Senzační objev pod mořem: Jedná se o legendární loď Kryštofa Kolumba? VIDEO

Washington - Podmořští hledači prý u haitského pobřeží našli vrak potopené lodi Kryštofa Kolumba. Jde údajně o vlajkové plavidlo z objevitelské cesty do Ameriky Santa Mariu, tvrdí Barry Clifford, který je vedoucím průzkumného týmu, jenž vrak našel.

"To je loď, která změnila běh lidských dějin," řekl Clifford zpravodajské televizi CNN. Pokud se jeho slova potvrdí, půjde o jeden z nejvýznamnějších podmořských archeologických objevů všech dob.

Cliffordův tým našel potopenou loď již v roce 2003, ale tehdy ještě nedospěl k tak odvážnému tvrzení, protože neměl dostatek důkazů pro její identifikaci. Teprve před dvěma lety zjistil, že dělo objevené na palubě zřejmě typově odpovídá tomu, který používaly Kolumbovy lodě.

Před několika týdny se vrátil k vraku se skupinou odborníků. Tým změřil a vyfotografoval loď, z níž řada předmětů včetně děla mezitím již zmizela.

Podle archeologa Charlese Beekera z Indianské univerzity jsou důkazy o tom, že by mělo jít o Santa Mariu, přesvědčivé. Stálo by tedy za to věnovat úsilí tomu, aby byla loď z mořského dna vyzvednuta.

Zdroj: YouTube

S myšlenkou dostat se do Indie plavbou na západ přišel už dříve florentský zeměpisec Paolo Toscanelli. Dochovala se kopie dopisu, který Toscanelli Kolumbovi poslal. Originál byl adresován španělské královně. V této době se už uznává, že je Země kulatá, a Kolumbus tvrdošíjně obhajoval příliš krátkou vzdálenost mezi Kanárskými ostrovy a Japonskem. Vzdálenost, se kterou počítal, však zhruba odpovídala vzdálenosti mezi Kanárskými ostrovy a Amerikou.

V r. 1484 požádal Kolumbus krále Jana II. Portugalského, aby financoval výpravu do Indie přes Atlantik. Král to zamítl, protože vzdálenost přes oceán byla očividně špatně spočítána. Roku 1485 se přestěhoval do Palos de la Frontera ve Španělsku, kde tamějšímu králi předložil svůj návrh. Královna Isabela Kastilská a král Ferdinand ustanovili zvláštní komisi, která měla posoudit Kolumbův návrh a ta roku 1490 vynesla zamítavý rozsudek, uvádí ceskahistorie.blog.cz.Ale Kolumbus stále věřil, že svůj plán uskuteční. Po více než dvou letech mu přece jen bylo dopřáno, aby prosadil svou. Podmínky si určil vysoko: stane se guvernérem každého území, které objeví, a získá 10% ze všeho zlata, drahokamů a koření z těchto území. K tomu navíc i 10 procentní podíl na veškerém obchodu.

3.8.1492 za úsvitu vyplul čtyřicetiletý cestovatel se třemi loděmi z přístavu Palose de la Frontera na jihozápadě Španělska. První loď, Santa Maria, měla výtlak asi 100 tun, další dvě, karavely Pinta a Nina byly zhruba poloviční. Těmto karavelám veleli dva bratři z Palosu, Martin Alonso Pinzón a Vicent Yanez Pinzón s neocenitelnými schopnosti. Celkem vyplulo 90 námořníků, jsou známa jména 87 lidí. Téměř všichni byli Španělé.

Až 12.10. ve 2h ráno konečně hlídka ve strážním koši na Pintě poprvé uviděla Zemi. Objevili jeden z Bahamských ostrovů, ale který z nich to byl, se neví. 13.10. přistáli na ostrově, který Kolumbus pojmenoval San Salvador, tedy Svatý vykupitel. Kolumbus se se svými kapitány vydal na pobřeží. Věřil, že je v Indii, a tak když se přiblížili místní obyvatelé, byl přesvědčen, že to jsou Indiáni.

Související

Mechanismus z Antikythéry zůstává dodnes záhadným

Tohle by nemělo existovat: Počítač z Antikythéry

Dějiny lidstva jsou obestřeny mnohými záhadami a nevysvětlitelnými historickými objevy. Jedním z nich je tzv. Mechanismus z Antikythéry (někdy označován též jako Počítač), antické zařízení, které podle vědeckých průzkumů mělo znázorňovat pohyby Slunce, planet a jejich měsíců. Poznání vesmíru se ukazuje jako starší než jsme si původně mysleli. Informoval o tom britský deník Guardian.

Více souvisejících

objev Archeologie historie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 12 hodinami

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy