Americké státy chtějí od ICC reakci na situaci ve Venezuele

Podle Organizace amerických států (OAS), která sdružuje státy Severní, Střední a Jižní Ameriky, se hlavní prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) Fatou Bensoudaová dostatečně nezabývá obviněními z porušování lidských práv ve Venezuele.

OAS dnes podle agentury AP uvedla, že prokurátorka nezahájila formální vyšetřování obvinění ze zločinů proti lidskosti, která organizace vznesla proti vládě autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura.

Skutečnost, že Bensoudaová nezahájila formální vyšetřování obvinění, označila OAS v prohlášení za "šokující" a "nevysvětlitelnou". Organizace viní soud z toho, že nepodnikl žádné kroky poté, co od ní v roce 2018 obdržel zprávu upozorňující na údajné vraždy, mučení, znásilňování, perzekuce a nucená zmizení ve Venezuele.

Dnešní zpráva OAS hovoří o údajných více než 18.000 vraždách včetně mimosoudních poprav a usmrcení protestujících, kterých se měly dopustit v letech 2014-2020 venezuelské bezpečnostní síly a paramilitární skupiny. Zpráva také upozornila na 653 zdokumentovaných případů mučení.

Vedení 35členné organizace podotklo, že pomalé tempo, kterým ICC přezkoumává situaci ve Venezuele, se zdá "naprosto neovlivněno probíhajícími rozsáhlými a závažnými zločiny se zničujícím účinkem". Podle OAS pak "režim toto ve výsledku chápe jako povzbuzení k páchání dalších zločinů a nabývá přesvědčení, že může jednat zcela beztrestně".

V čele OAS stojí generální tajemník Luis Almagro, jeden z nejotevřenějších Madurových kritiků v Latinské Americe. Almagro se nyní ve svém tlaku na Bensoudaovou připojil k USA, které se dříve vymezily proti jejímu vyšetřování údajných válečných zločinů ze strany amerických občanů v Afghánistánu a dalších zemích. USA v září uvalily na Bensoudaovou a dalšího vysokého činitele soudu sankce, což odsoudilo přes 70 států včetně Kanady, Británie, Německa a Francie, podle kterých by neměly být "pokusy o podrytí nezávislosti soudu tolerovány".

ICC dnes na výhrady ze strany OAS zatím nereagoval, začátkem listopadu ale informoval, že Bensoudaová se setkala s venezuelským generálním prokurátorem Tarekem Williamem Saabem a hovořila s ním o existenci "opodstatněných důvodů" pro předpoklad, že ve Venezuele byly spáchány zločiny. Saab podle prohlášení nabídl ve věci součinnost. Žalobci ICC také uvedli, že věc předběžně přezkoumávají, aby určili, zda zahájit formální vyšetřování.

Madurovu vládu ze závažných zločinů včetně mučení, zabíjení a používání technik, jako jsou elektrické šoky, dušení nebo mrzačení pohlavních orgánů, v září obvinili také nezávislí odborníci po vyšetřování pro Radu OSN pro lidská práva, připomněla AP.

V neděli se ve Venezuele uskuteční parlamentní volby, které ale velká část tamní opozice považuje za nesvobodné a hodlá je bojkotovat. Opoziční lídr Juan Guaidó, kterého šest desítek zemí uznává jako prozatímního venezuelského prezidenta, místo toho pořádá internetové referendum o setrvání Madura u moci.

Související

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.
Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Venezuela ICC (Mezinárodní trestní soud) Organizace amerických států (OAS) Nicolas Maduro

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 12 hodinami

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy