Americké státy chtějí od ICC reakci na situaci ve Venezuele

Podle Organizace amerických států (OAS), která sdružuje státy Severní, Střední a Jižní Ameriky, se hlavní prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) Fatou Bensoudaová dostatečně nezabývá obviněními z porušování lidských práv ve Venezuele.

OAS dnes podle agentury AP uvedla, že prokurátorka nezahájila formální vyšetřování obvinění ze zločinů proti lidskosti, která organizace vznesla proti vládě autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura.

Skutečnost, že Bensoudaová nezahájila formální vyšetřování obvinění, označila OAS v prohlášení za "šokující" a "nevysvětlitelnou". Organizace viní soud z toho, že nepodnikl žádné kroky poté, co od ní v roce 2018 obdržel zprávu upozorňující na údajné vraždy, mučení, znásilňování, perzekuce a nucená zmizení ve Venezuele.

Dnešní zpráva OAS hovoří o údajných více než 18.000 vraždách včetně mimosoudních poprav a usmrcení protestujících, kterých se měly dopustit v letech 2014-2020 venezuelské bezpečnostní síly a paramilitární skupiny. Zpráva také upozornila na 653 zdokumentovaných případů mučení.

Vedení 35členné organizace podotklo, že pomalé tempo, kterým ICC přezkoumává situaci ve Venezuele, se zdá "naprosto neovlivněno probíhajícími rozsáhlými a závažnými zločiny se zničujícím účinkem". Podle OAS pak "režim toto ve výsledku chápe jako povzbuzení k páchání dalších zločinů a nabývá přesvědčení, že může jednat zcela beztrestně".

V čele OAS stojí generální tajemník Luis Almagro, jeden z nejotevřenějších Madurových kritiků v Latinské Americe. Almagro se nyní ve svém tlaku na Bensoudaovou připojil k USA, které se dříve vymezily proti jejímu vyšetřování údajných válečných zločinů ze strany amerických občanů v Afghánistánu a dalších zemích. USA v září uvalily na Bensoudaovou a dalšího vysokého činitele soudu sankce, což odsoudilo přes 70 států včetně Kanady, Británie, Německa a Francie, podle kterých by neměly být "pokusy o podrytí nezávislosti soudu tolerovány".

ICC dnes na výhrady ze strany OAS zatím nereagoval, začátkem listopadu ale informoval, že Bensoudaová se setkala s venezuelským generálním prokurátorem Tarekem Williamem Saabem a hovořila s ním o existenci "opodstatněných důvodů" pro předpoklad, že ve Venezuele byly spáchány zločiny. Saab podle prohlášení nabídl ve věci součinnost. Žalobci ICC také uvedli, že věc předběžně přezkoumávají, aby určili, zda zahájit formální vyšetřování.

Madurovu vládu ze závažných zločinů včetně mučení, zabíjení a používání technik, jako jsou elektrické šoky, dušení nebo mrzačení pohlavních orgánů, v září obvinili také nezávislí odborníci po vyšetřování pro Radu OSN pro lidská práva, připomněla AP.

V neděli se ve Venezuele uskuteční parlamentní volby, které ale velká část tamní opozice považuje za nesvobodné a hodlá je bojkotovat. Opoziční lídr Juan Guaidó, kterého šest desítek zemí uznává jako prozatímního venezuelského prezidenta, místo toho pořádá internetové referendum o setrvání Madura u moci.

Související

Více souvisejících

Venezuela ICC (Mezinárodní trestní soud) Organizace amerických států (OAS) Nicolas Maduro

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy