Washington - Demokraté v americké Sněmovně reprezentantů v úterý odmítli dílčí republikánské návrhy na částečné obnovení funkcí ochromené státní správy. Postupně neprošlo uvolnění prostředků na platby válečným veteránům, znovuotevření národních parků a pro hlavní město Washington. Do úterý, kdy začal nový fiskální rok, se Kongresu nepodařilo schválit zákon o státních výdajích. Demokraté odmítají požadavek republikánů podmiňujících uvolnění státních financí odkladem reformy zdravotnictví, kterou před třemi lety prosadil demokratický prezident Barack Obama.
Obama v úterý obvinil republikány, že kvůli "ideologickému tažení" proti jeho reformě drží americkou ekonomiku jako rukojmí. Vedení republikánů zase kritizuje demokraty a Bílý dům, že odmítají i jen jednat o kompromisním řešení a trvají na schválení "čistého" zákona o státních výdajích, tedy bez zmínky o zdravotnické reformě.
Republikáni mají ve Sněmovně reprezentantů většinu, ale přesto se jim nepodařilo prosadit tři návrhy na obnovení financování plateb válečným veteránům, národním parkům a hlavnímu městu Washingtonu. Snažili se totiž návrh schválit ve zrychleném procesu, ve kterém je nutná dvoutřetinová většina. A tu k dispozici nemají.
Republikáni se dnes pokusí svůj plán prosadit znovu. I kdyby se jim to ale povedlo, neprojde přes Senát, kde mají většinu demokraté. Také Obama prohlásil, že by v každém případě tyto dílčí zákony vetoval.
Jednání o částečném uvolnění plateb podle amerických médií přechodně opět republikány ve sněmovně sjednotilo. Jinak se totiž stále více projevují spory mezi kongresmany zastupujícími extrémní hnutí Tea Party a umírněnými republikány. Newyorský umírněný republikán Pete King odhadl, že přes 100 z 232 republikánů ve sněmovně by podpořilo Obamův návrh na obnovení financování vlády bez dalších podmínek. To by společně s hlasy 200 demokratů s přehledem stačilo na znovuotevření vládních úřadů.
Demokraté proto opakovaně vyzývali předsedu sněmovny Johna Boehnera, aby nechal plénum sněmovny hlasovat o státních výdajích bez dalších dodatků.
Hmatatelným důsledkem politického patu ve Washingtonu je uzavření části vládních úřadů, národních parků, turistických památek a nucená neplacená dovolená pro statisíce státních zaměstnanců.
Podle serveru The Press-Enterprize pocítila na vlastní kůži důsledky amerických politických sporů i dvojice turistů z Prahy, která nebyla vpuštěna do národního parku Joshua Tree v jižní Kalifornii. Daniel Kříž a Lukáš Jelínek z Prahy zůstali za branami parku zhruba s desítkou dalších návštěvníků, napsal server.
Ochromení americké státní správy sebou nese značné finanční ztráty, které jdou podle odhadů expertů denně do stamilionů dolarů. Jenom ve Washingtonu ztráty činí zhruba 200 milionů dolarů (téměř 3,8 miliardy korun) denně, řekl ekonom Stephen Fuller deníku The Washington Post. V hlavním městě přitom žije značná část ze zhruba 800.000 státních úředníků, kteří byli posláni na nucenou dovolenou. Jiné zdroje hovoří o ztrátách až 300 milionů dolarů denně v celých Spojených státech.
Ještě kritičtější okamžik ale čeká zemi 17. října, kdy jí dojdou peníze na splácení svých závazků. Kongres musí do té doby zvýšit dluhový strop, ale v posledních třech letech byla tato dříve rutinní operace předmětem ostrých politických sporů mezi demokraty a republikány, kteří to podmiňovali hlubokými rozpočtovými škrty.
Ministr financí Jack Lew oznámil, že začal využívat posledních možností, jak oddálit den, kdy vládě dojdou peníze na splácení svých závazků. Lew prohlásil, že jeho ministerstvo pozastavilo některé zásahy do vládních měnových rezerv. Uvolní rovněž prostředky z federální úhradové banky FFB na penze státních úředníků a podporu postižených osob.
Ministr upozornil, že tato opatření umožní trochu déle zůstat pod dluhovým stropem, jenž činí po posledním navýšení v lednu 16,7 bilionu dolarů (318 bilionů Kč). I tak ale americká vláda do 17. října vyčerpá peníze na úhradu splatných závazků a zůstane jí v hotovosti pouze 30 miliard dolarů. To je částka, která může být vyčerpána za jediný den.
"Když nebudeme mít k dispozici dostatek hotovosti, nebudou Spojené státy americké schopny dodržet všechny své závazky," varoval Lew zákonodárce.
Související
Harrisová se dočkala masivní podpory. Do její kampaně se zapojil bývalý prezident
"Jsem vaše kandidátka." Kamala Harrisová přijala nominaci do boje o Bílý dům
Barack Obama , USA (Spojené státy americké) , reformy
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
před 53 minutami
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
před 1 hodinou
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
před 2 hodinami
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
před 2 hodinami
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
před 3 hodinami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 4 hodinami
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 4 hodinami
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 4 hodinami
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 5 hodinami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 5 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 5 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 6 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 6 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 7 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 7 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 8 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 8 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 9 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 10 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“
Zdroj: Libor Novák