Washington - Počet zemí s materiálem na výrobu jaderné bomby se za poslední dva roky takřka o čtvrtinu snížil, přesto ale stále existují "nebezpečně slabé články řetězu" nukleární bezpečnosti. Tvrdí to studie, kterou dnes zveřejnila americká nevládní organizace Iniciativa za omezení jaderné hrozby (NTI). Podle ní mohou slabá místa s katastrofickými následky zneužít teroristické organizace.
Česká republika, Rakousko, Maďarsko, Švédsko, Ukrajina, Vietnam a Mexiko počínaje rokem 2012 podle studie odstranily ze svého území všechny či téměř všechny jaderné zásoby umožňující válečné využití. Počet států s nejméně jedním kilogramem surovin jako je vysoce obohacený uran v minulých dvou letech klesl z 32 na 25 zemí.
"Je to hodně," řekl Page Stoutland z NTI. "Zbavit se tohoto materiálu znamená, že je o další zemi méně, kde se někdo může zmocnit zásob pro bojové užití."
Ze skupiny 25 států s dostupnými nukleárními kapacitami pro zbraňové využití chrání své zásoby podle NTI nejlépe Austrálie, za kterou následují Kanada, Švýcarsko, Německo a Norsko. Spojené státy jsou v otázce bezpečnosti na jedenácté pozici. Největší riziko zneužití hrozí v Izraeli, Pákistánu, Indii, Íránu a KLDR. Organizace ve svém hodnocení zohlednila způsob evidence, fyzickou bezpečnost a ochranu transportů.
Pokles počtu zemí disponujících tímto materiálem je podle agentury Reuters mírným povzbuzením pro amerického prezidenta Baracka Obamu, který by rád znemožnil přístup ke světovým zásobám vysoce obohacenému uranu a plutonia, což jsou základní stavební prvky nukleárních zbraní. Odhaduje se, že po celé planetě je na stovkách míst uskladněno 1400 tun vysoce obohaceného uranu a takřka 500 tun plutonia.
A-bomba pro kutily:
Pro domáckou výrobu A-bomby postačí něco přes 15 kg uranu 235. Asi tak koule velikosti baseballového míče. Odpálením v městě New York ve zlomku sekundy spolehlivě zabijete 260 000 lidí a dalších 400 000 těžce zraníte. Další tisíce ozáříte a radioaktivní spad zasáhne ve směru po větru území do vzdálenosti 80 km od epicentra výbuchu.
Doporučoval bych - říká G.Harper - nepracovat s množstvím přesahujících 20kg, jinak vzniknou potíže, které amatér nezvládne. Ne že by už nastal výbuch, ale při přiblížení dvou větvích dávek uranového materiálu a vytvoření kritického množství se nejprve objeví tzv. prskavkové reakce. Beztak značná radiace se prudce zvýší, vznikne velké teplo a to celé je provázeno zvukovými efekty větší bouřky - a to už by se neobešlo bez nežádoucí pozornosti širokého okolí.
Kromě najaté budovy, musíte mít k dispozici další objekt o několika stech čtverečních metrech, nejlépe starou opuštěnou tovární halu, kde vám instalatéři rozvedou pár kilometrů speciálních trubek. Pak zvolíte některou ze známých technologií. Podrobnosti jsou ve vysokoškolských učebnicích, proto jen krátce. Metoda plynové difúze vyžaduje trubky se skelnou výztuží a asi 60 tun kyseliny fluorovodíkové, kromě celé řady dalších chemikálií , při jejichž nákupu - a na to se připravte - každý prodavač údivem zvedne obočí. Nesnadno se opatřují porézní membrány na nichž se zachytí poněkud těžší atomy U-238, zatímco na jejich protější straně se budou hromadit atomy U-235. Při jednom profouknutí plynu membránou se směs obohatí jen o půl procenta. Musíte proces mnohokrát opakovat, než dostanete skoro čistý uran 235.
Je dobře mít napsanou poslední vůli, neboť radioaktivní plyny se špatně hlídají, uvedl server volny.cz.
Související
Přeživší z Hirošimi: jak vzpomínají na pád atomové bomby?
Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve
Atomová bomba , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák