ANALÝZA | Američané účtují s rasismem, Trump se stává jen divákem

Ve chvíli národního zúčtování ohledně rasismu ve Spojených státech se prezident Donald Trump čím dál více mění v pouhého pozorovatele, píše agentura AP. Trump neseděl v lavicích kostelů v Minneapolisu a v Houstonu, aby si připomněl George Floyda, černocha, jehož smrt zažehla protesty proti rasismu a policejní brutalitě napříč Spojenými státy.

O způsobech, jak smrt šestačtyřicetiletého muže, který zemřel poté, co mu bezmála devět minut klečel na krku bělošský policista, otřásla svědomím milionů Američanů všech barev pleti, šéf Bílého domu veřejně nepromluvil. Tvrzení, že americká policie je protkaná systematickým rasismem, Trump odmítl, a opakovaně se místo na stranu demonstrantů postavil za strážce zákona.

Tímto postojem se Trump opět přiklání ke stejným osobním a politickým instinktům, které mu pomohly získat podporu mnoha nespokojených, převážně bělošských Američanů, v prezidentských volbách v roce 2016. Zdá se však, že tím ztrácí kontakt s rostoucí většinou Američanů, včetně některých svých stoupenců v politice, sportu a popkultuře, kteří vnímají Floydovu smrt jako spalující inflexní bod ve znepokojivé americké rasové historii.

Nejenže to podle analýzy AP vyvolává otázky ohledně Trumpovy popularity méně než pět měsíců před volbami, ale zároveň to boří očekávání, že američtí prezidenti moderní éry budou, zejména v době rasových nepokojů, prosazovat rovnost, bez ohledu na svou stranickou příslušnost.

"Co jste viděli od chvíle, kdy se Donald Trump stal prezidentem, je naprosté odmítnutí této normy, a to platí dodnes," míní profesor Russell Riley, který spolupředsedá programu prezidentské orální historie na Virginské univerzitě.

Pro některé z prezidentových kritiků jsou Trumpova rétorika, politika, kterou prosazuje, a samotný fakt jeho zvolení ústředními tématy diskusí o rasismu, které se šíří ve Spojených státech.

Zdá se, že Trump, který se v roce 2017 po střetu bělošských rasistů a jejich odpůrců v Charlottesville ve Virginii nechal slyšet, že "velmi dobří lidé" byli na obou stranách, patrně posílil rasistické elementy ve Spojených státech, ačkoliv řekl, že zastánce bělošské nadřazenosti nepodporuje.

Mnozí republikáni a další entity s hlubokými vazbami na Trumpovy nejzarytější stoupence se snaží poslední tři roky s touto realitou vyrovnat. Tento týden ale někteří z nich podnikli kroky, aniž čekali na signál od prezidenta.

Organizátoři automobilových závodů NASCAR, které mají v Trumpových baštách na jihu USA mnoho fanoušků, zakázali na závodech a svých veřejných akcích vyvěšování vlajky Konfederace. Oznámili to ve středu, krátce poté, co prezident řekl, že "ani nebude zvažovat" přejmenování deseti vojenských základen věnovaných velitelům armády Konfederace, ačkoliv ministr obrany Mark Esper řekl, že o tom lze jednat.

Poradci Bílého domu se potýkají s otázkou, jakou roli v současném dění Trump sehrává, zejména vzhledem k tomu, že mnohá z jeho veřejných prohlášení po Floydově smrti, například když pohrozil, že k utišení nepokojů povolá armádu, vedla k další eskalaci napětí. Někteří jeho poradci zvažovali, že by mohl promluvit k národu o rasismu, ale dospěli k závěru, že v tuto chvíli toho není moc, co by prezident mohl říct, aby to mělo reálný dopad.

"Projev, který by ukázal empatii, soucit, naslouchání a snahu o usmíření, cestu kupředu (...), na to by vůbec nebylo pozdě," uvedla historička Meena Boseová z Hofstrovy univerzity. "Řeč, která by to neudělala, by možná byla horší než žádná," doplnila.

Floydův bratr Philonise Floyd uvedl, že jeho telefonát s prezidentem byl "velmi krátký", a doplnil, že mu šéf Bílého domu ani nedal prostor promluvit. Philonise naopak chválil očekávaného prezidentského kandidáta demokratů Joea Bidena, se kterým také mluvil po telefonu, ale který ho navštívil i osobně a nahrál videovzkaz, který hrál na Floydově úterním pohřbu.

Ve středu měl Trump jednání se skupinou svých černošských stoupenců, včetně ministra pro bydlení Bena Carsona. Místo toho, aby prezidentovi přítomní kladli otázky o současném dění, střídali se v tom, kdo ho pochválí.

Vztahy Trumpa s Afroameričany jsou dlouhodobě komplikované. Začátkem 70. letech Trumpa a jeho otce ministerstvo spravedlnosti zažalovalo za diskriminaci černošských žadatelů o podnájem. Roky Trump také nepravdivě tvrdil, že se prezident Barack Obama nenarodil ve Spojených státech a v soukromých rozhovorech s dalšími činiteli označil Haiti a chudé africké státy vulgarismem "shithole countries", slušněji přeloženo díry. Právě vzhledem k této historii by podle Trumpových kritiků neměla reakce prezidenta na rostoucí odpor k přetrvávajícímu rasismu v USA být žádným překvapením.

Související

Polská policie

Čech se dopustil rasistického útoku v Polsku. Hrozí mu vězení

Český občan skončil v rukou polských policistů kvůli rasistickému útoku na Afričana na nádraží v Katovicích. Muž měl přiznat vinu a zůstává pod dohledem policie do té doby, než bude případ vyřízen. Incident neunikl pozornosti polských celostátních médií. 
FIFA, ilustrační fotografie.

FIFA zřídila zvláštní komisi proti rasismu. Povede jí Vinícius Júnior, ve Španělsku je terčem útoků

Mezinárodní fotbalová federace FIFA se rozhodla ustanovit zvláštní komisi proti rasismu, jejímiž členy budou fotbalisté mající za úkol navrhovat přísnější tresty za diskriminaci ve fotbale. Tuto informaci uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na samotného prezidenta FIFA Gianniho Infantina. Ten zároveň potvrdil, že požádal útočníka Realu Madrid Viníciuse Juniora, aby tuto komisi vedl. 

Více souvisejících

rasismus Donald Trump USA (Spojené státy americké) Prezident USA Black lives matter

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy