Američtí senátoři navrhli vyhostit 300 ruských diplomatů z USA

Američtí senátoři, demokraté i republikáni, vybídli prezidenta Joea Bidena, aby vyhostil 300 ruských diplomatů, pokud Moskva nevydá více diplomatických víz Američanům, aby zastupovali USA v Rusku. Oznámila to dnes agentura Reuters.

Návrh členů dvou senátních výborů, zahraničního a pro zpravodajské služby, by znamenal prudkou eskalaci pokračujícího sporu mezi Washingtonem a Moskvou o personální obsazení ambasád.

Senátoři, kteří se domáhají vyhoštění ruských diplomatů, zjevně usilují o uzavření diplomatických zařízení USA v Rusku a měli by si uvědomit, že za to budou zodpovědní, reagovalo podle agentury Interfax ruské ministerstvo zahraničí. Upozornilo přitom, že 300 ruských diplomatů ve Washingtonu ani není a že senátoři do svých čísel patrně zahrnuli i ruské diplomaty působící při sídle OSN v New Yorku.

Rusko v srpnu zakázalo americkému velvyslanectví v Moskvě najímat zaměstnance z Ruska či třetích zemí, což ambasádu donutilo propustit 182 zaměstnanců a zrušit smlouvy s desítkami dodavatelů, jak uvedlo ministerstvo zahraničí USA.

V Rusku je nyní jen asi stovka amerických diplomatů, na rozdíl od zhruba 400 ruských diplomatů po celých Spojených státech, uvedli senátoři.

"Tato disproporce v diplomatickém zastoupení je nepřijatelná. Rusko proto musí vydat dostatek víz, aby se přiblížilo k paritě mezi počtem amerických diplomatů v Rusku a počtem ruských diplomatů ve Spojených státech," napsali senátoři v dopise adresovaném Bidenovi.

Pokud tak Moskva neučiní, americký prezident by měl podle dopisu začít s vyhošťováním až 300 ruských diplomatů.

Bílý dům a ministerstvo zahraničí na žádost o vyjádření zatím nereagovaly, dodal Reuters.

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými se zhoršily mimo jiné kvůli ukrajinské krizi, válce v Sýrii nebo obviněním, že se Kreml vměšuje do amerických voleb, což Moskva popírá. Dále se vyostřily poté, co Biden v březnu v jednom z interview přitakal na otázku, zda svůj ruský protějšek Vladimira Putina považuje za "zabijáka". Moskva poté povolala svého velvyslance z Washingtonu do Moskvy; USA reagovaly stejným krokem a stáhly svého velvyslance z Ruska.

Na návratu velvyslanců do svých úřadů se v polovině června dohodli prezidenti obou zemí na americko-ruském summitu v Ženevě. Moskva po dubnových sankcích Washingtonu vůči Rusku zařadila USA na seznam nikoli přátelských zemí, spolu s Českem. USA a Rusko si letos rovněž vzájemně vyhostily část diplomatů. Velvyslanectví Spojených států v Moskvě kvůli nedostatku personálu omezilo své konzulární služby.

Související

Více souvisejících

Senát USA Joe Biden Rusko diplomacie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy