Putin schytal smršť kritiky od McCaina. Studená válka se vrací?

Moskva - Americký senátor a bývalý prezidentský kandidát John McCain v komentáři pro ruský list Pravda tvrdě zkritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina. Republikánský politik šéfa Kremlu obvinil, že se paktuje s tyrany a vládne pomocí násilí, útlaku a korupce. McCain tak reagoval na Putinův komentář v americkém listu The New York Times, v němž Putin nabádal "americký lid a jeho politické vůdce", aby se vystříhali "agrese" v Sýrii.

V příspěvku s titulkem Rusové si zaslouží někoho lepšího než Putina McCain ruskému prezidentovi a lidem kolem něj vytýká utlačování opozice, přičemž zvlášť vyzdvihuje nevyjasněnou smrt právníka Sergeje Magnitského ve vazební věznici. 

McCain tvrdí, že nemá nic proti Rusům, naopak je prý "víc proruský než režim, který vám dnes vládne". "On (Putin) nevěří, že lidská přirozenost, toužící po svobodě, se může povznést nad své slabosti a že je možné ji pokojně rozvíjet jen v prosperujících společnostech. Nebo alespoň nevěří, že toho jsou schopni Rusové. Tak vládne tím, že využívá oněch slabostí prostřednictvím korupce, represí a násilí. Vládne pro sebe, ne pro vás," vzkázal McCain Rusům.

Senátor kritizuje například i věznění členek skupiny Pussy Riot, které si odpykávají trest za výtržnost v pravoslavném chrámu. McCain dále útočí na Putina a jeho spolupracovníky kvůli zákonům, které údajně kodifikují předsudky, zejména pak v legislativě týkající se sexuální orientace.

Vztahy Ruska a USA se ochlazují ke stupňům, které připomínají bývalou studenou válku, píše server Aktualne.cz. Kde jsou hlavní body sváru?

USA žádaly Rusko, aby bývalému technikovi CIA, který vyzradil informace o rozsáhlém sledování mailů a telefonické komunikace, neudělovalo azyl. Moskva však Snowdenovi umožnila roční pobyt. Ve Washingtonu to vyvolalo rozhořčení a Obama zrušil plánovanou schůzku s Putinem.

Mezinárodní pozornost vzbudilo uvěznění a poté i smrt ruského právníka. Sergej Magnitskij zemřel ve vyšetřovací vazbě, když upozorňoval na korupci a krádeže v řadách ruských vládních úředníků a Federální bezpečností služby (FSB). Obama v reakci podepsal loni v prosinci tzv. Magnitského zákon, který zakazuje vstup na území USA ruským představitelům, podílejícím se na porušování lidských práv. Kreml tento zákon ostře odsoudil.

Vladimir Putin podporuje zuby nehty syrský režim prezidenta Bašára Asada a vetuje v Radě bezpečnosti OSN všechny rezoluce, kterého ho kritizují. Spojené státy usilují o Asadův odchod a vytvoření vlády, která by mohla občanskou válku v blízkovýchodní zemi ukončit. Pro Kreml je ale Asad cenným a věrným spojencem. Nechce dopustit, aby dopadl jako Muammar Kaddáfí v Libyi.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

John McCain Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy