Bolívie rozhodla: Děti mohou legálně pracovat od desíti let

La Paz - Bolivijský parlament tento týden schválil kontroverzní zákon o dětech, který jim v některých případech umožňuje legálně pracovat již od věku deseti let. Norma vyvolala v této chudé jihoamerická zemi velké diskuse, podpora prezidenta Eva Moralese však nakonec pomohla k jejímu přijetí. Bolívie je přitom podle stanice BBC signatářskou zemí mezinárodní úmluvy zakazující pracovat dětem až do 14 let.

Zákon podporovaný prezidentem umožňuje pracovat pro vlastní zisk dětem od deseti, na účet někoho jiného pak dětem starším 12 let. Až dosud bylo v zemi legální pracovat od 14 let, podle lidskoprávních organizací to však bylo v řadě případů porušováno.

Úřad bolivijského ombudsmana vyzval poslance, aby zákon pozměnili, neboť porušuje práva dětí. Podle jeho údajů již před přijetím normy pracovalo v této desetimilionové andské zemi 28 procent dětí mezi pěti a 17 lety věku. Mnohdy přitom vykonávají fyzicky náročnou práci.

Bolívie je členskou zemí Mezinárodní organizace práce, jejíž úmluva zakazuje práci dětí do 14 let věku.

Část společnosti včetně desítek tisíc dětí sdružených v dětské pracovní organizaci Unatsbo však přijetí zákona přivítala, neboť řadě chudých rodin umožní legální přístup ke zdrojům obživy.

Obhájci zákona zdůrazňují, že u dětí mladších 14 let bude nutné žádat o povolení, jehož udělení bude záviset i na finanční situaci rodiny dítěte. Norma rovněž obsahuje větu znemožňující dětem pracovat, pokud by to bylo na úkor jejich školní docházky.

Dětská práce (child labour) neznačí jakoukoliv pracovní aktivitu dětí, ale jde o jasně vymezený termín, jak to stanovují úmluvy Mezinárodní organizace práce (ILO) a OSN. Dětským pracovníkem je vždy dítě, které pracuje, aniž by dosáhlo minimálního věku pro legální zaměstnání (15 let, výjimečně 14 let). Nicméně děti ve věku 12-14 let, které nepracují více než 14 hodin týdně a vykonávají bezpečnou, povolenou činnost, za dětské pracovníky považovány nejsou.

Dále pak dítě 5-17 let, které vykonává jednu z nejhorších forem dětské práce (worst forms of child labour) nebo nebezpečnou práci (hazardous labour). Mezi takovou práci patří zneužívání dětí jako dětských vojáků, v prostituci, pornografii, při prodeji drog a v dalších ilegálních aktivitách, při nakládání s chemikáliemi, nebezpečnými stroji nebo nástroji, v prostředí s vysokou teplotou, silnými vibracemi, ve tmě, pod zemí, ve výškách apod. Povolená a bezpečná práce dětí nad minimální věk (15 nebo 14 let) za dětskou práci považována není.

Na světě dnes pracuje přibližně 215 milionů dětí mladších 18 let, což je téměř sedmina celé dětské populace. Absolutně nejvíce dětí pracuje v Asii (114 milionů), po níž následuje subsaharská Afrika (65 milionů) a Latinská Amerika (14 milionů). Vezmeme-li však v úvahu počet obyvatel, relativně nejhorší je situace v subsaharské Africe, kde pracuje 25% dětí, zatímco v Asii jde o 13% a v Latinské Americe o 10%, uvedla rozvojovka.cz.

Související

Bolívie zažila pokus o puč

Pokus o převrat v Bolívii byl zastaven. Generála Zunigu zadržela policie

Bolivijské armádní jednotky, které se shromáždily s těžkou technikou na náměstí ve městě La Paz a vstoupily do prezidentského paláce, se po několika hodinách stáhly. Během této akce policie zadržela jejich velitele, generála Juana Josého Zunigu. Agentura AP oznámila, že šlo o neúspěšný pokus o státní převrat.

Více souvisejících

Bolívie děti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy