Obamovo příbuzenstvo bylo v USA ilegálně, soudce to změnil

Washington - Strýc amerického prezidenta Baracka Obamy narozený v Keni může ve Spojených státech zůstat jako legální přistěhovalec, přestože byl od 80. let v zemi protiprávně a předloni byl zatčen kvůli jízdě v opilosti. V úterý o tom rozhodl soud v Bostonu.

Onyango Obama (69) je nevlastním bratrem Obamova zesnulého otce. Přišel do USA v roce 1963, aby zde studoval. Přetáhl však vízum, které platilo do roku 1970. V 80. letech soud zamítl jeho žádost o trvalý pobyt a vyzval ho, aby opustil USA.

Onyango Obama ale neodjel a zůstal v zemi ilegálně. Přišlo se na to v létě 2011, kdy byl zapleten do nehody ve Framinghamu ve státě Massachusetts a měl v krvi alkohol. Obvinění z jízdy pod vlivem alkoholu posléze soud zamítl a Obamovi právníci se odvolali proti rozhodnutí o deportaci z 80. let.

Soudce Leonard Shapiro v úterý jeho pobyt legalizoval na základě zákona, podle něhož mohou povolení k pobytu dostat cizinci, kteří přišli do země před rokem 1972 a jsou morálně způsobilí. "Zdá se mi, že je gentleman a jsem pro to, aby mu bylo povolení na tomto základě uděleno," řekl soudce, který připomněl, že Onyango Obama žije v USA již 50 let. 

Soudce Shapiro také před třemi lety rozhodl o udělení azylu prezidentově tetě a sestře Onyanga Obamy, Zeituni Onyangové. Prezidentova teta přišla do USA v roce 2000 a požádala o azyl. Soud ji nejprve v roce 2004 odmítl. 

Jako vstupní body slouží 7 hlavních států, Kalifornie, New York, Florida, Texas, Pennsylvánie, New Jersey a Illinois. Tyto místa zahrnují přibližně 44% současné Americké populace. Pro Evropany byl vždy hlavním vstupním bodem New York a jeho ostrov Ellis Island, který sloužil jako brána do nového světa. Od útoků na Ameriku v roce 2001 vznikají, především ze strany republikánů, nová a nová opatření jak omezit imigraci. Víz se celkově vydává méně a na jižní hranici s Mexikem roste plot.

Podle průzkumu U.S. Census Bureau, kterého se zúčastnily na tři miliony respondentů z celých USA, má nejméně 48 procent přistěhovalců z Asie (většinou Číny nebo Indie) alespoň bakalářský diplom. Mezi přistěhovalci z Latinské Ameriky na tento diplom dosáhlo pouhých 11 procent. Rodilí Američané jsou s 27 procenty svých příslušníků s bakalářským vzděláním někde mezi těmito dvěma extrémy, píše tyden.cz.

Dosaženému vzdělání podle Mathera odpovídá i typ zaměstnání a plat, který přistěhovalci v USA mají. Zatímco 46 procent Asiatů se domůže manažerského či jiného kvalifikovaného postavení s platem přes 61 tisíc dolarů ročně, do podobné pracovní pozice se dostane pouhých 13 procent Hispánců. Jejich průměrný plat dosahuje 37 tisíc dolarů a 69 procent z nich pracuje v méně kvalifikovaných zaměstnáních - na stavbách či ve službách.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

Barack Obama Přistěhovalectví

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

včera

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy