Obama tvrdě napadl republikány: Jde jim jen o "ideologické tažení"

Washington - Demokraté v americké Sněmovně reprezentantů v úterý odmítli dílčí republikánské návrhy na částečné obnovení funkcí ochromené státní správy. Postupně neprošlo uvolnění prostředků na platby válečným veteránům, znovuotevření národních parků a pro hlavní město Washington. Do úterý, kdy začal nový fiskální rok, se Kongresu nepodařilo schválit zákon o státních výdajích. Demokraté odmítají požadavek republikánů podmiňujících uvolnění státních financí odkladem reformy zdravotnictví, kterou před třemi lety prosadil demokratický prezident Barack Obama.

Obama v úterý obvinil republikány, že kvůli "ideologickému tažení" proti jeho reformě drží americkou ekonomiku jako rukojmí. Vedení republikánů zase kritizuje demokraty a Bílý dům, že odmítají i jen jednat o kompromisním řešení a trvají na schválení "čistého" zákona o státních výdajích, tedy bez zmínky o zdravotnické reformě.

Republikáni mají ve Sněmovně reprezentantů většinu, ale přesto se jim nepodařilo prosadit tři návrhy na obnovení financování plateb válečným veteránům, národním parkům a hlavnímu městu Washingtonu. Snažili se totiž návrh schválit ve zrychleném procesu, ve kterém je nutná dvoutřetinová většina. A tu k dispozici nemají.

Republikáni se dnes pokusí svůj plán prosadit znovu. I kdyby se jim to ale povedlo, neprojde přes Senát, kde mají většinu demokraté. Také Obama prohlásil, že by v každém případě tyto dílčí zákony vetoval.

Jednání o částečném uvolnění plateb podle amerických médií přechodně opět republikány ve sněmovně sjednotilo. Jinak se totiž stále více projevují spory mezi kongresmany zastupujícími extrémní hnutí Tea Party a umírněnými republikány. Newyorský umírněný republikán Pete King odhadl, že přes 100 z 232 republikánů ve sněmovně by podpořilo Obamův návrh na obnovení financování vlády bez dalších podmínek. To by společně s hlasy 200 demokratů s přehledem stačilo na znovuotevření vládních úřadů.

Demokraté proto opakovaně vyzývali předsedu sněmovny Johna Boehnera, aby nechal plénum sněmovny hlasovat o státních výdajích bez dalších dodatků.

Hmatatelným důsledkem politického patu ve Washingtonu je uzavření části vládních úřadů, národních parků, turistických památek a nucená neplacená dovolená pro statisíce státních zaměstnanců.

Podle serveru The Press-Enterprize pocítila na vlastní kůži důsledky amerických politických sporů i dvojice turistů z Prahy, která nebyla vpuštěna do národního parku Joshua Tree v jižní Kalifornii. Daniel Kříž a Lukáš Jelínek z Prahy zůstali za branami parku zhruba s desítkou dalších návštěvníků, napsal server.

Ochromení americké státní správy sebou nese značné finanční ztráty, které jdou podle odhadů expertů denně do stamilionů dolarů. Jenom ve Washingtonu ztráty činí zhruba 200 milionů dolarů (téměř 3,8 miliardy korun) denně, řekl ekonom Stephen Fuller deníku The Washington Post. V hlavním městě přitom žije značná část ze zhruba 800.000 státních úředníků, kteří byli posláni na nucenou dovolenou. Jiné zdroje hovoří o ztrátách až 300 milionů dolarů denně v celých Spojených státech.

Ještě kritičtější okamžik ale čeká zemi 17. října, kdy jí dojdou peníze na splácení svých závazků. Kongres musí do té doby zvýšit dluhový strop, ale v posledních třech letech byla tato dříve rutinní operace předmětem ostrých politických sporů mezi demokraty a republikány, kteří to podmiňovali hlubokými rozpočtovými škrty.

Ministr financí Jack Lew oznámil, že začal využívat posledních možností, jak oddálit den, kdy vládě dojdou peníze na splácení svých závazků. Lew prohlásil, že jeho ministerstvo pozastavilo některé zásahy do vládních měnových rezerv. Uvolní rovněž prostředky z federální úhradové banky FFB na penze státních úředníků a podporu postižených osob.

Ministr upozornil, že tato opatření umožní trochu déle zůstat pod dluhovým stropem, jenž činí po posledním navýšení v lednu 16,7 bilionu dolarů (318 bilionů Kč). I tak ale americká vláda do 17. října vyčerpá peníze na úhradu splatných závazků a zůstane jí v hotovosti pouze 30 miliard dolarů. To je částka, která může být vyčerpána za jediný den.

"Když nebudeme mít k dispozici dostatek hotovosti, nebudou Spojené státy americké schopny dodržet všechny své závazky," varoval Lew zákonodárce.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

Barack Obama USA (Spojené státy americké) reformy

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

USA pomohou Ukrajině v roce 2025 znovu zaútočit a vytlačit Rusy z okupovaných území, oznámil Sullivan

Ukrajina se schválenou vojenskou pomocí Spojených států udrží obranu a v roce 2025 může i zaútočit, uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy