V Údolí smrti zemřel herec Dave Legeno (†50), vlkodlak z potterovské série

Washington - Britský herec Dave Legeno, představitel vlkodlaka Fenrira Šedohřbeta z filmové série o Harrym Potterovi, zemřel ve svých 50 letech na úžeh v americkém národním parku Údolí smrti. Podle agentury AP to v pátek potvrdil hercův manažer Rick Bassman.

Tělo známého herce našli dva pěší turisté minulou neděli na odlehlém místě nedaleko známého vyhlídkového bodu Zabriskie Point, uvedla v pátek policie okresu Inyo. Nic neukazuje na cizí zavinění, oznámil koroner po ohledání hercova těla. Podle všeho zemřel v důsledku velkého horka, dodal koroner.

Legeno se se svou atletickou postavou objevil ve třech z osmi filmů o kouzelníkovi Harrym Potterovi v roli vlkodlaka Fenrira Šedohřbeta, který rád napadá malé děti.

Menší role Legeno obsadil také ve filmech jako Podfu(c)k, Havran, Batman začíná, Královna Alžběta: Zlatý věk, Sněhurka a lovec a desítkách dalších snímků. Herec byl známý také jako boxer a wrestlingový zápasník.

Zdroj: YouTube

Údolí smrti, v originále Death Valley, je pouštní údolí nacházející se v USA, ve východní části Kalifornie blízko hranic s Nevadou. Má rozlohu zhruba 7800 km2 a jedná se o nejsušší a nejníže položené místo v Severní Americe. Údolí smrti je součástí pouště Mohave.

Death Valley se honosí titulem nejteplejšího místa na zemi, když zde bylo v roce 1913 naměřeno 56,7 stupňů Celsia. Teploty zde běžně v letních měsících přesahují 50 stupňů, v zimě naopak v noci klesají pod nulu. Průměrný roční úhrn srážek nepřesahuje 5 cm, infrmuje udolismrti.cz.

I když Údolí smrti je obýváno lidmi již po několik staletí, zejména původními indiánskými kmeny, tak větší zájem osadníků o Death Valley vyvolala až zlatá horečka v polovině století devatenáctého. Nejdříve se zde „těžilo" zlato a stříbro a na konci devatenáctého století byla objevena i ložiska boraxu. V Údolí smrti vznikla v souvislosti s těžbou řada menších měst a osad, která však byla postupně opuštěna a dnes tato města duchů obdivují návštěvníci národního parku.

U některých starších osob je mechanismus regulující teplo­tu, podobně jako jiné funkce, méně výkonný. Signály ozna­mující zvýšené hromadění tepla v těle, které by měly vyvo­lat pocení a přesun krve do kůže, jsou slabé nebo centrum reaguje pomalu. Z těchto důvodů musí být starší lidé v hor­kých dnech velmi opatrní, podobně jako rodiče kojenců a malých dětí, u nich je totiž tělesný povrch ve vztahu k váze mnohem větší než u dospělých, a proto děti absorbují v hor­ku relativně více tepla než dospělí. V zimě naopak více tep­la ztrácejí, a snáze se proto podchladí.

Právě tak, jako je nebezpečné brát tlumicí léky při intenziv­ním podchlazení, jsou nevhodné léky, které v horku ruší čin­nost centra pro regulaci teploty. Patří sem Compazin, který předepisují psychiatři. Dále léky, omezující pocení, kterých je mnoho, například antihistaminka, léky proti Parkinsonově nemoci, spazmolytika, léky proti křečím či bolestem žlučníku. Také některé nemoci jako diabetes a srdeční choroby mohou vyvolávat poruchy v regulací teploty, informuje doktorka.cz.

Související

Více souvisejících

úmrtí Harry Potter Poušť

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy