Senátor žaluje Obamu kvůli monitorování telefonátů

Washington - Americký senátor Rand Paul dnes podal žalobu na prezidenta Baracka Obamu a na šéfy amerických tajných služeb kvůli monitorování telefonátů prováděnému Národní agenturou pro bezpečnost (NSA). Paul na tiskové konferenci ve Washingtonu uvedl, že podle jeho názoru plošné získávání údajů o telefonátech Američanů porušuje ústavu.

Rand Paul přirovnal praxi shromažďování metadat - tedy údajů o číslech, délce a místě hovorů - k prohledávání osob a domů bez soudního příkazu, které v 18. století před vyhlášením americké samostatnosti podnikali Britové. "Poučením americké revoluce je, že se to nesmí opakovat. Přesto program NSA zaměřený na získávání těchto dat je moderním ekvivalentem této (britské) praxe," dodal.Žaloba také míří na šéfa všech amerických tajných služeb Jamese Clappera, ředitele NSA Keitha Alexandera a ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování FBI Jamese Comeyho. K žalobě se připojila i konzervativní organizace FreedomWork.Rand Paul vyjádřil přesvědčení, že případ se dostane až k nejvyššímu soudu. Podle něj je smyslem žaloby především vyjasnění smyslu čtvrtého dodatku k americké ústavě, který zakazuje nepodložené prohledávání a zabavování a stanoví, že takové prohlídky musí schválit soud. "Nejvyšší soud nakonec rozhodne o tom, co čtvrtý dodatek znamená," řekl Paul, který se označuje za libertariána a za svou politickou prioritu označuje občanské svobody.Na praxi plošného získávání metadat telefonátů amerických občanů upozornily materiály, které zveřejnil bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden.

Související

Více souvisejících

Barack Obama Rand Paul (senátor USA) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy