Izrael zuří: Akademický bojkot nabírá na síle, přidaly se USA

Washington - Pro bojkot izraelských vysokoškolských institucí se v pondělí vyslovilo druhé americké vědecké sdružení, Asociace amerických studií (ASA), aby dalo najevo nesouhlas s politikou Izraele vůči Palestincům. Asociace se tím připojila ke kampani za vědeckou izolaci Izraele, která už zapustila kořeny zejména v západní Evropě.

Poté, co v dubnu vyhlásila bojkot Izraele mnohem menší Asociace asijsko-amerických studií, podpořila takový krok jednomyslně rada ASA a nechala o něm hlasovat členy. Pro bojkot se v online hlasování vyslovilo zhruba 66 procent ze 1252 hlasujících. Asociace má podle agentury Reuters kolem 5000 členů.

ASA nyní vyzvala americké vědecké organizace a univerzity, kde jsou její členové, aby přerušily styky s izraelskými institucemi. Je to ale víceméně symbolické vyhlášení, protože sdružení nemá nad svými členy žádnou moc. ASA citovala "izraelské porušování mezinárodního práva a rezolucí OSN" a argumentovala tím, že "izraelské vysokoškolské instituce jsou součástí státní politiky, která porušuje lidská práva". ASA také odsoudila podíl USA na podpoře izraelské politiky.

Podle agentury AP iniciovali kampaň za bojkot izraelských institucí aktivisté z palestinských území v roce 2005. Od té doby vznikla široká síť aktivistů za izolaci Izraele zejména v Evropě, ale i v USA.

Kritici kampaně poukazují na to, že se pokrytecky zaměřuje na jedinou skutečnou demokracii na Blízkém východě a nechává bez povšimnutí zvěrstva a masivní porušování lidských práv v okolních zemích. Prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder nazval hlasování ASA "ukázkou orwellovského antisemitismu a morálního bankrotu" tohoto sdružení.

Akademický bojkot Izraele ale už trvá déle. V roce 2002 zveřejnilo 123 prominentních britských akademiků výzvu k přerušení veškerých kulturních kontaktů s Izraelem a do tří měsíců ji podepsalo 700 jejich spolupracovníků. Řada univerzit dodnes nezve izraelské kolegy a britští profesoři a vědci odmítají jezdit na konference do Izraele či publikovat v tamějších odborných časopisech.

Podle jednoho průzkumu potvrdilo 40% studentů škol v Kalifornii antisemitismus a stejný počet tam slyšel antisemitské poznámky pedagogů. Univerzita ve francouzské Provenci zrušila přednášku izraelské spisovatelky Ester Ornerové, která přežila holokaust, ale projev směli přednést představitelé libanonského Hizballáhu, informuje Gita Zbavitelová ve svém komentáři pro rozhlas.cz.

Ve Španělsku nechce mít 62% univerzitních studentů za spolužáka Žida a v Itálii tají židovští vysokoškoláci svůj původ, protože se bojí útoků. Studenti napadli izraelského atašé na univerzitě v Pise a po izraelském velvyslanci házeli předměty jejich kolegové ve Florencii. K podobným incidentům došlo na univerzitách ve Stockholmu, Oslu, Belgii a dalších zemích.

Související

Mikuláš Bek Původní zpráva

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

Více souvisejících

univerzity Izrael

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy