Riziko jaderného terorismu trvá, po netu se šíří rady "A-bomba pro kutily"

Washington - Počet zemí s materiálem na výrobu jaderné bomby se za poslední dva roky takřka o čtvrtinu snížil, přesto ale stále existují "nebezpečně slabé články řetězu" nukleární bezpečnosti. Tvrdí to studie, kterou dnes zveřejnila americká nevládní organizace Iniciativa za omezení jaderné hrozby (NTI). Podle ní mohou slabá místa s katastrofickými následky zneužít teroristické organizace.

Česká republika, Rakousko, Maďarsko, Švédsko, Ukrajina, Vietnam a Mexiko počínaje rokem 2012 podle studie odstranily ze svého území všechny či téměř všechny jaderné zásoby umožňující válečné využití. Počet států s nejméně jedním kilogramem surovin jako je vysoce obohacený uran v minulých dvou letech klesl z 32 na 25 zemí.

"Je to hodně," řekl Page Stoutland z NTI. "Zbavit se tohoto materiálu znamená, že je o další zemi méně, kde se někdo může zmocnit zásob pro bojové užití."

Ze skupiny 25 států s dostupnými nukleárními kapacitami pro zbraňové využití chrání své zásoby podle NTI nejlépe Austrálie, za kterou následují Kanada, Švýcarsko, Německo a Norsko. Spojené státy jsou v otázce bezpečnosti na jedenácté pozici. Největší riziko zneužití hrozí v Izraeli, Pákistánu, Indii, Íránu a KLDR. Organizace ve svém hodnocení zohlednila způsob evidence, fyzickou bezpečnost a ochranu transportů.

Pokles počtu zemí disponujících tímto materiálem je podle agentury Reuters mírným povzbuzením pro amerického prezidenta Baracka Obamu, který by rád znemožnil přístup ke světovým zásobám vysoce obohacenému uranu a plutonia, což jsou základní stavební prvky nukleárních zbraní. Odhaduje se, že po celé planetě je na stovkách míst uskladněno 1400 tun vysoce obohaceného uranu a takřka 500 tun plutonia.

A-bomba pro kutily:

Pro domáckou výrobu A-bomby postačí něco přes 15 kg uranu 235. Asi tak koule velikosti baseballového míče. Odpálením v městě New York ve zlomku sekundy spolehlivě zabijete 260 000 lidí a dalších 400 000 těžce zraníte. Další tisíce ozáříte a radioaktivní spad zasáhne ve směru po větru území do vzdálenosti 80 km od epicentra výbuchu. 

Doporučoval bych - říká G.Harper - nepracovat s množstvím přesahujících 20kg, jinak vzniknou potíže, které amatér nezvládne. Ne že by už nastal výbuch, ale při přiblížení dvou větvích dávek uranového materiálu a vytvoření kritického množství se nejprve objeví tzv. prskavkové reakce. Beztak značná radiace se prudce zvýší, vznikne velké teplo a to celé je provázeno zvukovými efekty větší bouřky - a to už by se neobešlo bez nežádoucí pozornosti širokého okolí.

Kromě najaté budovy, musíte mít k dispozici další objekt o několika stech čtverečních metrech, nejlépe starou opuštěnou tovární halu, kde vám instalatéři rozvedou pár kilometrů speciálních trubek. Pak zvolíte některou ze známých technologií. Podrobnosti jsou ve vysokoškolských učebnicích, proto jen krátce. Metoda plynové difúze vyžaduje trubky se skelnou výztuží a asi 60 tun kyseliny fluorovodíkové, kromě celé řady dalších chemikálií , při jejichž nákupu - a na to se připravte - každý prodavač údivem zvedne obočí. Nesnadno se opatřují porézní membrány na nichž se zachytí poněkud těžší atomy U-238, zatímco na jejich protější straně se budou hromadit atomy U-235. Při jednom profouknutí plynu membránou se směs obohatí jen o půl procenta. Musíte proces mnohokrát opakovat, než dostanete skoro čistý uran 235.

Je dobře mít napsanou poslední vůli, neboť radioaktivní plyny se špatně hlídají, uvedl server volny.cz.

Související

Více souvisejících

Atomová bomba USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy