Americký senát schválil pomoc ekonomice za 1,9 bilionu dolarů

Senát Spojených států dnes schválil soubor opatření v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů Kč) na podporu americké ekonomiky postižené pandemií koronaviru. Oznámily to tiskové agentury.

Senátoři po maratonu debat, vyjednávání a pozměňovacích návrhů přijali jeden z největších legislativních balíků v historii Spojených států, napsala agentura Reuters. V Senátu, rozděleném mezi demokraty a republikány, návrh příslušného zákona prošel podle agentury AFP v poměru 50 ku 49 hlasům. Dnešního hlasování se podle AP nezúčastnil republikánský senátor z Aljašky Dan Sullivan.

Návrh zákona, předložený prezidentem Joem Bidenem, se nyní vrátí do Sněmovny reprezentantů, kde mají demokraté většinu deseti hlasů. Jeho definitivní přijetí se tak podle AP očekává příští týden.

Sněmovna reprezentantů již jednou - koncem února - balík opatření schválila. Balíček tehdy prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Balík opatření podle agentur počítá s přímým jednorázovým příspěvkem ve výši až 1400 dolarů (asi 31.000 Kč) pro většinu Američanů, s rozšířením týdenní pomoci pro 9,5 milionu nezaměstnaných a s množstvím výdajů na vakcíny proti covidu-19 a na testování pro státy, města, školy i průmyslové podniky. Počítá se i s daňovými úlevami pro obyvatele s nízkými příjmy, rodiny s dětmi a plátce zdravotního pojištění.

Schválený kompromis podle AP počítá s prodloužením výplat federálních dávek pomoci pro nezaměstnané ve výši 300 dolarů týdně (asi 6600 Kč), které se vyplácejí k podpoře v nezaměstnanosti od jednotlivých států. Sněmovna původně počítala se zvýšením na 400 dolarů týdně, ale demokraté nakonec souhlasili s nynějšími 300 dolary, které se budou vyplácet až do 6. září. Kdyby balíček nebyl přijat, 14. března by stávající platby ve výši 300 dolarů skončily. Demokraté nyní doufají, že Biden bude moci zákon podepsat tak, aby k žádné prodlevě nedošlo.

Senát již v pátek zamítl zvýšení minimální mzdy na 15 dolarů za hodinu do roku 2025, se kterým počítal sněmovní návrh.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500.000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci.

"Říkáme americkému lidu, že pomoc je na cestě," uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer. "Naším úkolem je teď pomoci naší zemi dostat se z této bouřlivé přítomnosti do nadějné budoucnosti," zdůraznil.

Republikáni, kteří široce podporovali předchozí výdaje na pomoc v boji s covidovou krizí za prezidenta Donalda Trumpa, považují většinu nyní navrhovaného souboru opatření za zbytnou. Tvrdí, že jen devět procent balíčku je určeno přímo na boj s koronavirem.

"Senát nikdy neutratil dva biliony dolarů nahodilejším způsobem," řekl vůdce republikánské menšiny v Senátu a na adresu demokratů dodal, že jejich nejvyšší prioritou nikdy nebyl boj proti pandemii, ale splnění si vlastního seznamu přání.

Pro prezidenta Bidena je schválení podpůrných opatření prvním velkým legislativním vítězstvím v Kongresu, které pokládají za klíčové, aby se Amerika a její ekonomika vzchopila z útlumu vyvolaného pandemií.

Související

Olaf Scholz

Scholz tlačí na republikány. Chce, aby odsouhlasili pomoc pro Ukrajinu

Německý kancléř Olaf Scholz během páteční návštěvy USA vyzval kongresmany, aby co nejdříve schválili pomoc Ukrajině. Reagoval tak na středeční rozhodnutí amerického Senátu, kde zejména republikáni odmítli balík v hodnotě 118 miliard dolarů, který spojoval pomoc pro Ukrajinu a Izrael se zavedením přísnějších opatření na hranicích s Mexikem.

Více souvisejících

Senát USA USA (Spojené státy americké) Joe Biden Ekonomika

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 50 minutami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 1 hodinou

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 5 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy