Masakr v džungli: Indiáni poprvé před soudem za genocidu

Quito - Ekvádorský soud tento týden nařídil zadržení 15 příslušníků indiánského kmene Waorani kvůli údajnému masakru dvou desítek členů jiného domorodého etnika. Ve vůbec prvním podobném případu, který řeší místní justice, jsou obviněni z genocidy. Úřady odmítly žádost předáka asociace Waorani, aby o jejich trestu rozhodla kmenová spravedlnost.

Etnikum Taromenane žije v dobrovolné izolaci v hloubi amazonského pralesa. Letos v dubnu se podle ekvádorské prokuratury stalo terčem krvavého útoku ze strany kmene Waorani. Prokurátor Andrés Cuasapaz po více než půlročním vyšetřování dospěl k závěru, že při masakru zahynuly nejméně dvě desítky lidí, jejichž mrtvá těla se však nikdy nenašla.

Podle vyšetřovatelů šlo zřejmě o pomstu za vraždu dvou starších příslušníků kmene Waorani, kteří byli nalezeni v džungli probodnuti kopími, jež používají členové kmene Taromenane. Obě etnika mezi sebou mají odvěkou rivalitu, kterou až dosud řešila podle principu "oko za oko". Nyní má její projev poprvé na stole ekvádorská justice.

Policisté tento týden odvezli z džungle s pomocí vrtulníku šestici členů kmene Waorani, zatčení dalších by podle EFE mělo následovat. Ze zajetí kmene rovněž osvobodili dvě děti patřící ke konkurenčnímu etniku, kteří nuceně přebývali u Waorani od údajného masakru. Úřady to nyní vyšetřují jako možný únos.

Původní obyvatelé Ekvádoru žili jako zemědělci pěstující kukuřici, fazole a brambory. Uměli vyrábět nádobí a zpracovávat ušlechtilé kovy. Na konci 15. století byla ovšem tato kultura dobyta Inky.

Inkové oblast neovládali nijak dlouho. V roce 1526 u pobřeží poprvé přistáli Španělé a poté, co dobyli Inckou říši v oblasti dnešního Peru, podmanili si roku 1534 také dnešní Ekvádor. Ve stejném roce založili Španělé Quito ve zbořeninách dobytého inckého města. Evropané zavlekli do regionu choroby, jimž podlehlo množství obyvatel. Na plantáže, které patřily Španělům, byli přivezeni otroci z Afriky, takže mnoho dnešních obyvatel Ekvádoru má v sobě africkou, jihoamerickou i evropskou krev. V 16. a 17. století byl Ekvádor součástí španělského Místokrálovství Peru a později patřil k Místokrálovství Nová Granada.

Na začátku 19. století začala velká část Jižní Ameriky revoltovat proti španělské nadvládě. Ekvádor se z ní definitivně vymanil v roce 1822, když se společně s Kolumbií a Venezuelou stal nakrátko součástí Velké Kolumbie. Od roku 1830 je země zcela samostatná.

Během 19. století se země rozštěpila na dvě části (1859) a opět byla spojena v jedno. Až do roku 1884 vládli diktátoři. Na přelomu 19. a 20. století zaznamenal Ekvádor období prosperity, které skončilo v době ekonomické krize ve 30. letech 20. století. Po válce s Peru (1941) přišel stát o část teritoria. Mezi lety 1963–1966 a 1972–1979 v zemi vládla armáda. Mezitím zde byla objevena ropa, která se brzy stala hlavní vývozní surovinou. Konec 20. století byl v Ekvádoru obdobím ekonomické krize a vysoké inflace. V letech 1995–1998 probíhala nevyhlášená příhraniční válka s Peru.

Související

Více souvisejících

ekvádor

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

před 6 hodinami

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 11 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Ukrajinské drony napadly ruské černomořské základny. Rusko jich údajně sestřelilo přes sto

Více než 100 bezpilotních letadel zneškodnily ruské systémy protivzdušné obrany v noci na pátek nad oblastmi na východě a jihovýchodě Ruska, nad Černým mořem i anektovaným poloostrovem Krym. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy