadě Sýrie devět civilistů
Syrská krize , Senát USA , John McCain
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák